Filmový festival Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi v Záhrade

KULTÚRA
0 /

V piatok 21. októbra 2016 od 8:30 hod. sa v bystrickej Záhrade – Centre nezávislej kultúry, kultúry na Námestí SNP 16 uskutoční 3. ročník Filmového festivalu pod názvom „Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi“. Festival organizuje Slovenská katolícka charita v spolupráci so zahraničným partnerom Unchosen, za podpory Ministerstva vnútra SR.

Vážny celosvetový problém

Obchodovanie s ľuďmi je mimoriadne krutý zločin a v súčasnosti jeden z najvýnosnejších nelegálnych “biznisov” rozšírený po celom svete. Veľa Slovákov však stále žije v predstave, že našej krajiny sa tento problém netýka. Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18. október) chcú organizátori tento fenomén priblížiť čo najväčšiemu počtu ľudí a to práve prostredníctvom unikátneho filmového festivalu.

V rámci osvety a prevencie sa festival organizuje každý rok v inom slovenskom meste. Po pilotnom ročníku v Bratislave a druhom ročníku v Košiciach prevezme štafetu Banská Bystrica, keďže tento región patrí k oblastiam s najvyšším počtom prípadov obchodovania s ľuďmi.

„Filmovým festivalom chceme poukázať na vzájomnú previazanosť problematiky obchodu s ľuďmi na Slovensku a vo Veľkej Británii. Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a Írska republika sú totiž hlavnou cieľovou destináciou Slovákov odchádzajúcich za prácou, často podvedených a končiacich v rukách obchodníkov,“

hovorí Ján Michalský zo Slovenskej katolíckej charity.

Program banskobystrického festivalu

Špeciálnym hosťom bude tento rok pán Mike Emberson, vedúci zariadenia pre obete obchodovania Medaille Trust vo Veľkej Británii, ktorému sú dobre známe nešťastné osudy ľudí predaných na účel pracovného a sexuálneho vykorisťovania, nútené žobranie a organizovanú kriminálnu činnosť.

Aktuálny ročník filmového festivalu sa zvlášť zameria na príbehy obetí a hodnotu každého ľudského života. Filmy zaradené do programu verne ilustrujú dôsledky vykorisťovania na život obetí, ako aj problémy opätovným získaním vlastnej hodnoty a dôstojnosti.

Festival ponúkne okrem krátkometrážnych filmov zahraničnej produkcie aj premiéru nového slovenského filmu režisérky Ivice Kúšikovej „Na Boží obraz“. Ide o krátku videosnímku klienta, ktorý nás tento rok navždy opustil pod menom IVAN. Tému tiež priblížia sprievodné podujatia, vernisáž výstavy fotografií obetí obchodovania – Life after Trafficking – Život po vyslobodení a kampaň GIFT BOX Slovakia – Ľudia nie sú na predaj.

Dopoludňajší program je už tradične určený pre študentov stredných škôl, ktorým okrem iného priblížime fenomén nútenej práce a detskej práce využívanej v textilných a obuvníckych fabrikách v rámci svetových módnych reťazcov. Ako pri predošlých ročníkoch aj tento rok bude v závere festivalu vytvorený priestor na neformálny networking a spoločnú reflexiu zážitkov z podujatia.

Zdroj: SKCH, Foto: ilust.