0 /

Banskobystričania v 37. kole hokejovej Tipsport ligy privítali doma Nitru už bez obrancu tmavej pleti Akima Aliuho, ktorý bol vyradený z kádra. No a práve Cason Hohmann sa v nedeľnom dueli strelecky blysol, keď zaznamenal hetrik. Súpera sme i jeho troma gólmi zdolali 6:3 a po prehre Trenčanov sme znovu na čele súťaže.

V prvej tretine mala viac šancí Nitra. Išla do vedenia v tretej minúte. Najprv Paulovič neuspel sám pri pravej žrdi, ale následne k nemu putoval puk od Krištofa a v trme – vrme sa už presadil – 0:1. Ubehla minúta a Bystrica vyrovnala. Od modrej napriahol Guillaume Gélinas a puk od zadného mantinelu putoval do chrbta brankára Lawsona, ktorý si ho zrazil do vlastnej svätyne – 1:1. Hostia mohli ísť do vedenia ak by sa ujal bekhend H. Ručkaya alebo šanca Pauloviča v presilovke. V početnej výhode sme mali tlak aj my, ale výraznejšia príležitosť absentovala. V závere tohto dejstva sa ocitol v dobrej možnosti na opačnej strane Blackwater, z ľavej strany poriadne preveril Lukáša, ktorý musel zasahovať aj tesne pred prestávkou zoč – voči Slovákovi. Nerozhodný stav sa teda nemenil.

V strednom dejstve dominovali naši hokejisti. V 25. minúte im vyšla rýchla akcia, na jej začiatku bol Ďatelinka, Bartánus z ľavej strany šikovne prisunul puk Casonovi Hohmannovi, ktorý našiel dieru medzi betónmi Lawsona – 2:1. Na 3:1 zvýšil v 28. minúte Ivan Ďatelinka. Mal totiž príliš veľa priestoru pred bránkou a po dobrej práci kapitána Surového sa presadil bekhendom bez prípravy. Ubehlo iba 15 sekúnd a ´barani´ pridali štvrtý gól. Postaral sa oň rýchly Cason Hohmann z ľavej strany, keď puk od korčule hosťujúceho hráča zmenil smer a putoval medzi žrde – 4:1. Gólmana Lawsona nahradil Foltán, ktorý do prestávky už nekapituloval. Prekonať ho mohol najmä Giľak ak by mieril o niečo presnejšie. Nitra si vyloženú príležitosť nevypracovala.

V úvode tretej tretiny sa rútil na brankára hostí Cason Hohmann, v tutovke bol faulovaný Versteegom, nasledovalo teda trestné strieľanie, ktoré náš útočník s prehľadom premenil a dosiahol tak hetrik – 5:1. Hokejisti spod Zobora potom mohli znížiť po šanci H. Ručkaya a Lukáš mal šťastie, keď od modrej poslal puk do žŕdky Versteeg. Hralo sa hore – dole a skóre sa menilo v 52. minúte. Miloš Bubela zakončoval spoza protihráča účinne na 6:1. Ubehlo iba 16 sekúnd a hostia znížili. Lantoši sa presadil z kruhu švihom. V 55. minúte sa o slovo prihlásil opäť z ľavého kruhu Paulovič, rovnako zakončoval švihom a tréner Banskej Bystrice Vlado Országh si radšej zobral oddychový čas. Ten zabral, pretože do konca stretnutia sa už pre nás priaznivý stav 6:3 nezmenil.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 6:3 (1:1, 3:0, 2:2)

Góly: 4. Gélinas, 25. Hohmann (Bartánus, Ďatelinka), 28. Ďatelinka (T. Surový, Hohmann), 28. Hohmann (M. Rosandič), 41. Hohmann z trestného strieľania, 52. Bubela (Bartánus, A. Sedlák) – 3. M. Paulovič (Krištof, Rais), 52. Lantoši (Marek Slovák, Blackwater), 55.  M. Paulovič (Rýgl, Blackwater)

Rozhodovali: Kalina, Lauff – M. Korba, Smrek, vylúčení na 2.min: 3:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 28. Foltán za Lawsona (Nitra), 2710 divákov.

HC’05 iClinic: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Delisle, M. Rosandič, Gélinas, A. Sedlák – Lamper, T. Surový, Brittain – Hohmann, Bubela, Bartánus – Asselin, Faille, Giľak – Bortňák, Češík, Kabáč

HK: Lawson (28. Foltán) – Rýgl, Rais, Ordzovenský, Milam, Miroslav Pupák, M. Versteeg, Korím – M. Paulovič, Krištof, Macík – H. Ručkay, J. Ručkay, Lantoši – Kovacs, Marek Slovák, Blackwater – Rzavský, Šiška, Csányi

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas. Nitra potvrdila dobrú fazónu z predchádzajúcich zápasov, veľmi dobre korčuľovala, hlavne v prvej tretine, kde sme mali veľké problémy v predbránkovom priestore, no podržal nás gólman Lukáš. V druhej tretine sme sa zlepšili, dali sme v nej rýchle góly, čo nám pomohlo. Dostali sme sa do vedenia 6:1, ale prišli chyby a zbytočne sme súpera takmer dostali do zápasu. Dnes sme boli vysoko efektívni. Nitra hrala dobre. Čo sa týka hetriku Hohmanna, bolo ho na ľade cítiť. Som rád, že mu to padlo, hlavne z tých dvoch nájazdov, pretože sa doteraz v nájazdoch výrazne trápil. Mal ich niekoľko v tejto sezóne, no vždy v nich stroskotal. Jeho zakončenie bolo v oboch prípadoch ukážkové. Potreboval takýto impulz, bol dlho zranený. Posledný zápas s Popradom nedohral, hral iba tretinu, takže som rád, že predviedol to, čo predviedol. Čo sa týka Akima Aliuho, nie je už súčasťou nášho kádra.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Inkasovali sme do stavu 4:1 dva vlastné góly a ďalšie dva po obrovských individuálnych chybách. Inak to bol hokej hore – dole. My sme sa dnes trápili na rozdiel od domácich v koncovke. Šancí sme mali dosť, ale dôležité je vždy to, či ich premeníte. S gólmi prichádza ľahkosť a bez nich začína hokej pôsobiť upracovane. Musím teda priznať, že Banská Bystrica bola lepšia a zaslúžene vyhrala. Naše chyby si podrobne rozoberieme s hráčmi, ktorí ich spôsobili v šatni. Menovať ich nebudem.“

Cason Hohmann, autor hetriku Banskej Bystrice: „Bolo o tímovom výkone, nie iba o mne. Som rád, že som sa v Banskej Bystrici udomácnil. Je pre mňa potešením hrať s takými skvelými hráčmi v tíme, akých máme. Potom je jedno, či dáte gól vy alebo niekto zo spoluhráčov. Vynechal som päť zápasov kvôli zraneniu, ale už som sa cítil dnes na ľade dobre, mal som veľkú chuť na góly. Je tomu dlhý čas čo som vsietil naposledy hetrik, ešte keď som hral za univerzitný klub v NCAA. Takže som rád, že sa mi to podarilo v takomto dôležitom zápase. Vo víťaznej prilbe budem tvrdo trénovať, aby sme zvíťazili aj v ďalších zápasoch budúci týždeň.“

Marek Bartánus, spoluhráč Hohmanna, dve asistencie v zápase: „Hohmann má menšie ťažisko, takže je perfektný v hre jeden na jedného, vie sa dobre otočiť s pukom, má výbornú palicovú techniku. Produkuje parádne prihrávky, má to v sebe. Veľmi rýchlo som si na neho zvykol a som rád, že môžem byť s takýmto hráčom v päťke, rovnako tak aj s ´Bubom´ (Milošom Bubelom). Cason vie šance vytvoriť, ale ich aj premieňať. Čo sa týka víťazstva, sme zaň radi, potrebovali sme ho za tri body po tých dvoch prehrách. Pevne verím, že sme sa vrátili na víťaznú vlnu a odštartujeme nejakú peknú sériu. Duel s Nitrou sme rozhodli lepším pohybom v druhej tretine, využili sme tri prečíslenia, takže sme súperovi odskočili na tri góly. V ďalšej fáze sme kontrolovali hru, i keď ku koncu sme vyrobili nejaké chybičky a inkasovali sme, toho sa musíme do budúcna vyvarovať. Nemôžeme hlúposťami prísť o víťazstvo, je to pre nás varovný prst.“

Matej Paulovič, autor dvoch gólov Nitry: O výsledku rozhodol náš výpadok v druhej tretine, kedy sme počas päťminútovky inkasovali trikrát a razom bolo 4:1 pre domácich. Mali sme potom šance na dotiahnutie sa, vrátenie sa do zápasu, ale nevyužili sme ich, nepadlo nám to tam. Padlo nám to až v tretej tretine, ale to už bolo neskoro. Určite by som dva góly vymenil za víťazstvo. Chceli sme v Banskej Bystrici bodovať a priblížiť sa k prvej trojke. Musíme bojovať ďalej a hrať ešte lepšie.“

1. B. Bystrica 80b, 2. Zvolen 79b, 3. Trenčín 78b, 4. Košice 75b, 5. Nitra 74b, 6. Poprad 67b, 7. Žilina 50b, 8. L. Mikuláš 40b,9. N. Zámky 37b, 10. Detva 21b.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský