Ľubomír Motyčka: Ďakujem Kotlebovi

Blog
23 /

Boli to štyri roky konfliktov a napätia. A ja teraz ďakujem?

Ďakujem Kotlebovi za to, že v Slovákoch prebudil záujem o históriu, najmä o minulosť súvisiacu s SNP. Už sa zdalo, že spomienkové oslavy budú iba formálne, no ožili novou hrdosťou na toto najslávnejšie obdobie našej histórie.

Ďakujem Kotlebovi za to, že sme s úžasom zistili, aká nebezpečná môže byť fašistická ideológia. A že sme pochopili slobodu, ako vzácny poklad, o ktorý treba neustále bojovať. Nielen vtedy, keď bol Kotleba pri moci, ale neustále. Sympatizantov má stále dosť. Fašizmus je stále živý.

Ďakujem Kotlebovi za to, že ak v nepodarenej karikatúre ukázal, ako to dopadne, keď sa funkcie obsadzujú výlučne na straníckom princípe. Tento zlozvyk má každá strana, ale Kotleba dokázal, že možno prekročiť všetky hranice slušnosti. Až do takej miery, že znefunkčnil úrad samosprávneho kraja. Hlúpy stranícky kandidát škodí strane. O to viac to platí na VÚC, kde sa úrad prakticky zmenil na stranícku centrálu.

Ďakujem Kotlebovi za to, že ukázal, kam vedie obmedzenosť. Pripraviť občanov kraja o desiatky miliónov eur bolo barbarstvo najhrubšieho zrna. A nezachránili to ani výrazne vyššie príjmy kraja od štátu. O tie peniaze sme nastálo prišli.

Ďakujem Kotlebovi za to, že ma naučil veľmi pozorne počúvať a analyzovať jeho prejavy. Je neuveriteľné, ako rýchlo si dokázal vymyslieť nejaký údaj, splietať hrušky s jablkami a presvedčivo sa pritom tváriť. Úplne bežne sa ukázalo, že fakty si prispôsoboval porekadlu „Čo sa babe chcelo, to sa jej prisnilo“.

Ďakujem Kotlebovi za to, že som pochopil skutočné vlastenectvo. To nie je v izolacionizme, v stavaní nejakej pevnosti Slovensko, ale v sebavedomom zápase o dôstojné miesto Slovenska v Európe a vo svete.

Ďakujem Kotlebovi za to, že som sa naučil i jednej zásadnej politickej pravde. Nemôžem mať len priateľov. Dokonca, ak chcem mať priateľov, musím mať aj nepriateľov. Treba sa s tým zmieriť a nesnažiť sa lichotiť lži a nečestnosti. Naučil som sa pritom ctiť si rôznosť právd a odsudzovať nepoctivosť.

Ďakujem Kotlebovi za to, že Slovensko urobil lepším a čitateľnejším. Lebo sme pochopili, že človek musí zdvihnúť hlavu a musí hasiť aj to, čo ho nepáli.

No a ďakujem Kotlebovi aj za to, že pomohol odhaliť korene extrémizmu. Tie sú v neriešení problémov spoločnosti a v nedostatku morálky. V politike možno odpustiť omyl, nemožno však odpustiť nedostatok morálky.

A morálka neznáša cynizmus, ktorý nakoniec každý odhalí, za ktorý politika volič odsúdi. Politik nemusí byť servilný, môže ísť aj proti prúdu, musí však mať morálku a česť.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka