Banskobystrickí inovátori vyvinuli revolučné ekologické zariadenie

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Keď sa dotiahnu do konca a sú prospešné pre ľudstvo, je to o to lepšie. Dôležité pre realizáciu je však nájsť financie a silného partnera.

V rámci projektu OpenMaker, ktorý sa končí v týchto dňoch, boli predstavení víťazi, ktorí získali okrem finančnej podpory tiež deväťmesačný mentoring. Ten by im mal pomôcť s rozbehom na trh. Jedným z víťazov je aj projekt ekologického biokultivátora, za ktorým stoja banskobystrickí inovátori. Do predaja sa dostane najskôr pravdepodobne až o dva roky.

Vývoj tohto uzavretého biokultivátora, spracúvajúceho kuchynský odpad, trval niekoľko rokov a pracovalo na ňom 5 ľudí. Najskôr sa s nápadom v roku 2015 zapojili do celosvetovej súťaže Biomimicry Global Design Challenge s podtitulom Food System.

biokultivator

„Išli sme doň ako skupina študentov a pedagógov, postúpili sme medzi top 7 najlepších konceptov. Našou motiváciou na úplnom začiatku bolo reagovať na problém pestovania v mestách takým spôsobom, aby to posinilo vzťah človeka a prírody. Chceli sme riešenie, ktoré je udržateľné. Tak prečo to nerobiť tak, ako to robí príroda,“

tvrdí Banskobystričan František Tóth, ktorý je jedným z autorov vynálezu, na ktorom sa intenzívne pracovalo tri roky.

Tím tvorili dizajnéri, vedci a konštruktér. Na začiatku za ním stáli okrem Tótha aj ďalší Banskobystričania Zuzana Tončíková, Miroslav Chovan, Dávid Jurík Dávid Lopušek. Dnes manažérsky tím tvoria Tóth s Tončíkovou. Víťazstvo v projekte OpenMaker, ktorý bol financovaný z európskeho programu Horizon 2020, posúva možnosti B4D, ako si spomínaní inovátori hovoria, omnoho ďalej.

prezentacia

Tento projekt nám dal skvelú príležitosť posunúť vpred náš vývoj vďaka financiám na prototyp, ktorý teraz môžeme smelo testovať,“

dodáva Tóth.

OpenMaker na Slovensku zastrešoval akcelerátor inovácií, ktorý je v tomto smere u nás jediný. Ľubomír Billý z akcelerátora manažovaného Centire s.r.o., ktorá na Slovensku zastrešovala všetky aktivity medzinárodného projektu, hovorí.

„Nesmierne nás teší, že sme mohli viacerým šikovným Slovákom pomôcť pri realizácii ich snov. Do akcelerátora projektu OpenMaker, ktorého cieľom bolo spájať inovátorov a výrobné podniky, sa zapojilo až 51 projektov, no len piati mohli získať aj finančnú podporu 20.000 €. Blahoželáme zoskupeniu B4D, ako aj ostatným víťazným projektom k pokroku, ktorý sa im podarilo za 9 mesiacov dosiahnuť.“

biokultivator B4D

Biokultivátor od B4D je uzatvorený ekosystém a má 3 hlavné funkcie. Pestovanie, samozavlažovanie a kompostovanie. V riešeniach sa autori nechali inšpirovať prírodou, a to tak, že sa snažia opakovať to, čo v prírode už funguje. Tento princíp sa nazýva Biomimicry. Je to v podstate vedecko – dizajnérsky prístup.

Zariadenie je navrhnuté tak, aby fungovalo ako ekosystém, so vzájomne sa podporujúcimi úrovňami. Podstata je v cirkulácii živín a vody v Biokultivátore. Živinami a vlhkosťou sa v domácom prostredí rozumie kuchynský bioodpad. Červíky vo vermikompostéri a následné procesy ho pretvoria na výživný humus a tekuté hnojivo. To sa pužije na pestovanie a dopestovaná zelenina sa vracia na stôl.

prototyp

„V praxi je využitie hlavne tam, kde chýba pôda a špecifické podmienky pre pestovanie rastlín. Biokultivátor je určený na pestovanie rôznych rastlín od byliniek cez zeleninu až po exotické rastliny či plodiny. Naším cieľom sú hlavne veľké mestá, strechy budov, balkóny, ale aj interiéry,“

vysvetľuje  František Tóth.

Tento biokultivátor však v obchodoch ešte hľadať netreba. Pri hardvéri je kľúčové nepodceniť vývoj na začiatku a spraviť ho poriadne, pretože, ako hovorí Tóth, môže sa to vypomstiť pri zásadných neskorších opravách. Predaj sa pri optimálnych finančných podmienkach vývoja predpokladá približne o dva roky.

schema

 

Zdroj: Dodo Mikláš , Foto: ilustračné