V sobotu je v Selciach Kutliarsky deň

Tip na výlet
0 /

IMG_4971

V sobotu 9. júna 2018 sa v obci Selce na futbalovom ihrisku koná tradičný Kutliarsky deň, ktorý  organizuje obec Selce, kultúrna komisia pri OcZ Selce, spoločenské organizácie a dobrovoľníci. Ide už o 13. ročník tohto zaujímavého podujatia.

Selčanov volajú kutliari, lebo držky sú po selčiansky kutle. Kutlový guláš býval v Selciach tradičným jedlom. Starosta obce Ján Kupec hovorí, že toto obľúbené jedlo sa varilo v Selciach už v 19. storočí, hoci nepatrí medzi typické stredoslovenské jedlá:

„Naši predkovia si ho priniesli z Dolnej zeme, kam chodili za prácou. Toto jedlo dobre zasýtilo a problém nebol ani so surovinou, keďže okolie našej obce má silnú poľnohospodársku a chovateľskú tradíciu.“

Hlavnou atrakciou Kutliarskeho dňa  je súťaž vo varení kutlového gulášu. O dobrú náladu súťažiacich aj návštevníkov je vždy postarané vďaka vystúpeniam folklórnych súborov a hudobných hostí. Počas celého dňa si návštevníci podujatia môžu pozrieť expozíciu Gazdovského dvora, výrobky ľudových remeselníkov a vybrať niečo z bohatého programu.

Súťaž vo varení kutlového guľášu začne napoludnie. Organizátori postupne predstavia súťažiacich a následne už bude prebiehať aj kultúrny program na pódiu. O 15:00 hod. sa budú vyhlasovať výsledky kuchárskej súťaže.

O 15:30 predvedie svoju Trial show majster sveta Ján Kočiš. Po ňom vystúpia FS Bystrina, selčianski fujaristi Svrčinovci, Peter Cmorík Band, hudobná skupina Duchoňovci a od 20:30 začne tanečná zábava s Atomic.

Okrem samotného kutlového guľášu nebudú chýbať stánky s ďalším občerstvením. K dispozícii budú aj stánky s remeselnými výrobkami, expozícia Gazdovského dvora, pre deti tiež skákací hrad či možnosť zajazdiť si na koňoch, ale aj ďalšie atrakcie. Kutliarsky deň v Selciach je ideálnym výletom pre celé bystrické rodiny či priateľov.

plagat_kutle_2018

Autor: (dem) , Foto: Mirka Chabadová ilustr.