Ľubomír Motyčka: Konšpirácie a paranoja na VÚC či dvojnásobná radosť

Blog
8 /

Ostatné zastupiteľstvo VUC, ktoré bolo v Ilji pri Banskej Štiavnici, malo niekoľko zaujímavých momentov. Jedným z nich boli aj interpelácie poslancov.

Až nápadne často zaznievali podnety na tému zastavených dotácií, ktoré schválili poslanci, žiadosti o vysvetlenie pre neplnenie investičných zámerov. Peňazí je dosť. Len za tieto štyri roky dostal Vyšší územný celok viac ako o 85 miliónov eur viac, ako za štyri roky predtým. Je to jeden z dôsledkov skončenia krízy a teda aj lepšieho výberu daní.

Čakal som, aké budú odpovede na interpelácie. Tie bývajú čudesné. Spomínam si, ako na začiatku roka predseda samosprávneho kraja tvrdil, že na veľtrhu cestovného ruchu v Bratislave sa neobjavila žiadna propagácia ĽSNS. Bez ohľadu na svedkov a fotodokumentáciu.

Je druhá polovica septembra. A teraz prišli odpovede toho typu, ako práve prebieha výberové konanie, pripravuje sa príprava na vykurovaciu sezónu, investícia sa presúva na budúci rok. Alebo, ak už nič iné, tak predseda má právo nepodpísať uznesenie. Na svoje právo rozhodnúť inak ako zastupiteľstvo sa odvolával viackrát. Inak, tak to robia adolescenti. Zdôrazňujú svoje práva a nechcú hovoriť o svojich povinnostiach. Je pohodlné a možno aj príjemné mať práva a nemať povinnosti. Ibaže, tu povinnosti sú. Voči občanom kraja.

Navyše, najlepšie nedopadlo ani ďalšie výberové konanie na opravu ciest. Milióny preinvestuje neskúsená, malá firmička. A kedyže začne? V októbri? A kedy skončí? No, do volieb to určite nebude.

Ideológia dominantnej strany v čele VÚC je katastrofálna a ako sa ukazuje, už aj ekonomika. Praktická politika postavená na konšpirácii a paranoji, doplnená absurdnou straníckou personálnou politikou, keď najdôležitejším kritériom je schopnosť zdraviť sa „Na stráž“ a najdôležitejšou vlastnosťou poslušnosť kombinovaná a neochvejnou vernosťou, dobieha nášho „zázračného“ politika.

Ako domček z karát sa rozpadáva aj jeho vychvaľovanie sa, koľko ušetrí. Je ľahké ušetriť 10 miliónov, keď do rozpočtu pritečie o viac ako 20 miliónov. Človek má skôr tendenciu sa pýtať. Prečo sa minimálne investovalo do škôl, do objektov sociálnych zariadení?

Nám, poslancom, sa niečo podarilo presadiť, ale právomoci predsedu sú neúmerne veľké. On má právo! Nech len strechy zatekajú, nech objekty starnú. Hlavne, že občania sa tešia dvakrát. Najskôr preto, že sa schválilo veľa dotácií, potom preto, že sa vytvoria úspory.

Po štyroch rokoch si myslím, že je až zázrak, koľko sa nám toho podarilo v prostredí, kde bola dôležitá len propaganda, presadiť. A to ešte niektorí „nezávislí“ poslanci zjavne kolaborovali.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka