Po brexite vážne i položartom

SPRÁVY
0 /

Téma minulotýždňového britského referenda a brexitu je živá aj týždeň po väčšinovom rozhodnutí „Leave“ (odísť) . Začne ňou aj slovenské predsedníctvo Rady Európskej únie, ktoré preberá naša krajina v piatok 1. júla.

Z množstva názorov na brexit a EÚ sme vybrali dva vážne a jeden skôr žartovný. Ponúkame vám pohľady dvoch dlhoročných slovenských europoslancov Vladimíra Maňku a Eduarda Kukana z rozhovoru pre portál Europskenoviny.sk a video jedného z britských odporcov EÚ, ktoré rozosmialo svet.

Vladimír Maňka

Keď britský premiér Cameron v predvolebnej kampani vytiahol tému referenda, britská spoločnosť necítila potrebu hlasovať v otázke zotrvania v únii. Chcel si tým zabezpečiť, aby bol druhýkrát zvolený za premiéra. Kvôli svojim osobným cieľom ohrozil britskú ekonomiku, budúcnosť Veľkej Británie a celej Európskej únie.

Európa zažila v krátkom čase množstvo kríz. Keď niekto v tomto náročnom období vyhlási referendum, obyvateľov to ovplyvní. Výsledok by bol možno iný, keby sa hlasovanie odohralo v pokojnejšom čase. Pragmatizmus hovoril, že to bude zlé. Vo štvrtok rozhodovali skôr emócie.

Výsledok referenda určite negatívne ovplyvní Veľkú Britániu. Môže mať vplyv na ich dôchodky, sociálne zabezpečenie, hospodársky rast, zamestnanosť. Briti síce dali do spoločného rozpočtu viac ako 40 miliárd libier, no väčší profit majú z výhod, ktoré členstvo prináša.

Odchod z únie môže spôsobiť, že proeurópske Škótsko bude chcieť vlastné referendum o odčlenení sa od Británie. Týmto sa krajina môže rozbiť. Možné je aj to, že sa po čase bude chcieť vrátiť späť do Európskej únie.

Eduard Kukan

Výsledky referenda v Spojenom kráľovstve treba rešpektovať, bola to slobodná vôľa

občanov. Osobne som z tohto výsledku hlboko rozčarovaný a sklamaný. Bol som vždy presvedčený, že členstvo Veľkej Británie v Európskej únii bolo prínosom pre obe strany, aj keď občas vznikali problémy.

Rozhodnutie vystúpiť z únie spôsobí mnoho škôd a problémov pre EÚ, ale aj pre samotné Spojené kráľovstvo. Bude to mať veľa negatívnych dopadov na ďalšie členské štáty únie, v ktorých sú silné euroskeptické politické skupiny. Povzbudí to premýšľanie tých, ktorí si myslia, že aj v ich krajine má byť zorganizované referendum. Skomplikuje to život celej Európe a myslím si, že Angličania budú z tohto rozhodnutia v budúcnosti trpko sklamaní a oľutujú ho

Pálenie vlajky EÚ po britsky

Zamaskovaný priaznivec krajne pravicovej strany Bolton North West Infidels chcel dať najavo svoju nenávisť voči Európskej únii podpálením jej vlajky. Svoj „hrdinský“ čin zvečnil na video, ktoré potom zavesil na internet.

Podobne ako viacerí Briti majú o Európskej únii veľmi málo poznatkov, tak tento s maskou na hlave asi nevedel, že vlajky sú kvôli bezpečnostným predpisom vyrobené z nehorľavého materiálu. Tak to aj dopadlo a zaslúžene sa stal terčom všeobecného výsmechu.

Autor: Europskenoviny.sk a internet, Foto: ilust.