Úrad BBSK sa otvára občanom, zároveň prebieha personálny audit

SPRÁVY
4 /

urad bbsk1

Na štvrtkovej tlačovej besede predseda BBSK Ján Lunter spolu s riaditeľom Úradu BBSK Matúšom Hollým predstavili  prvé opatrenia prijaté na krajskom úrade, ktorých cieľom je otvoriť regionálnu samosprávu smerom k občanom a urobiť ju transparentnou. Zároveň informovali o situácii na samotnom Úrade BBSK aj v krajskej firme BBRSC a.s.

Otvorený Úrad BBSK

Bystrický župan Ján Lunter charakterizoval nové opatrenia slovami:

 „V mojom volebnom programe som deklaroval, že v prípade môjho zvolenia bude činnosť BBSK transparentná a pred očami verejnosti. Chcem s občanmi komunikovať priamo a čo najpodrobnejšie ich informovať o činnosti župy.“

Preto sa na úrovni predseda BBSK zriaďuje telefonická linka pre občanov (048/4325602), na ktorej bude Ján Lunter k dispozícii verejnosti každý štvrtok od 16:00 do 17:00 hod. V mimoriadnych prípadoch svojej neprítomnosti na úrade v tomto čase poverí zástupcu, ktorý ho bude o podnetoch z telefonickej linky podrobne informovať.

Obyvatelia Banskobystrického samosprávneho kraja sa však môžu na predsedu alebo na Úrad BBSK obrátiť aj štandardnými komunikačnými prostriedkami alebo prostredníctvom formuláru na stránke www.bbsk.sk. Môžu to byť aj veci, ktoré sa priamo netýkajú kompetencií kraja, tie sa následne dostanú na správnu adresu.

.Novinkou je aj zverejňovanie pracovného harmonogramu župana. Každý piatok bude na webstránke Úradu BBSK v profile predsedu uverejnený aj jeho pracovný program na nasledujúci týždeň.

„Záleží mi na tom, aby občania vedeli, že čo v mojej pracovnej dobe robím a s kým sa stretávam,“

dodal Lunter.

Riaditeľ Úradu BBSK Matúš Hollý informoval o nadviazaní spolupráce s organizáciou Transparency International Slovensko:

„Stretli sme sa so zástupcami tejto organizácie a dohodli na vzájomnej spolupráci pri zlepšovaní transparentného prostredia v BBSK. Chceme sa riadiť jej odporúčaniam. Ako prvé Úrad BBSK odstránil nedostatky z minulosti, kedy chýbali zverejnené majetkové priznania poslancov či zápisnice zo zasadnutia zastupiteľstiev. Zavádzame novinku, ktorou je zverejňovanie všetkých infožiadostí, ktoré na náš úrad chodia. Návštevníci stránky si môžu prečítať aj profesné životopisy predsedu a riaditeľa Úradu BBSK. Verím, že sme týmito krokmi na správnej ceste. Postupne budeme odstraňovať nedostatky a zlepšovať služby pre obyvateľov kraja.“

Personálny audit na Úrade BBSK a zmeny v BBRSC a.s.

V súčasnosti prebieha na úrade samosprávneho kraja personálny audit,  na základe ktorého vznikne nová organizačná štruktúra. K tomu Ján Lunter uviedol:

 „Budeme vychádzať z princípu odbornosti a nie na základe straníckych nominácií, čo sa tu žiaľ dialo. Zistili sme, že do viacerých vedúcich funkcií boli dosadení ľudia bez odbornosti a často aj bez výberových konaní. Tá odbornosť úradu hlboko klesla.  Výberové konania sme pripravení robiť aj nad rámec zákona.“

Podľa Jána Luntera sa to týka aj vedúcich postov jednotlivých zariadení spadajúcich pod kraj. Niektoré nominácie sa robili bez výberových konaní, len na základe straníckej príslušnosti. Tento prístup je pre nové vedenie kraja neprijateľný. Personálny audit za pomoci externých konzultantov by mal byť hotový do niekoľkých týždňov.

Úrad BBSK má v súčasnosti okolo 150 zamestnancov, na Banskobystrickej regionálnej správe ciest pracuje 650 ľudí. V tejto krajskej firme, ktorej stranícke vedenie a jeho čudné kroky boli pred voľbami terčom ostrej verejnej kritiky, sa po nástupe nového župana a poslancov BBSK vykonala základná zmena  predstavenstva. Pri zápise do Obchodného registra vznikli formálne chyby, ktoré sa odstraňujú.

„Do funkcie predsedu predstavenstva sme menovali odborníka Ing. Jána Butkovského, ktorý riadil BBRSC a.s. za župana Maňku. Je to kompetentný človek, ktorý sa v tejto problematike dokáže rýchlo a správne orientovať. Funkcia, do ktorej bol predtým menovaný pán Suja, bola zrušená a v súčasnosti postupujeme voči nemu podľa Zákonníka práce,“

 dodal Ján Lunter.

Ako ďalej povedal, BBRSC a.s. sa chce uchádzať o eurofondy na opravu ciest a pripravujú sa k tomu potrebné podklady. BBSK dostane aj vládnu podporu pre zaostávajúce okresy i v rámci zdrojov určených na obnovu ciest z výjazdového zasadnutia vlády v Poltári. Kraj sa pripravuje na prevzatie úseku cesty Muráň – Červená Skala do správy BBRSC, ktorý je v kritickom stave a treba ho urýchlene opraviť.

Zároveň sa krajská samospráva musí vysporiadať s pokutami od ÚVO, ktoré jej hrozia za zbabrané verejné obstarávanie dodávateľov na obnovu ciest za milióny eur cez elektronické trhovisko ešte za bývalého vedenia.

Autor: (tom), Foto: redakčné a TASR