Ľubomír Motyčka: Konečne bič na byrokraciu?

Blog
16 /

Na programovej konferencii strany SMER – SD v Nitre 21. októbra odznelo množstvo nesmierne zaujímavých tém. Bilancovalo sa, hovorilo sa o sociálnych témach, o podnikaní, Európskej únii a napríklad aj o bezpečnostnej politike.

Postupne bude vari príležitosť vracať sa k jednotlivým  témam a informovať o nich. Pretože, toho zaujímavého zaznelo určite viac, ako sa dostane do médií.

Mojou srdcovou témou je napríklad byrokracia, ktorou sme priam zaburinený. A v tomto smere mi brnkol na strunu podpredseda Smeru a podpredseda vlády Peter Pellegrini. Už konečne nadišiel čas zakázať duplicitné údaje od úradov, ktoré sú elektronicky prepojené.

Ide o rôzne výpisy z katastra nehnuteľností, či výpisy z obchodného registra registra trestov. A časom azda prídu aj ďalšie. Len dúfam, že keď štát tieto štyri dokumenty, ktoré mimochodom ročne na úrady musí priniesť viac ako milión ľudí, nebude vyžadovať, nevymyslí si, že chce iné.

Poznáme to. Niečo sa v dobrej vôli prijme, no do roka či dvoch to má desiatky dodatkov prijatých na úrovni ministerstiev a rôznych iných úradov. Tešíme sa. Konečne.

Po skončení konferencie si pán Pellegrini našiel na mňa chvíľku času a tému sme trochu rozviedli. V dvoch smeroch. Je nevyhnutná iniciatíva zdola. Starostovia, primátori, poslanci a vôbec občania najlepšie vedia, čo im v živote najviac prekáža, čo zbytočne komplikuje život. Preto nech to celé nie je len vecou vlády, ale čo najširšieho okruhu ľudí. Ja som to nazval ako legislatívna funkcia zdola.

Pán Pellegrini moje slová akceptoval, tak isto aj to, že je nevyhnutné, aby sa z toho stala úloha politická. Jednoducho, problém sa nedá riešiť tak, že úradníci, ktorí ďalšie a ďalšie, život komplikujúce normy a predpisy vydali, ich sami dobrovoľne zrušia. Oni ešte tak navrhnú, alebo potichu prijmú ďalšie. Musí z toho byť politická téma. A celospoločenská téma zameraná na uľahčenie života našich ľudí.

Počas môjho profesionálneho života už bolo veľa pokusov znižovať administratívnu náročnosť. Žeby práve teraz nastal čas na úspešný zápas s byrokraciou? Možno by práve to bol veľmi pekný darček občanom k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky.

Veď sám Peter Pellegrini hovorí, že za 25 rokov sa nám na Slovensku nakopilo toľko zbytočnej byrokracie, že s tým treba urobiť poriadok. Zatiaľ bol vždy len nejaký tlak zhora a všetko išlo cez desiatky kancelárií, kde sa celý problém vyparil. Urobiť z toho politickú tému a zaviesť iniciatívu zdola, to je niečo nové.

Prestaňme teda nadávať, poďme hľadať konkrétne riešenia. Pustime sa aj my, poslanci do toho, aby sa konečne ľahšie dýchalo.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka