FOTO-VIDEO: Prvá prehra ´baranov´ v príprave, nad ich sily bol Fehervár + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti  nastúpili na tretí prípravný zápas pred aktuálnou sezónou a tentoraz nedokázali vyhrať. Tešili sa napokon hráči maďarského Feherváru, účastníka medzinárodnej súťaže EBEL. Vo vedení sa striedali oba tímy, no gólová prestrelka skončila v náš neprospech po výsledku 4:5.

V bránke chytala naša jednotka Jason Bacashihua. Predstavila sa nová ruská posila Truchno, žiaľ švédsky obranca Matuškin deň po príchode pod Urpín ochorel a nehral.

V prvej tretine išli naši hokejisti do vedenia, keď ťažili v piatej minúte z pobytu v útočnom pásme po skončení presilovky. Aktivita Lampera a asistencie Matouška s Češíkom sa podpísali pod gól Martina Gründlinga, ktorý prekonal inak dobrého brankára Rajnu – 1:0. Dlho sme sa však z vedenia netešili. O sedemdesiat sekúnd neskôr Fehervár vyrovnal nečakanou strelou Sofrona1:1. V siedmej minúte predviedol peknú individuálnu akciu náš Hickmott, ale úspešný v koncovke nebol. Na opačnej strane to skúšal z uhla Manavian a pri žrdi nebezpečne operoval Sarauer. Bacashihua sa nachytať nenechal. Vedenie ´baranom´ mohol potom privodiť Kafka, šancu mal však i hosťujúci Kocsis. Napokon sa radoval maďarský celok, pretože strela B. Szabá od modrej bola tečovaná a puk si našiel cestu medzi naše žrde – 1:2. Do prestávky mohol vyrovnať Gründling, no s jeho tvrdšou koncovkou si Rajna poradil.

V druhej tretine sa pritvrdilo, rozhodca Majling musel nadeľovať veľa trestov. Lepšie sa s touto situáciou popasovali Bystričania. Skórovať sa im však podarilo po tom, čo M. Surový dostal päť minútový trest plus do konca zápasu. Vzápätí však fauloval maďarský hokejista Vincze, sily sa na chvíľu vyrovnali, čo využili hráči spod Urpína. Po strele Kafku Rajna iba vyrazil puk pred Juraja Bezúcha a bolo 2:2. Neuplynula ani minúta a už sme viedli. Hrali sme v oslabení. Fehervár v strednom pásme prepadol a sólo využil dokonale Matej Češík3:2. Presilovku však hrali hostia dobre, najprv nás podržal Bacashihua pri šanci Bodóa, no napokon kapituloval. Maďarský celok totiž pekne zakombinoval a z ľavej strany vyrovnal Sagert na 3:3. Štvrtý gól mal potom na hokejke hosťujúci Sarauer, príležitosť však nevyužil a prišiel trest. Bystričania sa dostali do brejku, Lamper ideálne prihral Martinovi Andrisíkovi, ktorý si vychutnal Rajnu – 4:3.

V tretej tretine sa hralo hore – dole. Šance sa striedali na oboch stranách. Na bystrickej nevyužili dobré možnosti Ďatelinka, T. Surový, Andrisík a dvakrát Bezúch, na opačnej to skúšali Erdély a Manavian. Napokon opraty zápasu zobrali do rúk hráči Feherváru. V 53. minúte Sarauer od mantinelu z prvej strany poslal puk pred bránku, dostal sa popred Bacashihuu až na zadnú žrď, kde šikovne číhal Bodó4:4. Keď sa už zdalo, že duel dospeje do remízy a nájazdov, prišla veľká chyba bystrických hokejistov. Tí podcenili polovysoký puk, ktorý sa dostal trinásť sekúnd pred koncom k Sofronovi do úniku a ten sa napokon skončil na veľkú radosť súpera víťazným gólom na 4:5! Samostatné nájazdy sa tak už nekonali.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – Fehervár AV19 4:5 (1:2, 3:1, 0:2)

Góly a asistencie: 5. Gründling (Matoušek, Češík), 34. Bezúch (Kafka), 35. Češík (Ďatelinka), 39. Andrisík (Lamper) – 6. Sofron, 16. Szabó (Maylan), 37. Sagert (Kóger, B.Orban), 53. Bodo (Sarauer), 60. Sofron. Rozhodovali: Majling – Číž, Kollár. Presilovky: 0:1. Oslabenia: 1:0. Diváci: 1072

HC ´05 iClinic: Bacashihua – Mikuš, Ďatelinka. Gründling, Cebák. Maione, Wishart, Ťavoda, Ivanič – Bezúch, T. Surový, Kafka – Truchno, Tamáši, Hickmott – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, M. Surový, Ferleťák

AV19: Rajna – Owens, Manavian. Sagert, D. Szabó. Szirányi, A. Orbán. B. Szabó, Kocsis – Sofron, Sarauer, Maylan – Kóger, Vas, Sárpátki – B. Orbán, Bodo, Vincze – K. Szabó, Erdély, Reisz

Martin Gründling, autor prvého gólu, obranca Banskej Bystrice: „Čakali sme iný vývoj. Mali sme dať do duelu hlavne väčšiu bojovnosť. Minulú sezónu sme predvádzali dobrú fyzickú hru, no nezdobí nás teraz počas týchto prípravných zápasoch. Verím, že sa k nej postupom času vrátime. Myslím si, že práve na tieto mužstvá z EBEL súťaže by fyzická hra platila. Ak by sme dnes hrali fyzickejšie, Fehervár by sme porazili.“

Matej Češík, útočník Banskej Bystrice s bilanciou 1+1 v zápase: „Nemôžeme si dovoliť s takýmto mužstvom dostať doma päť gólov. Musíme popracovať na defenzíve. Hlavne ten gól trinásť sekúnd pred koncom nás môže veľmi mrzieť. Súper dal vysoký puk na vysunutého hráča, ktorý sa pre neho šťastne odrazil od nášho obrancu a premenil nájazd. Každopádne si nemôžeme dovoliť stratiť takýto zápas, keď vyhrávame. Do ligy je ešte ďaleko, no treba zlepšiť všetko. V každej pozícii a hernej činnosti môžeme byť lepší. Treba na tom ďalej pracovať.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Zápas mal svoje tempo i kvalitu. Trošku bol poznačený vylúčeniami. Mrzí nás však, že sme ho pustili, pretože sme ho mali v rukách. Stali sa chyby, ktoré by sa stávať nemali. Dostať gól trinásť sekúnd pred koncom je neakceptovateľné. Musíme si na to dávať pozor. Na to je však príprava, aby sme počas nej vychytali muchy. Máme veľa nových hráčov, ktorí sa vžívajú so systémom a mužstvom. Čo sa týka posily Matuškina, dostal virózu. Ja dúfam, že bude pripravený na trip do Cardifu. Čo sa týka Truchna, má ešte kondičné resty, takže dostáva trošku zabrať. Nie je vidno na ňom prílišný pohyb, no priestor a čas dostane.“

Jason Bacashihua, brankár Banskej Bystrice: „Bol to pre mňa prvý zápas po dlhom čase. Cítil som sa dobre, aj keď som dostal nejaké góly. Je to však len príprava. Učíme sa na chybách a ideme ďalej. Mali sme dobré momenty, taktiež aj zlé. Všetko si to pozrieme na videu a poučíme sa z chýb.“

Autor: (bl), Zdroj: Video TV ESO, Foto: Mirka Chabadová