Naše HC ´05 vybuchlo v Budapešti, nedalo gól a inkasovalo až štyri

3 /

Banskobystrickí hokejisti prehrali v treťom kole Tipsport ligy na ľade zahraničného účastníka našej najvyššej súťaže v Budapešti s tamojším MAC rozdielom triedy 0:4! Tentoraz sa im nepodarilo využiť presilovky a žiaľ ani raz neskórovali.

Naši hokejisti v metropole Maďarska nepotvrdzovali v prvej tretine rolu papierového favorita. Zásluhou Tomáša Surového v štvrtej minúte opečiatkovali žŕdku súperovej bránky, dobré možnosti mal potom Zigo, skúšali to i obrancovia Bystrice Miller a Mihálik, ale neskórovali. Domáci mali taktiež niekoľko vydarených akcií, gólman Baroš sa však mal na pozore. V 14. minúte sme mali prečíslenie a Róbert Varga poslal puk do hornej žŕdky! Hral sa však v celku vyrovnaný hokej. Aktivitou hýril najmä útočník MAC prvej formácie István Terbócs, no bezgólový stav sa nemenil. Možno aj preto, že sme nedostali možnosť početnej výhody na ľade.

V druhej tretine mali ´barani´ dve veľké možnosti na otvorenie skóre, ale razantnú strelu Sýkoru a blafák Ziga zneškodnil vynikajúcim spôsobom brankár Bálizs. Potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš. V 26. minúte Baroš síce chytil nešťastný teč Kabáča, ale na dorážku Szabada v trme – vrme nemal nárok – 1:0. Následne sme sa snažili vyrovnať, no inkasovali sme nečakane po ľahkom nahodení puku od krajného mantinelu na našu bránku z hokejky Bodóa, keď si puk zrazil smolne do našej svätyne Ďatelinka – 2:0. Tento moment zrejme bystrických hokejistov rozhodil, pretože uplynulo len niečo cez tridsať sekúnd a dostali i tretí gól. Nagy potiahol akciu po ľavej strane, prihral pred našu bránku, kde nedôrazne bránil Mihálik, od jeho korčule sa dokonca dostal puk pred Terbócsa a ten nezaváhal – 3:0. Potom sme prežili presilovku maďarského celku, ktorý dostatočne hrozil. Početnú výhodu mali i hráči spod Urpína, krátko i v piatich proti trom, ale nevyužili ju. Rovnako zníženie stavu nepriniesla ani naša aktivita v závere tohto dejstva.

V tretej tretine už chytal v bránke Banskej Bystrice Williams a hneď aj čelil dvom možnostiam Budapešti. Po chybe Failleho sa dostal k blafáku Langkow a vystrašil ho mierne i strelou z ľavého kruhu Klempa. Následne sme sa v oslabení ubránili, do sľubnej príležitosti sa dokonca dostal náš tiesnený Zigo, ale neuspel. V 45. minúte mali ´barani´ brejk štyroch na jedného, zodpovednosť zobral na seba Varga, avšak koncovku mu zblokoval brániaci maďarský hokejista. Snažili sme sa strieľať, no Bálisz puky riešil s prehľadom. Domáci mohli zvýšiť Klempom, Williamsova lapačka bola proti. Bystričania hrali akosi kŕčovito, nedostávali sa do vyložených šancí. Tréner Ceman sa dve a pol minúty pred koncom odhodlal k hre bez brankára, no tento ťah mu nevyšiel. Medzi opustené žrde sa totiž trafil Szabad a stanovil tak konečný výsledok zápasu na 4:0.

Fakty o zápase:

MAC Budapešť – HC’05 iClinic B. Bystrica 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 27. Szabad (Terbócs), 29. Bodó (Brown), 29. Terbócs (Nagy), 58. Szabad. Rozhodovali: Jonák, Müllner – Synek, Gegáň. Vylúčení na 2.min: 3:3. Presilovky a oslabenia: 0:0. Diváci: 720.

MAC: Bálizs – Pozsgai, Macaulay, Burt, Dudás, Vokla, Garát, Fejes – Odnoga, Nagy, Terbócs – Klempa, Langkow, Dansereau – Orban, Brown, Bodó – Szabad, Kreisz, Szigeti

HC’05 iClinic: Baroš (41. Williams) – Mihalik, Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Biro – Tamáši, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, J. Sýkora – A. Šťastný, T. Surový, R. Varga – Gabor, Češík, Kabáč – T. Török

Autor: (bl), Foto: ilustračné