A – ako akvarel Jozefa Kreutza

Výstava
2 /

kreutz1

Amatérskeho výtvarníka a akvarelistu Jozefa Kreutza verejnosť pozná najmä ako dlhoročného riaditeľa regionálnej pobočky jednej z najväčších slovenských bánk.

Asi odjakživa  však mal  predurčené vyjadrovať sa nielen rečou čísel, ale aj paletou a   štetcom. Rodák z horehronského Šumiaca dostal talent už v génoch. Otec  bol učiteľom, muzeológom a spisovateľom,  starý otec – rytcom skla v niekdajšej chýrnej Katarínskej hute.

Jozef Kreutz maľoval oddávna, jeho motívom bola a je najmä krajina, milovaný rodný kraj, ale aj historické zákutia Španej doliny, Banskej Bystrice, Hronseku a iných slovenských miest a mestečiek.

„Svoj talent si nenecháva pre seba, rád tvorí s deťmi, učí ich nové techniky a pomáha im vnárať sa do čarovného sveta farieb a prírody,“

hovorí Ľubica Laššáková z ŠVK Banská Bystrica

Sám autor o sebe povedal:

„Maľovaniu a kresleniu sa venujem celé desaťročia. No až v poslednej dekáde, ako som odišiel na predčasný dôchodok, sa tomuto koníčku venujem intenzívnejšie. Vo vyjadrení mojich pocitov používam rôzne techniky. Prevažná časť mojej tvorby sú akvarely a akryly. Témou mojich prác je predovšetkým krajinomaľba. Po zmapovaní môjho rodného Horehronia som pristúpil i k ďalším miestam nášho Slovenska,  ktoré som výtvarne stvárnil. Moju tvorbu som prezentoval na viacerých výstavách v Banskej Bystrici, Brezne a Zvolene.

Pri príležitosti 65 – tich rokov výtvarníka Jozefa Kreutza pripravila Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici spolu s autorom výstavu starších i novších diel  pod názvom A – ako akvarel. Kurátorom výstavy je profesor Ľudovít Petránsky. Na vernisáž pozýva ŠVK v utorok 10. októbra o 16:00 hod. v átriu ŠVK.

Výstavu A – ako akvarel si môžete v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici pozrieť do 3. novembra 2017.

vystava Kreutz pozvanka

Zdroj: ŠVK Banská Bystrica, Foto: ilust.