V Banskej Bystrici pribudnú ďalšie pamätné kamene pre židovské obete nacistov

SPRÁVY
0 /

Občianske združenie Antikomplex.sk spoločne s nemeckým umelcom Günterom Demnigom uloží v uliciach Banskej Bystrice už pätnásty a šestnásty kameň Stolperstein pre obete nacistov.

Kamene sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z 2. svetovej vojny. V sobotu 23. septembra sa o 13:00 hod. ceremoniálne uložia dva nové kamene Stolpersteine na pamiatku dvoch banskobystrických osobností.

Pred domom na Hornej ulici 51 bude uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, oceneného účastníka SNP (jeho meno ako 40 – ročného sa nachádza medzi  747 obeťami nacistického a gardistického vraždenia v Kremničke v novembri 1944), za účasti jeho synovca Petra Salnera, známeho etnológa SAV a bývalého predsedu židovskej obce v Bratislave.

Pred vilou na Hornej ulici 55 bude uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému, synovi maliara Dominika Skuteckého. Po ceremónii bude nasledovať predstavenie diela Alexandra Skuteckého v Stredoslovenskej galérii v Skuteckého vile.

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako pre významné postavy, tak aj pre bežných obyvateľov mesta. Autorom projektu je nemecký umelec z Kolína nad Rýnom Günter Demnig, ktorý sám kamene osádza pred domami, kde obete nacizmu žili. Po celej Európe bolo umiestnených doteraz 65 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete.

Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 15 slovenských mestách a obciach uložených 90 kameňov, z toho v Banskej Bystrici 14 kameňov na 7 adresách. V septembri 2017 budú Stolpersteine okrem Banskej Bystrice uložené na 7 ďalších miestach po celom Slovensku.

Alexander Skutecký

(* 25. júna 1883, Viedeň  – † 1944 neznáme miesto pri Banskej Bystrici).

Bol slovenský architekt židovského pôvodu. Narodil sa vo Viedni. Jeho rodičia smerovali z Benátok do Banskej Bystrice a cestou sa uchýlili u príbuzných, kde sa Alexander Skutecký narodil. Rodina Skuteckých žila striedavo v Banskej Bystrici a v Benátkach. Benátky boli pre Skuteckého otca veľmi blízke, pretože bol známy romanticko-impresionisticky maliar.

Alexandrova matka Cecília bola vyučenou krajčírkou. Bola oporou pre celú rodinu. Alexander bol druhorodeným synom. Mal brata Ferdinanda, sestru Cecíliu – opernú speváčku, sestru Karolu, ktorej syn Peter Karvaš bol známym slovenským dramatikom a spisovateľom. Bývali v Benátkach, ale keď tam vypukol mor, natrvalo ich opustili.

Vrátili sa do Banskej Bystrice, kde si postavili dom. V tomto bystrickom dome prežil Alexander detstvo a mladosť. Bol výtvarne nadaný po otcovi a zručný po matke. Po štúdiách začal pracovať ako samostatný architekt.

Po I. svetovej vojne sa usadil v Bratislave, kde sa ako architekt stal členom pokrokového umeleckého združenia Kunstverein. Projektoval obytné domy, ale aj verejné budovy. Bol značne ovplyvnený viedenskou architektúrou, preferoval historizmus siahajúci až k antike. Postupne však prešiel k striedmemu purizmu.

Alexander Skutecký spolupracoval aj s Vojtechom Holeschom (1876-1938). Vojtech Holesh pochádzal z Banskej Bystrice. Veľa cestoval, pracoval aj u slovenského architekta Ľudovíta Hudeca, ktorý sa usadil v Bratislave. Navrhoval hlavne interiéry a nájomné domy. Lokálpatriotizmus, ktorý ich oboch spájal aj zhoda profesionálnych názorov ich viedli k spolupráci a vytvoreniu monumentálneho Justičného paláca v Bratislave.

Pri Banskej Bystrici Alexander neprežil vraždenie Židov na jeseň v roku 1944, kým jeho synovca, neskoršieho spisovateľa Petra Karvaša zachránil zamestnaním v Matici slovenskej Jozef Cíger Hronský.

Zdroj: mesto BB a wikipedia, Foto: archív