Advent a Vianoce s poetkou a spisovateľkou v knižnici

KULTÚRA
0 /

spisovatelky

Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici pozýva  do svojej pobočky na Jilemnického 48 v utorok 5. decembra 2017 o 16:00 hod. návštevníkov na predvianočné podujatie Adventná kvapka.  Hosťkami poetického pásma na tému Adventu a Vianoc budú poetka Jozefína Hrkotová – Hladká a spisovateľka Mária Pomajbová.

Jozefína Hrkotová – Hladká 

Táto poetka sa venuje písaniu poézie už trinásť rokov, pri jej začiatkoch stál veľký slovenský básnik Milan Rúfus. Je autorkou úvahovej a meditatívnej poézie pre dospelých i deti. Jej prvá kniha Slová ticha štetcom a perom (vyšla v r. 2003) bola inšpirovaná obrazmi jej sestry Anny Bajzíkovej – Hladkej.

V roku 2007 nasledoval dvojjazyčný  slovensko – nemecký výber Myšlienočka v dlani/ Kleine Gedanken für Deine Hand – do nemčiny preložil Herbert Franz Zanolin. Žezlo od tejto autorky vyšlo v tom istom roku – autorka sa v ňom zaoberá ľudskými charaktermi a spracovala ho aj do divadelnej hry.

O básni Jozefína Hrkotová – Hladká hovorí:

„Most potrebuje dva brehy. Báseň je ako rieka, čo ovlažuje brehy duše.“

Mária Pomajbová

Slovenská prozaička ponúkla študentom prerozprávané príbehy zo svojich štyroch vydaných kníh. Autorka pracovala v Centre poradensko – psychologických služieb, stretávala sa s ľuďmi, ktorí potrebujú tieto služby a z ich životných príbehov čerpala námety do svojich poviedok: Ženská duša pod lupou (2000), Láska za sklom (2002), Jarmo vášne (2006) a Postavy bez tieňov (2011).

Spisovateľka spracúva príbehy tak, aby hlavné postavy ako reálni ľudia zostali v anonymite, ale čitatelia by sa vedeli stotožniť s nimi a mnohí videli v príbehu sami seba ako v zrkadle. Vo svojich knihách sa pokúsila zachytiť negatívne trendy doby – drogy, alkoholizmus, gamblerstvo, neveru, lásku cez internet – a ich dôsledky, ale zároveň aj návrat do života, pochopenie, odpustenie.

K stretnutiam v knižnici Mária Pomajbová uvádza:

„Pokúšame sa priniesť hovorené slovo k čitateľom, trochu zmierniť uponáhľanú dobu a obnoviť lásku ku knihám. Dnes je komunikácia na vysokej úrovni, ale tá ľudská pomaly zaniká. Veľa sa venujeme mobilom, internetu, ale chýba gestikulácia, očný kontakt či úsmev.“

S obidvoma autorkami sa môžu stretnúť aj Bystričania v predvečer Mikuláša v pobočke VKMK na Fončorde v adventnom čase.

Adventná kvapka pozvánka

Autor: (dem), Foto: ilust.