Bystrická hodinka: Aký bol Majer pred polstoročím?

História
0 /

Obchodný dom, železničná stanica či priemyselná zóna. Tak poznáme banskobystrický Majer dnes. Aký však bol pred polstoročím? To sa dozviete sa na prvej tohtoročnej Bystrickej hodinke.

Od roku 1966 sa samostatné obce rozhodnutím mesta pripojili k Banskej Bystrici. Jednou z nich bol aj Majer. Pôvodných obyvateľov tam nájdete málo, pretože hneď po pripojení bola v Majeri zakázaná výstavba nových obytných domov a obyvatelia Majera sa postupne vysťahovali. Mnohí potomkovia Majerčanov odišli do Banskej Bystrice, ale aj do iných miest Slovenska, Čiech či ďalších krajín v zahraničí.

Aká je história obce Majer? Príďte sa pýtať a príďte sa dozvedieť! Na prvej tohtoročnej Bystrickej hodinke bude o Majeri hovoriť historik Vladimír Sklenka.

V poradí 23. hodinka sa uskutoční vo štvrtok 18. januára 2018 už tradične v Národnom dome o 18:00 hod. a jej súčasťou bude aj prezentácia novej publikácie o zaniknutej obci Majer  z pera Vladimíra Sklenku, Petra Račka, Lívie Balákovej a kolektívu autorov.

Čitatelia si ju môžu nájsť v kníhkupectve DUMA u Dušana Majera na Dolnej ulici. Po Radvani, Sásovej a Rudlovej a ďalších mestských častiach má spracovanú svoju minulosť aj Majer, ktorý v sebe skrýva viacero zaujímavostí:

– bol jedinou obcou v okolí Banskej Bystrice, kde si domy stavali bez pivníc;

– obyvatelia sa zaoberali vozením rudy z Banskej Bystrice do Banskej Štiavnice, vyťahovaním dreva z rieky Hron na Horných hrabliach a predovšetkým roľníctvom. Majer mal najúrodnejšiu pôdu v okolí Banskej Bystrice. V období 19. storočia pribudli remeslá ako tesárstvo a murárstvo;

– v roku 2009 tu bola objavená a preskúmaná veľkomoravská osada;

– najznámejšou osobnosťou, ktorá prežila detstvo v Majeri a bývala v dome Na Hrbe, bol senický rodák Paľo Bielik (1910 – 1983), ktorý stvárnil v roku 1935 nezabudnuteľnú filmovú postavu Jánošíka;

– k najznámejším rodom v Majeri patrili rodiny Jakubovie, Majerských, Dolinských, Gazdíkovcov, Švihrovcov, Veljačikovcov, Lánikovcov, Stykovcov, Spevákovcov, Hanuškovcov, Vajdovcov a ďalších;

– v období prvej svetovej vojny tu bol zriadený najväčší vojenský poľný lazaret vo vtedajšom Uhorsku. Boli tu vybudované liečebné baráky pre chorých vojakov. Zároveň bol vybudovaný v Majeri vojenský cintorín s pamätníkom od Karola Horna z roku 1917.

Bystrickú hodinku organizuje o. z. Banskobystrický okrášľovací spolok (http://www.bbos.sk/), s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica, Komunitnej nadácie Zdravé mesto a darcov na podujatí Live Funding Banská Bystrica 2017. Vstup je voľný.

plagat bystricka hodinka

Zdroj: Peter Cítenyi, Foto: ilust.