Ktoré atraktívne suveníry z prírody do dovolenkového kufra nepatria?

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

dav

Štátna ochrana prírody SR v spolupráci so ZOO Bojnice zorganizovala v záhrade Karpatského strediska pre mokrade v Banskej Bystrici v rámci festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm – Envirofilm podujatie s názvom „Aby sa vaša dovolenka nestala nočnou morou… …alebo ktoré chránené druhy rastlín a živočíchov do dovolenkového kufra nepatria.“

 Akcia ŠOP SR a ZOO Bojnice

Širokej verejnosti sa prezentovali ukážky mimoriadne vzácnych druhov rastlín a živočíchov, ktoré sú chránené a kontrolované Dohovorom o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES). Stovky návštevníkov videli neživé exempláre a výrobkov z nich, ako aj odtlačky stôp živočíchov. Pre najmenších záujemcov bol pripravený model brlohu medveďa, hry, vedomostné kvízy, ako aj informačné a propagačné materiály zamerané na ochranu našej prírody.

CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) je medzinárodný dohovor o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, ktorého cieľom je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta, aby sa dosiahla ich ochrana pred úplným vyhubením. Netýka sa len živých organizmov, ale aj častí ich tiel alebo výrobkov z nich (kožušiny, slonovina, mäso, žlčníky z medveďov, poľovnícke trofeje, koža z plazov a výrobky z nej, výrobky z morských korytnačiek a pod.).

Zo slovenskej fauny je do príloh CITES zaradený  napr. medveď hnedý, rys ostrovid, mačka divá, vydra riečna, orol skalný, sokol červenonohý a iné, zo slovenskej flóry napr. hlaváčik jarný, druhy z čeľade vstavačovité, druhy rodu cyklámen a pod.

V súčasnosti je medzinárodný obchod (dovoz/vývoz) s takmer 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a obchod s viac ako 30 tisíc druhmi je kontrolovaný.

Pozor si treba dať na nasledovné suveníry:

  • mušle
  • kaviár
  • koraly
  • kožušiny z mačkovitých šeliem
  • orchidey
  • slonovina
  • šperky a doplnky z pancierov morských korytnačiek
  • tradičná čínska medicína
  • výrobky z kože plazov

Napriek zákazu obchodovania s najviac ohrozenými druhmi nelegálny lov a obchod s nimi stále pretrváva. Ročne sú na hraniciach členských štátov EÚ zhabané stovky nelegálne dovážaných exemplárov. Mnohé druhy živočíchov a rastlín sú chránené dohovorom CITES, ako napríklad mačkovité šelmy, slony, nosorožce, papagáje, dravce, mnohé plazy a koraly, orchidey, kaktusy, mahagónovníky a iné.

Pri nákupe dovolenkových suvenírov buďte preto opatrní – môžu byť vyrobené z chránených druhov živočíchov alebo rastlín. Dovoz bez potrebných povolení môže mať za následok nielen zhabanie exemplára, ale aj finančnú sankciu. Nepríjemnosti spôsobené takýmto, hoci neúmyselným dovozom, určite nie sú želaným ukončením žiadnej dovolenky.

Ktoré suveníry pochádzajúce z druhov zaradených v dohovore CITES si môžete z dovoleniek priniesť bez obáv?

Podľa v súčasnosti platnej legislatívy si bez povolení môžete z tretích krajín doviesť
v osobnej batožine nasledovné exempláre:

  1. kaviár z jeseterotvarých rýb (Acipenseriformes spp.) – max. 125 g na osobu
  2. dažďové palice z kaktusov (Cactaceae spp.) – max. 3 ks na osobu
  3. výrobky z krokodílov (Crocodylia spp.) (okrem mäsa a poľovníckych trofejí) – max. 4 ks na osobu
  4. telá mŕtvych morských koníkov (Hippocampus spp.) – max. 4 ks na osobu
  5. lastúry krídlatca veľkého (Strombus gigas) – max. 3 ks na osobu
  6. ulity druhov z čeľade Tridacnidae spp., napr. rozďava obrovská (Tridacna gigas) – max. 3 ks na osobu, ktoré spolu nesmú presiahnuť hmotnosť 3 kg.

Vyvarujte sa nákupu suvenírov z ohrozených druhov živočíchov a rastlín, ak:

  • si nie ste istí jeho legálnym pôvodom
  • neviete, či sa na jeho dovoz nevzťahujú obmedzenia alebo zákazy a či na dovoz nie je potrebné povolenie.

Odmietnutím kúpy nelegálne získaných živočíchov a rastlín alebo výrobkov z nich môžete aj vy prispieť k ich záchrane a prežitiu vo voľnej prírode.

Zdroj: Štátna ochrana prírody SR (foto + text)