Ľubomír Motyčka: Čo ma potešilo a čo sklamalo na ITF Slovakiatour

Blog
0 /

V pondelok popoludní sme si sadli v kancelárii na Mestskom úrade v Banskej Bystrici s hlavnými aktérmi a aktívnymi účastníkmi veľtrhu Slovakiatour. Ja som už konštatoval, že stánok Banskej Bystrice nebol najväčší, no rozhodne bol nápaditý a príťažlivý. Partia z veľtrhu mi to potvrdila.

Mesto Banská Bystrica

Návštevnosť pri stánku Banskej Bystrice bola výrazne vyššia ako pred rokom. A rozdalo sa aj viac propagačných materiálov. Ono, skoro všetci sa orientovali na folklór. A tu zrazu európske mesto športu. Lezecká stena lákala zďaleka. Aj športoví ambasádori.

No, na takomto veľtrhu sa hovorí najmä o možnostiach cestovania a oddychu. Na prvom mieste záujmu boli konkrétne podujatia. Spomeňme aspoň outbreak, otváranie Bánoša, Radvanský jarmok či Banskobystrický maratón. Záujem bol aj o cykloprodukty, single trialy a v tejto súvislosti sa už začína aj s výberom hotelov a ubytovania, ktoré sú priateľské k cyklistom.

Produkt sa rodil na základe českého vzoru, ktorý v Jeseníkoch priniesol veľký rozvoj. Záujem bol o pivné prehliadky, sprievodcovské akcie, kultúrne a športové vyžitie, o splavy Hrona, turistiku…

Ku všetkému boli našťastie vopred pripravené materiály. Príznačné pre naše stretnutie bolo, že sa nehovorilo len o úspechoch, ale aj o tom, čo treba urobiť. Medové cesty, židovské cesty, informačný systém na šikmú vežu či park tmavej oblohy. Zasa je tu len ďalšia práca. Aj investície do propagácie.

Som veľmi rád, že ešte zažívam krásny pocit z toho, že dnešnú partiu v oblasti cestovného ruchu v meste Banská Bystrica netreba do roboty tlačiť ako tekvicu do vody. Má nápady a čo je podstatné, realizuje ich. Nebojí sa odpozorovať, čo je kde dobré a zavádza to. Obohacuje svojimi nápadmi.

Slovakiatour zvládli výborne a ďalšie výstavy chcú ešte lepšie. Chutí im robota. A to je veľmi fajn.

Banskobystrický samosprávny kraj

Problémom ostáva kraj. Kým iné kraje sa zväčša prezentovali vo veľkých expozíciách, Banskobystrický úplne inak. Viaceré subjekty z Banskobystrického kraja nechceli byť na výstave v stánku, ktorý zastrešuje VUC. A po afére s politickým bulletinom „Bystrický kraj“ asi tí, čo do stánku išli, oľutovali.

Došlo to tak ďaleko, že pracovníci VÚC bulletin rozdávali a po celom výstavisku roznášali aj nálepky s logom ĽSNS. Tak niečo takéto Slovakiatour skutočne ešte nezažil. Čoskoro bude krajské zastupiteľstvo. Opýtam sa Kotlebu, ako chce potrestať pracovníkov VÚC, ktorí na služobnej ceste platenej z peňazí VÚC robili politickú propagandu. Čo sa stane? Asi ma bude zasa posielať k psychiatrovi.

Škoda. Potrebujeme úspech, potrebujú ho malí a slabší. Niektorým sa darí, iným nie. A niektorí dokonca všetko kazia…

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: Tomáš Pastorok a ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka