FOTO: Múzofil tour 2016  na zastávke v bystrickej knižnici  

KULTÚRA
0 /

Minulý týždeň sa  v pobočke Verejnej knižnice M. Kováča  na Fončorde uskutočnilo stretnutie s dvomi zaujímavými autormi v rámci ich Múzofil tour 2016. Obaja priatelia Peter Šrank a Jano Cíger z Mädokýša sa navzájom predstavili spôsobom sebe vlastným a rozprávali o svojich literárnych začiatkoch, tvorbe a múzach.

Úvodný citát Jána Cígera z Mädokýša:

Kniha pracuje s fantáziou človeka,

s knihou lietate aj sa plavíte,

s knihou vyhrávate súboje aj vojny,

s knihou ľúbite, plačete, smejete sa.

Prečo?

Lebo kniha je človekom, dieťaťom autora 

a zároveň aj každý človek je knihou.   

Peter Šrank alias Kefo Kefovič  sa na rodil v Partizánskom ale už 30. rokov žije v Žiari nad Hronom. Je to jednak pesničkár s gitarou a textár, ale aj spisovateľ, ktorý píše poéziu, aforizmy, epigramy, krátke publicistické žánre, poviedky a cestopisy. Zaujímavá je aj jeho rozhlasová tvorba – tvorí glosy, fejtóny a humoristické scénky. Deťom sa prihovára básničkami, rozprávkami a piesňami.

V rámci stretnutia bol prezentovaný jeho najnovší román Múzofil (2016, vydavateľstvo Fama art Spišská Nová Ves), ktorý je poeticko – erotickým románom o mladom nádejnom spisovateľovi Pykovi, ktorý má trochu problém. Miešajú sa mu múzy s reálnymi ženami. Humorne ladené rozprávanie dopĺňal autor svojimi pesničkami z kategórie „inotajového opzlizmu“.

Jano Cíger z Mädokýša, ktorý na podujatí  plnil aj poslanie moderátora. je bývalý manažér, súčasný majiteľ antikvariátu Mädokýš v Martine, spisovateľ, rozhlasový glosátor. Je to známy charizmatický rozprávač, samozvaný profesor hraškológie a kancelár Úradu prezidenta Janka Hraška.

Čitatelia ho poznajú práve vďaka jeho láske ku knihám, no známy je aj jeho tvorivými nápadmi, humorom, vedomosťami. Pre väčšinu ujo Mädokýš, pre deti ujo Hraškológ, je známy asi všetkým možným, no jedno mu nejde odoprieť: ctí si zvyky, tradície a osobnosti, ktoré pre náš národ spravili mnoho.

Na počesť Mateja Hrebendu v auguste 2016 absolvoval púť dlhú 160 km. Šiel pešo, s vozíkom naplneným 200 knihami, po trase Lipovec – Vrútky – Martin – Mošovce – Banská Bystrica – Brezno – Tisovec – Rimavská Píla. Ako uviedol, hlavným zámerom tejto aktivity bolo vzdať poctu človeku, ktorý svojou prácou zanechal hlbokú stopu v literatúre a kultúre Slovenska.

Literárnej tvorbe pre dospelých aj pre deti sa venuje dodnes. Vedľa literatúry sa venuje aj novinárskej činnosti. Svojimi glosami prispieva do  Rádia Regina v Banskej Bystrici.  Je zakladateľom literárno – výtvarnej súťaže  „Janko Hraško ešte žije …“ a spoluzakladateľ múzea Janka Hraška, tiež členom SC PEN – klubu.

Stretnutia sa zúčastnilo aj viacero  študentov školských internátov stredných škôl, ktorých zaujal najmä humor oboch protagonistov.

Zdroj: Soňa Šóky, Foto: VKMK BB