Na Vianoce sa stane o tretinu požiarov viac ako počas roka

SPRÁVY
0 /

poziar na vianoce
Vianočné obdobie je časom, kedy si ľudia v domácnostiach zapaľujú sviečky na adventných vencoch, ozdobujú vianočné stromčeky svetielkami a vítajú príchod nového roka pyrotechnikou.

Vianočné obdobie praje aj požiarom

Práve tieto faktory sú počas Vianoc najčastejšou príčinou požiarov. Štatistiky poisťovne Generali ukazujú, že v období medzi 20. decembrom a 3. januárom sa stane až o 30 % požiarov viac než počas roka.

 Priemerná výška vyplatenej škody za požiar vo vianočnom období dosahuje 4 tisíc eur. Hovorca poisťovne Generali Milan Janásik uvádza:

 Najvyššia vyplatená škoda bola vo výške 90 tisíc eur, keď počas Vianoc z nezistených príčin zhorela celá rekreačná drevenica.

Ďalej pokračuje:

„Klientom odporúčame, aby pred odchodom z domu či bytu vždy skontrolovali elektrospotrebiče a elektrické zariadenia. Vianočné osvetlenie nie je dobré nechávať zažaté, ak opúšťame domácnosť,“

Dôležité je tiež kupovať kvalitné výrobky od overených výrobcov so zárukou, keďže škody spôsobujú najčastejšie práve svietidlá neznámeho pôvodu kupované na trhoviskách.

V súvislosti s rizikom vzniku požiarov by ľudia nemali zabúdať ani na pravidelné revízie komínov či správnu manipuláciu s pyrotechnikou. Pri neodbornej manipulácii totiž prichádza k vážnym úrazom, ale aj k škodám na majetku.

Zaznamenali sme prípad, keď sa vystrelená svetlica odrazila tak, že vletela oknom do spálne bytu, kde spálila posteľ s perinami, vankúšmi, dekou, ale aj ratanový obklad,“

opisuje Janásik.

Aj keď ľudia dbajú na to, aby si kupovali certifikované žiarovky a dodržiavajú všetky zásady bezpečnosti, nikdy si nemôžu byť istí, že ich domov nepoškodí napríklad oheň z vedľajšej nehnuteľnosti. Práve vtedy ocenia správne nastavené poistenie majetku.

 Kuriózne udalosti na Vianoce

Matka posadila jedenapolročné dieťatko na sedačku oproti sebe a zapálila prskavku. Dieťa sa tak tešilo, že ručičkou zachytilo prskavku a spôsobilo si popáleninu II. stupňa.

Počas predvianočnej zabíjačky 14 – ročný chlapec nakladal drevo do ohňa pod kotlom. Ako sa nakláňal, začal mu horieť brmbolec čiapky a následne vlasy. Našťastie chlapca uhasili a okrem jemne začervenanej kože a spálených vlasov  nemal žiadne iné následky.

Poisťovňa zaznamenala prípad, keď v tlačenici medzi stánkami s občerstvením na vianočných trhoch v Bratislave udrel niekto dieťa do oka lakťom tak nešťastne, že sa z toho muselo liečiť 18 dní.

Žena počas pečenia vianočného pečiva vyťahovala z rúry plech, pričom si popálila vnútornú stranu predlaktia. Tak sa pritom preľakla, že švihla rukou nahor a o žeravú mriežku si popálila aj vrchnú časť predlaktia. Z popálenín sa liečila 35 dní.

Muž si urobil sviatočnú večernú pohodu pri vínku. Pohár si položil vedľa sedačky. Avšak zabudol naň a keď vstával, sklenená stopka pohára sa mu zapichla do päty.

Z darčeka sa, žiaľ, dlho netešil chlapec, ktorý si prial nájsť pod vianočným stromčekom rybársky nôž. Keď ho totiž vyberal z puzdra, preťal si ním ukazovák. Hlboká rana prudko krvácala, chlapcovi museli ruku zašiť a zo zranenia sa liečil 28 dní.

Vyskytol sa a tiež prípad, keď domáci pán vložil živého kapra do akvária pre rybičky. Rodinu kapor v akváriu zaujal natoľko, že nešťastne akvárium rozbili a vytopili svoj byt a aj susedov pod nimi.

Vianoce sú sviatkami radosti a pokoja, ale netreba zanedbať minimálnu bezpečnosť pri užívaní si voľných sviatočných dní, aby sa Vianoce nestali pohromou.

 

Zdroj: Milan Janásik , Foto: ilustračné