Ľubomír Motyčka: Líšky nikde nedávajú dobrú noc – kúpele a obec Číž

Blog
5 /

V našom Banskobystrickom kraji máme veľa oblastí a dedín, nad ktorými niekto ľahostajne hádže rukou. Tam vraj líšky dávajú dobrú noc.

 Zamyslel sa niekedy niekto nad tým, že aj tam žijú ľudia, šikovní, pracovití a nápadití? Áno, sú problémy. S vysokou nezamestnanosťou. A priam kuriózne je to, že zo 14 žiakov školy 8 prepadlo. Väčšinu detí posielajú rodičia do škôl v Tornali. Ale, je tam aj veľa iného.

Po roku 1990 to s Čížom vyzeralo dosť zle. Kúpeľom hrozil zánik. Stal sa však malý zázrak. Kúpele sa postavili na nohy a prakticky v rámci svojho areálu vybudovali aj veľmi pekné kúpalisko. Dnes sú to moderné a prosperujúce kúpele, ktoré prispievajú aj k rozvoju miestneho cestovného ruchu.

Liečia tu endokrinologické choroby a popri pacientoch, ktorých posielajú poisťovne, majú aj silnú skupinu samoplatcov. Čo sem ľudí láka? Vynikajúca zdravotná starostlivosť a špičkoví pracovníci na rôznych postoch. O rôznych pobytoch sa dá prečítať na webovej stránke kúpeľov. A tak ja pridám len niečo, čo ma zaujalo. Príprava nového produktu. Ide o pobyty so zameraním na očistu organizmu a zníženie nadváhy. No, myslím si, že to bude mať úspech.

Mojim zámerom je však písať o cestovnom ruchu a regionálnom rozvoji ako takom. A tak poďme do dediny. I keď vplyvu kúpeľov sa zbaviť nechceme a ani nemôžeme. Obec má len cca 650 obyvateľov a jej súčasťou je krásny kúpeľný park. Iste, ako som sa dozvedel, ešte snívajú aj o elegantnej promenáde, v čom im fandím, ale už teraz je to veľmi pekné miesto.

Cítil som sa tam veľmi dobre. Príjmy z ubytovania má obec zatiaľ nízke. Tých, ktorí poskytujú ubytovanie, je ešte pomerne málo, ale prvé apartmány a ubytovania tu už sú. So starostom obce sme sa rozprávali o propagácii.

Číž by ju mal dostať na oficiálnych stránkach VÚC. Dúfam, že sa to už čoskoro podarí, no aj obec môže niečo urobiť. Na stránku obce, tak sme sa dohodli, sa dostanú kontakty na všetkých ubytovateľov. Ale aj iných poskytovateľov služieb. Sú tu šikovní včelári, obec má však aj perfektného rezbára a v miestnej krčme sú diela na spôsob insitnej maľby z Kovačice. A potvrdzujem, že sú perfektné.

Nebol som v Číži dlho, ale už to čom som videl a spoznal, ma nadchlo. Dokonca tak, že asi to bude miesto mojej budúcoročnej letnej dovolenky s vnúčatami. Je kde sa poprechádzať, blízko je Fiľakovský hrad, neďaleko je aj Teplý vrch so svojou vodnou nádržou, blízko je aj do jaskyne Domica…hľa, prvoplánové uvažovanie a koľko zaujímavých možností sa hneď otvára.

A čo ešte miestny malebný rybník či neďaleké štrkovisko. A čo napríklad Rimavská Sobota s pekne vybudovanou rekreačnou oblasťou Kurinec? Ozaj a kúsok ďalej je Betliar. Ukazuje sa, že je to priam perspektívna dovolenková oblasť. Tak ako celý Gemer.

Možno sa bude robiť aj malý amfiteáter. Na kultúrne vystúpenia či na večerné premietanie filmov. Obec je malá, nemá veľa peňazí, ale možno si rámci dotácií Číž všimne aj VÚC. Pokúsim sa to presadiť.

Ešte treba veľa urobiť preto, aby v Číži boli nielen moderné kúpele, ale aby tu vyrástol aj moderný cestovný ruch. Prvé základy však už miestni občania položili. A dokazujú, že všade žijú šikovní ľudia. Ľudia, ktorí si zaslúžia, aby sme o nich vedeli a aby sme si ich všimli.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka