Konferencia: „Digitálne múzeum. Čo s digitálnym obsahom múzeí?“

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

V rámci národného projektu Digitálne múzeum (Operačný program Informatizácia spoločnosti – Prioritná os č. 2 Rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií a obnova ich národnej infraštruktúry), ktorý uskutočnilo Múzeum SNP v Banskej Bystrici, vznikol rozsiahly digitálny fond.

Digitálny fond

Je tvorený zosnímanými zbierkovými predmetmi, ktoré sú zároveň odborne spracované v katalogizačnom systéme múzeí a spoločne tvoria digitálny obsah múzeí. Po úspešnej realizácií projektu sa však vynára otázka, ako ďalej využívať digitálny obsah? Sú vôbec slovenské múzeá schopné tento obsah spracovať a zmysluplne použiť?

Aj na tieto otázky by mala dať odpovede pripravovaná konferencia „Digitálne múzeum. Čo s digitálnym obsahom múzeí?“, ktorú organizuje Múzeum SNP v spolupráci so Sekciou kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Konferencia sa uskutoční v dňoch 25. – 26. októbra 2016 v priestoroch Pamätníka SNP v Banskej Bystrici.

„Ide o unikátny projekt, celosvetový pilot aj čo sa týka množstva a kvality snímania. Došlo k zmene orientácie múzeí z tradičných metód na online sprostredkovanie vedomostí a zbierok. Týmto projektom sme skočili zo začiatku 20. storočia do 21. storočia. Najznámejšie, najcennejšie artefakty a tradičná ľudová kultúra takto zostanú zachované pre budúcnosť,”

hovorí riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Nedávno navštívila Digitalizačné centrum v Banskej Bystrici, v ktorom sa doteraz zdigitalizovalo 174 tisíc zbierkových predmetov, eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cre?u v sprievode podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho. Ten o práci centra povedal

„Týmto úspešným projektom  sa radíme do medzinárodnej siete špičkových digitalizačných pracovísk, na čo som ako Slovák a Bystričan naozaj hrdý.“

Banskobystrická konferencia

Hlavným zámerom konferencie je poskytnúť odbornej verejnosti (odborným pracovníkom múzeí), ako aj zástupcom zriaďovateľov a manažmentov múzeí informácie a podnety týkajúce sa nových foriem, metód a programov využitia práve novovzniknutého digitálneho obsahu.

Program konferencie je obohatený o zahraničných prednášajúcich, ktorí dokázali uplatniť digitálny obsah a využívanie nových prezentačných a komunikačných technológií v múzejnej praxi. Predstavia existujúce formy, metódy, či nové ideové i technologické možnosti efektívneho a kreatívneho uplatnenia výsledkov digitalizácie  v odbornej činnosti múzeí.

Dvojdňový program konferencie je rozdelený do dvoch blokov. Prvý deň je venovaný uplatneniu digitálneho obsahu on-line, konkrétne využívaniu internetu pre sprostredkovanie odkazu kultúrneho dedičstva.

Druhý deň odznejú prednášky venované uplatneniu digitálneho obsahu on-site, teda možnostiam využitia digitálneho obsahu v múzejných expozíciách rečou a technológiami 21. storočia (interaktívne multimédiá, AV, 3D projekcie, rozšírená realita, imerzívne systémy).

Vzhľadom na skutočnosť, že súčasné metódy a ciele odborného spracovania a sprístupňovania odborných informácií o kultúrnom dedičstve vo svete smerujú k využívaniu informačných a komunikačných technológií, je nevyhnutná správna orientácia múzeí v oblasti využívania svojho digitálneho obsahu. Ide o dôležitý predpoklad pre ďalšie kvalifikované ovplyvňovanie diania a vývoja v tejto oblasti.

Zdroj: Múzeum SNP, Foto: Mirka Chabadová