Tradičné stavanie mája bude v pondelok 28.apríla pred Pamätníkom SNP

SPRÁVY
2 /

Banskobystrické Námestí SNP sa každoročne stávalo koncom apríla tradičným miestom stavania mája. Tentoraz to bude pri Pamätníku SNP v pondelok 28.apríla so začiatkom o 15:00 hod.

Po minuloročnom nezmyselnom naťahovaní sa o zaujatie tradičného priestoru pre stavanie mája na Námestí SNP sa organizátori rozhodli usporiadať túto ľudovú slávnosť pred Pamätníkom SNP práve v roku, keď slávime 70.výročie Povstania. Pre účastníkov stavania bystrického mája je pripravený zaujímavý sprievodný program v ľudovom tóne s občerstvením pre veľkých i malých, aj s jedným prekvapením.

Program podujatia:

15:00 – sprievod Námestím SNP a Kapitulskou ulicou s Dychovkou Železiarne Podbrezová
15:30 – stavanie mája pri Pamätníku SNP
16:00 – vystúpenie detského folklórneho súboru Matičiarik I, II, III
16:30 – vystúpenie folklórnych súborov Mladosť a Šumiačan

História stavania májov

Máje boli známe už v antike, ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Neskôr mládenci stavali dievčatám máje ako symbol zelene, života, aby boli dievčence pekné, štíhle a zdravé.

Zo správy z roku 1255 sa dozvedáme, že v nemeckom Aachene stavali stromy na 1. mája, na Turíce a na Jána pred kostol, radnicu, pred domy popredných mešťanov a všeobecne vážených osôb ako prejav úcty a žičlivosti. Odtiaľ už nebolo ďaleko k myšlienke postaviť máj aj pred dom obdivovaného dievčaťa.

V 15. storočí bolo postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča, ba za určitých okolností mohlo nadobudnúť právny význam. Svedčí o tom rozhodnutie cirkevného súdu v Čechách, ktorý roku 1422 uznal právoplatnosť manželstva na základe sľubu lásky a vernosti a postavenia mája.

Neskôr nadobudli máje u nás diferencovaný význam. V prvom prípade postavil mládenec máj len tomu dievčaťu, o ktoré sa uchádzal. V druhom boli máje spoločným darom mládencov všetkým dospelým dievčatám obce. Tretí variant bol ten, že máj dostalo síce každé dievča, no ak malo svojho mládenca, jej máj bol iný, ako tie, ktoré boli pozornosťou všetkých mladých mužov.

Zatiaľ čo smrek bol individuálnou poctou dievčaťu súcemu na vydaj, breza bola poctou kolektívnou. Súčasťou stavania mája bola obchôdzka mládencov s muzikou po domoch, kde postavili máj, tancovanie s dievčatami, spev príležitostných piesní, pohostenie a obdarovanie.

Zdroj: (tom), Zdroj: Bystricoviny.sk, Foto: ilustračné