Detský folklórny súbor Radosť z Bystrice šíri radosť, tanec a spev v zahraničí

KULTÚRA
0 /

Leto – čas radosti a veselosti a hlavne letných prázdnin. Deti sa rozpŕchnu do všetkých kútov nielen nášho krásneho Slovenska, ale aj celého sveta.

Detský folklórny súbor Radosť počas leta

Navštevujú nové miesta, vracajú sa na staré, aby si pospomínali na zážitky, ktoré tam prežili. Hľadajú si nových kamarátov s ktorými prežijú nové zážitky. Leto je zároveň aj čas festivalov, folklórnych slávností, jarmokov, podujatí spojených s folklórom.

Deti, tanečníci z DFS Radosť počas leta nezaháľali. Zúčastnili sa hneď dvoch folklórnych festivalov za hranicami našej vlasti, aby aj ďaleko od svojich najbližších šírili krásy nášho spevu a tanca, radosť a smiech.

Starší tanečníci navštívili Balkánsky folklórny festival vo Varne, v Bulharsku. Predstavili sa celovečerným programom, spevom a tancom s rôznych regiónov Slovenska, od Zemplínu, cez Goral, Horehronie, Podpoľanie až po Myjavu.

Mladší tanečníci od 5 – 12 rokov sa s naším folklórom predstavili v susednom Maďarsku, v meste Makó, kde vystupovali v kúpeľoch s programom „Cipovičky, Marína a Putovanie malého baníka Hansa“ a zožali obrovský  úspech. V zahraničí  obdivovali hlavne naše krásne kroje a malé deti v nich.

Úspešné zahraničné zájazdy

Obidva zájazdy boli veľmi náročné, ale malí aj veľkí tanečníci ich zvládli na výbornú. Za to im patrí veľký obdiv a vďaka, že dokážu krásu nášho folklóru šíriť nielen na Slovensku, ale aj ďaleko za hranicami našej vlasti.

Počas vystúpení deti ukázali divákom, ako energicky tancujeme na strednom Slovensku pod Poľanou, na východnom i severnom Slovensku. Divákom sme ponúkli dva celovečerné programy, s ktorými sme zožali veľký úspech, vrúcne prijatie a dlhý potlesk. Diváci boli očarení rozmanitosťou slovenských tancov, krojov a piesní.

Účasť na tomto folklórnom festivale nás opätovne utvrdila, že práca s deťmi vo folklórnom súbore má veľký zmysel, vštepili sme im lásku k slovenským tradíciám, folklóru a oni to naozaj s veľkou hrdosťou aj odprezentovali pred divákmi. Zúčastnili sme sa tohto festivalu z malej krajiny v Európe, ale napriek tomu sme nezanikli medzi množstvom účinkujúcich, vždy sme boli ocenení zo strany divákov burácajúcim potleskom,“

hovorí umelecká vedúca súboru Mgr. Zuzana Ružinská.

Bol to pre všetkých silný emotívny zážitok. Účinkujúci aj ich rodičia boli pyšní na členov DFS Radosť, ale samozrejme aj na celé Slovensko. Účelom účasti na takýchto medzinárodných festivaloch je odprezentovať nielen jednotlivý folklórny súbor, ale aj danú vysielaciu krajinu. Y tohto uhla pohľadu  DFS Radosť prezentoval Slovensko a Banskú Bystricu so cťou.

Súbor zažil opäť nekonečný pocit hrdosti a šťastia a lúčil sa s týmito festivalmi s veľmi dobrým pocitom. DFS funguje a môže sa zúčastňovať medzinárodných festivalov aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a mesta Banská Bystrica, za čo im členovia súboru aj touto cestou úprimne ďakujú.

Benefičný koncert pre tetu Eňu 1. októbra

Umeleckou vedúcou a choreografkou detského folklórneho súboru Radosť bola dlhé roky pani Elena Hlasicová, ktorá súbor založila v roku 1972. Dnes jej úlohu prevzala Mgr. Zuzana Ružinská.

Všetci tanečníci sú odchovanci pani Eleny Hlasicovej, familiárne nazývanej „teta Eňa“, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť zájazdov. Preto sa jej tanečníci rozhodli zorganizovať benefičný koncert, ktorý sa uskutoční dňa 1. októbra 2016 o 16:00 hod. v Aule SZU v Banskej Bystrici pod názvom „DETI NEZABÚDAJÚ“. Všetkých srdečne pozývajú a tešia sa na spoločnú oslavu radosti, spevu a tanca spoločne s „našou tetou Eňou“.

https://youtu.be/rgD_OJDTrd4

Elena Hlasicová (rod. Očenášová) (* 7. januára 1939, Podkonice) je slovenská folkloristka a choreografka.

V roku 1945-1953 navštevovala základnú školu v Podkoniciach a v Slovenskej Ľupči, 1960-1965 študovala na Strednej ekonomickej škole v Banskej Bystrici, 1977-1982 absolvovala diaľkové nadstavbové štúdium pri Osvetovom ústave, ukončené diplomom oprávňujúcim viesť a vyučovať detské a mládežnícke tanečné kolektívy.

Bola zamestnaná ako referentka osobného odd. v KPP-MH Výživa Banská Bystrica, zásobovacieho oddelenia v Smrečine Banská Bystrica, 1969 – 1985 ako kultúrna pracovníčka v Krajskom osvetovom stredisku v Banskej Bystrici, 1985 – 1991 vedúca odboru záujmovo – umeleckej činnosti Domu kultúry ROH v Banskej Bystrici.

Venuje sa výskumu folklórnych zvyklostí, detských hier a tancov, ktoré boli publikované v zborníkoch Deti deťom a sú archivované v Slovenskej akadémii vied v Bratislave. Je spoluzakladateľkou detského folklórneho súboru Radosť v Banskej Bystrici (1972), ktorý ročne absolvuje 30 – 40 samostatných a komponovaných programov, vystupuje na domácich i zahraničných podujatiach (Česko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Taliansko, Belgicko, Francúzsko a ďalšie). So súborom Radosť 15 x vyhrala okresnú prehliadku, 4 x krajskú a raz sa umiestnila na 1. mieste na celoslovenskej prehliadke.

Za rodičov deti DFS Radosť Banská Bystrica sa o radosť z ich účinkovania podelili Janka Prisažná, Jana Mesarkinová, Zuzana Krnáčová a Zuzana Tokárová.

Zdroj: rodičia detí, Foto: DFS Radosť