Bystrické staršie žiačky vo volejbale sú štvrtým najlepším tímom na Slovensku

1 /

ŠVK Tatran Banská Bystrica ako nečakaný víťaz semifinálového turnaja, ktorý sa uskutočnil pred dvoma týždňami v našom meste pod Urpínom, postúpil na  záverečný turnaj  starších žiačok vo volejbale. Majstrovstvá Slovenska  organizovali uplynulý víkend Levice.

Základná finálová skupina

Do finálového turnaja o majstrovský titul postúpilo osem najlepších družstiev Slovenska. V skupine A to boli Bratislava – Bilíkova, Poprad, Stropkov a ŠVK Tatran Banská Bystrica. V skupine B Liptovský Hrádok, Levice, VIVUS Bratislava  a Žilina.

Prvý zápas s Popradom vyhrali mladé bystrické volejbalistky 3:2, druhý s majsterkami Slovenska prehrali 0:3. Andrea Sýkorová z ŠVK Tatran o poslednom zápase našich dievčat v skupine povedala:

„Tretí a rozhodujúci duel so Stropkovom bol bojom o každú loptu. Raz boli vo vedení Stropkovčanky a inokedy naše dievčatá. Po strhujúcom závere a vypätej koncovke sme tento boj zvládli a potvrdili ho víťazstvom 3:2 a v piatom sete 18:16, keď sme odvrátili štyri mečboly súperiek.“

Týmto si naše dievčatá vybojovali postup do najlepšej štvorky Slovenska. Dlhoročný tréner ŠVK Tatran Banská Bystrica Marián Husár bol nadšený: „Nielenže som bez hlasu, ja jednoducho nemám slov! “

Semifinále

Po víťaznom zápase v základnej skupine nad MVK Stropkov sa naše hráčky pripravovali na večerný duel proti ŠKM Liptovský  Hrádok. Bolo jasné, že ktoré družstvo vyhrá, má už zaručenú medailu na majstrovstvách Slovenska. Zanietenci z bystrického fan klubu to komentovali slovami:  „Kto toto ako rodič nezažije, neuverí, aké  je to náročné!“

Bystričanky nezačali vôbec dobre. Prvý a druhý set prehrali 18:25 a 19:25. Zdalo sa, že Liptovský Hrádok zvládne tento semifinálový duel bez najmenších problémov. Do tretieho setu však nastúpili naše dievčatá ako vymenené. Po tvrdších slovách trénera a vo fantastickej atmosfére v športovej hale podporované rodičmi a známou skladbou Macejko, Macejko  konečne začali hrať parádny volejbal.

Naše hráčky vyhrali tretí set 25:19, následne aj štvrtý 25:20 a urobili z tohto zápasu ešte poriadnu drámu. Piaty rozhodujúci skrátený set začal lepšie Hrádok, ktorý nám hneď na začiatku kvalitným podaním odskočil o 4 body. Tento stav sa už ťažko doťahoval a po vyrovnanej koncovke sme nakoniec prehrali set 11:15 a celý zápas 2:3.

Hráčkam napriek tomu patrila veľká vďaka, nakoľko odohrali už v základných skupinách ťažké päťsetové zápasy. So slzami v očiach komentovala búrlivú atmosféru  jedna z mamičiek hráčok: „Obidva tímy povzbudzovali rovnako zanietení rodičia bubnovali sme do ohluchnutia.“

Zápas o tretie miesto

V nedeľu sa mladé Bystričanky pobili o tretie miesto s domácim družstvom dievčat Palas VK Levice. Zápas začal pre nás nepriaznivo, vôbec nič nám nevychádzalo. Hráčky kazili podanie, nedarilo sa položiť bodové lopty a tak sme prehrali prvý set 16:25. V druhom sete sa družstvá doťahovali o každý bod, ale koncovka vyšla lepšie súperovi a vyhral ho 25:21.

V treťom sete sa hral na oboch stranách vyrovnaný a krásny volejbal. Žiaľ z víťazstva sa tešil súper, ktorý vyhral 25:22 a celkovo 3:0. Obsadil tak bronzovú priečku. Dievčatá ŠVK Tatran Banská Bystrica skončili na majstrovstvách SR na beztak vynikajúcom štvrtom mieste.

Trénerka Radka Gašpárková, ktorá kvôli svadbe v rodine bola počas jedného víkendu na dvoch miestach súčasne a o desiatej v nedeľu doobeda už opäť zanietene koučovala svoje hráčky, sa po týchto majstrovstvách vyjadrila nasledovne:

„Toto je neuveriteľné, zo 69 volejbalových družstiev celého Slovenska sme my na 4. mieste!  Je to neskutočná radosť. Keď budeme držať spolu, dosiahneme veľa, som neuveriteľne  šťastná.“

Medzi najlepšie 4 tímy Slovenska sa tak zaradili víťazi oblastí Západ (Levice), Bratislava (Bilíkova), Stred (Liptovský Hrádok) a jedine Banská Bystrica postupovala z tretieho miesta Stred. Údiv nad účasťou Banskobystričaniek vyjadrila trénerka Levíc: „S vami, dievčence nikto nerátal a pre mňa ste objav tohto roka.“