Bábkové divadlo na Rázcestí víta divákov a diváčky v novej divadelnej sezóne

KULTÚRA
0 /

Variacie lasky_32_maly

Do historickej vily Dominika na Skuteckého ulici sa po divadelných prázdninách opäť vracia každodenný pulz. Začínajúca divadelná sezóna nesie názov (Na)Ladenie.

BDNR po prázdninách otvára svoje brány

V nezmenených hracích časoch divadlo pripravuje pravidelné predstavenia pre divákov a diváčky všetkých vekových kategórií. Na Rázcestí si prídu na svoje detskí diváci a diváčky, každú nedeľu o 16:00 hodine. Pokračuje aj divadelný program pre batoľatá a ich rodičov, jednotlivé predstavenia z cyklu Batolárií sa hrajú v nedeľu o 10:00 hodine.

Bábkodivadelné inscenácie pre dospelých sú pravidelnou súčasťou Banskej Bystrice od roku 2004. Ani počas tejto sezóny tomu nebude inak a dospelé publikum si môže jedinečné predstavenia z dielne BDNR vychutnať každý utorok a stredu o 19:00 hodine.

Pre deti

Sezóna 2017/2018 sa oficiálne otvorí v nedeľu 17. septembra. Všetky deti od 3 rokov sa môžu tešiť na prvý diel projektu Rozprávková geografia, ktorý prinesie autentické príbehy z rôznych indiánskych kmeňov. Indiánske rozprávky: Uväznené Slnko, Náčelník Živá voda a iné indiánske a slovenské inšpirácie ožijú v indiánsko-slovenskom rozprávkovom típí od 16:00 hodiny.

Rozprávková geografia bude pokračovať treťou časťou z cyklu. Z pera vynikajúcich autorov Isaaca Bashevisa Singera (držiteľ Nobelovej ceny za literatúru) a Menachema Kipnisa sú príbehy obyvateľov poľského mesta Chelm, ktoré v BDNR ožívajú pod názvom Židovské rozprávky. Úsmevnosti z “múdreho mestečka” na vás čakajú v divadelnom Teátriu 24. septembra o 16:00 hodine. Projekt Rozprávková geografia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v roku 2017.

Pre dospelých

Prvými podujatiami pre dospelé publikum sa stanú stálice z repertoáru pre dospelých, no na divákov a diváčky čakajú, spolu so zaujímavými témami, aj novosezónne prekvapenia.

Divácky obľúbené MOCAD(R)ÁMY hráme nepretržite od roku 2008! Sú vyskladané z autentických príbehov o ženách rôzneho veku, profesií a životných osudov. “Kávové dámy” naplnia svojimi príbehmi čarovný priestor divadelného Teátria v prvý hrací deň pre dospelých, v utorok 26. septembra od 19:00 hodiny. Pre každého návštevníka a každú návštevníčku je okrem ponuky nápojov z divadelnej kaviarničky, pripravená domáca bábovka ako novosezónny darček.

V stredu 27. septembra sa priestor Teátria naladí na poviedky slovenských klasičiek Eleny Maróthy Šoltésovej a Boženy Slančíkovej Timravy. Inscenácia Variácie lásky je, okrem nadčasových príbehov, obľúbená vďaka krásnej vizuálnej architektúre a výborným hereckým výkonom. Navyše práve 27. septembra oslavuje svoju 90. reprízu! Pri tejto príležitosti je pre divákov a diváčky pripravený tematický literárny darček z pera B. S. Timravy.

V závere mesiaca prvá premiéra

V piatok 29. septembra sa uskutoční slávnostné uvedenie novej inscenácie pre deti od troch rokov Nádherný Utorok. Predlohou k inscenácii sa stala jedna z posledných kníh českej spisovateľky a maliarky Daisy Mrázkovej. Nádherný Utorok je príbehom o starenke, ktorú si všimne „Utorok“ a začne sa s ňou rozprávať.

Prináša jej spomienky na veci a udalosti, ktoré sa stali v utorok počas jej celého života a zrazu vzniká reťaz nečakaných príbehov, ktoré kdesi inde a náhodne spravili šťastným niekoho iného. Je to hra o náhode, o nádeji, o tom, že vždy sa dajú nájsť a prežiť pekné a dobré veci na svete. Poetický príbeh dopĺňajú netradiční hrdinovia, originálne výtvarné obrazy inšpirované pôvodnými ilustráciami Daisy Mrázkovej a pôvabné marionety na krátkych aj dlhých drôtoch.

Nádherný Utorok režijne pripravuje česko-slovenská režisérka Michaela Homolová (Naivní divadlo Liberec), držiteľka mnohých českých aj zahraničných ocenení za svoju tvorbu, ktorá s BDNR spolupracuje po prvýkrát. Za výpravou inscenácie stoja renomovaní scénickí výtvarníci Robert Smolík a Jan Brejcha. Autorku aj titul uvádzame po prvýkrát na Slovensku. Prvá premiéra v novej sezóne na Rázcestí sa uskutoční v piatok 29. septembra 2017 o 17.00 hod. v divadelnej sále. (Prvá repríza titulu sa uskutoční v nedeľu 1. októbra o 16.00 hod.). Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dívajme sa, cíťme, na(laďme) sa! Nová sezóna na Rázcestí začína. Vstupenky na predstavenia si môžete rezervovať na tel. čísle: 048/412 55 13, mailovo na mailto:vstupenky@bdnr.sk, alebo prostredníctvom webového formuláru na stránke divadla http://www.bdnr.sk/. Môžete si ich zakúpiť v predpredaji, každý pracovný deň od 8:00 do 16:00 hod. v pokladnici BDNR alebo online na http://www.ticket-art.sk/. Viac informácií: http://www.bdnr.sk/. Zriaďovateľom divadla je Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: Monika Tatarková, Foto: BDNR