Ján Lunter: Moje slovo platí

SPRÁVY
5 /

jan lunter1

Piati kandidáti na predsedu BBSK sa v stredu popoludní vyjadrili de facto odmietavo k minulotýždňovej výzve Jána Luntera, aby sa pridali k nemu a spoločne zadali prieskum verejnej mienky agentúre Focus aj s prípadnými doplňujúcimi otázkami pre respondentov alebo aj so zadaním ďalšej agentúre, na ktorej sa dohodnú. Lunter vo štvrtok reagoval slovami:

Kandidáti, ktorí v minulosti deklarovali ochotu vzdať sa v prospech najsilnejšieho, doteraz hovorili o konci septembra. Zoznam ich výrokov a ubezpečení v tejto veci je dlhý a presvedčivý. Pred vyše týždňom som pánom spolukandidátom dal jasnú, transparentnú a férovú ponuku: zadajme si spoločne prieskum (alebo viac prieskumov), ktorých výsledky budeme mať v rukách na konci septembra a podporme toho z nás, kto v nich bude preferenčne najsilnejší. Požiadal som ich, aby sa k mojej ponuke vyjadrili do včera (stredy) do 12:00.

Odpoveď so svojimi požiadavkami (druhou agentúrou a otázkou na sekundárnu preferenciu) mi páni napokon zaslali včera – 20 minút pred posledným termínom, kedy bolo ešte možné zadať prieskumy tak, aby ich agentúry do konca septembra aj stihli vykonať. Napriek tomu, vyšiel som im v ústrety a odpovedal, že všetky ich požiadavky akceptujem a že ich môžeme ešte v ten deň do zadania spoločných prieskumov zapracovať, ak mi svoj záujem potvrdia do 16:00. Na to sa páni odmlčali.

Pravdupovediac, ich správaniu nerozumiem. Na začiatku tu boli deklarácie o spájaní sa najneskôr do konca septembra. Potom som v prieskumoch začal viesť ja – a zrazu nič neplatí: koniec septembra je pre nich predčasný, zdráhajú sa verejne deklarovať akýkoľvek presný termín. Namiesto jasného slova a priameho konania počúvame čoraz krkolomnejšie požiadavky a výhovorky.

Pôvodne sa zdalo, že sa demokratickí kandidáti spoja proti súčasnému županovi: dnes to vyzerá skôr tak, že sa dohodli (takmer) všetci proti Lunterovi. Považujem to za absurdné.

Ja som dal svoje slovo. Svoj záväzok som jasne a verejne deklaroval už v lete a nemienim ho porušiť. Preto som dnes zadal prieskum u agentúry Focus. Priebeh prieskumu bude otvorený kontrole zo strany novinárov a jeho výsledky budú známe pred koncom septembra. Ak nebudem preferenčne najsilnejší demokratický kandidát, ak tu bude niekto očividne silnejší, odstúpim a podporím ho. Pretože ja svoje slovo dodržím – vždy a bez úskokov.

 

 

Zdroj: Ján Lunter, Foto: ilustračné