Jubilejný 360. Radvanský jarmok predo dvermi, otvorí ho UFS Mladosť

SPRÁVY
1 /

jarmok26

V poradí už 360. Radvanský jarmok bude v dňoch 8. až 10. septembra 2017. Ponúkne bohatý program, trh tradičných remesiel, jarmočné dobroty a nápoje, jednoducho zábavu pre všetkých. Počas jarmoku sa uskutoční aj pokus o slovenský rekord vo výrobe najväčšieho koryta.

Vo štvrtok o 17:00 hod. sa vo foyer historickej Radnice na Námestí SNP otvára výstava „Radvanský jarmok včera, dnes a zajtra“. Slávnostný program 360. ročníka Radvanského jarmoku v piatok 8. septembra o 16:00 hod. otvorí premiérový koncert Univerzitného komorného orchestra pod názvom „Musica temporis antiqvi – stará slovenská hudba v novom šate“. Pripravila ho Katedra hudobnej kultúry Pedagogickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

UFS Mladosť  bude súčasťou ďalších piatkových večerných vystúpení,  predovšetkým v programe Radvanský v premenách, kde práve spojenie komorného orchestra a tanečného súboru prinesie návštevníkom jarmoku netradičný umelecký rozmer a zážitok.

Jubilejný Radvanský jarmok sa bude niesť aj v návrate k tradíciám. Vďaka pátraniu po rode Radvanských sa historikovi Vladimírovi Sklenkovi s pomocou fotografky nášho portálu Mirky Chabadovej podarilo skontaktovať s priamym potomkom rodu Radvanských, zakladateľov tohto výnimočného podujatia.

„Teší ma, že okrem partnerských miest prijal naše pozvanie aj Anton Radvanský a svojou účasťou podčiarkne výnimočnosť Radvanského jarmoku. V piatok 8. septembra v rámci slávnostného otváracieho ceremoniálu pozdraví všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta. V sobotu máme naplánovanú obhliadku kaštieľa Radvanských, ktorý sa v súčasnosti obnovuje. Verím, že nielen zahraniční hostia, ale najmä Banskobystričania si prídu jubilejný jarmok naplno vychutnať,“

hovorí primátor mesta Banský Bystrica Ján Nosko.

Návštevníkov jarmoku určite poteší vizuálna show, ktorá oživí historický Radvanský jarmok so šľachtou, remeselníkmi, mešťanmi, baníkmi, kaukliarmi či žobrákmi a prepojí ho s tým súčasným. Organizátori pripravili aj vareškovú volenku, koncert Jany Kirschner, tvorivé pre dospelých či výrobu repliky zariadenia na drvenie a spracovanie banského výťažku. Medzi zaujímavosti budú opäť patriť ukážky tavenia liatiny v kopulovej peci. Radvanský jarmok bude aj o bábkarských rodoch.

„V roku 2016 pribudlo slovenské a české bábkarstvo do prestížneho svetového zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. K nášmu mestu bábkové divadlo neodmysliteľne patrí, a preto si pripomenieme osobnosti, akými boli Stražanovci, Anderlovci a tiež Anton Duša s Janou Pogorielovou Dušovou,“

uvádza Lýdia Baranová z Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ.

Trh tradičných remesiel po prvý raz otvorí pre remeselníkov aj Lazovnú ulicu. Do Banskej Bystrice pricestuje približne 250 majstrov remesla zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska, Srbska i Ruska. Prevahu budú mať aj tento rok medovnikári a rezbári, no predstavia sa aj keramikári, kožušníci, remenári, kováči, výrobcovia šperkov, krojov, marionet a spracovatelia medu. Chýbať nebudú ani prírodné mydlá, výrobky z ľanu, bavlny a kozieho mlieka. Samozrejmosťou budú tradičné jarmočné jedlá, burčiak či medovina. Radvanský jarmok si vyžiada aj obmedzenia dopravy v meste, ktoré budú platiť v takom rozsahu, ako po iné roky. Organizátori žiadajú motoristov, aby nejazdili po pamäti, sledovali prenosné dopravné značenie a riadili sa pokynmi príslušníkov polície.

program

Zdroj: mesto BB, Foto: Mirka Chabadová a ilust.