Tichá spomienka na MUDr. Andreja Faglica † 14. 10. 2010 a Jozefa Šárika

SPRÁVY
1 /

pod opornym murom

V piatok trinásteho popoludní sa pod oporným múrom pri križovatke Ďumbierskej s hlavnou cestou do Sásovej konala malá panychída na počesť dvoch obetí tragickej dopravnej nehody spred siedmych rokov za záchranárov – lekára MUDr. Andrej Faglica († 57) a vodiča sanitky Jozefa Šárika (†30).

Panychída za obete na mieste tragickej nehody spred 7 rokov

Prišli rodinní príslušníci, priatelia a záchranári. Miesto tragédie dodnes pripomína veľké červené srdce a pamätná tabuľa, pod ktorými sa objavujú kvety a horia kahance.

14.októbra 2010 večer sa v Banskej Bystrici na chvíľu zastavil čas. Dotĺklo srdce vzácneho človeka, ktorý zachraňoval životy iných. Zahynul lekár – záchranca, Bystričan MUDr. Andrej Faglic. Tragická dopravná nehoda osobného auta, autobusu a záchranárskej sanitky na jednej zo sásovských križovatiek sa stala osudnou práve pre doktora Faglica, ktorý bol na ceste k pacientovi do Seliec.

MUDr. Andrej Faglic

Zomrel v službe, kde strávil stovky hodín a zachránil stovky životov. Smrť si nevyberá, siahla aj na jej najväčšieho nepriateľa – záchranára.

Doktor Faglic zahynul vo veku 57 rokov a zostane jednou z najvýznamnejších osobností záchrannej zdravotnej služby. Bol to skvelý človek s veľkým srdcom, lekár – anesteziológ, bývalý primár v Rooseveltovej nemocnici, profesionál záchrannej služby, krajský odborník urgentnej medicíny pre Banskobystrický samosprávny kraj, pedagóg odovzdávajúci svoje bohaté skúsenosti kolegom a študentom, skromný a oddaný svojmu poslaniu záchrancu ľudských životov.

Otec starajúci sa o dcéru pripútanú na invalidný vozík, poslanec banskobystrického mestského zastupiteľstva v rokoch 1998-2002. Kto ho poznal, môže dosvedčiť, že ani slová ľudského uznania tomuto Bystričanovi nemôžu nahradiť jeho život pre iných.

Jozef Šárik

Naša tichá spomienka patrí aj 30 – ročnému vodičovi záchrannej sanitky Jozefovi Šárikovi, ktorý neskôr 2. novembra 2010 v Rooseveltovej nemocnici podľahol ťažkým zraneniam. Zanechal po sebe životnú partnerku s malým bábätkom…

Až júli 2015 odvolací Krajský súd v Banskej Bystrici definitívne potvrdil ročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na dva roky pre vodičku Citroënu, ktorá nehodu zavinila tým, že z vedľajšej cesty vošla na hlavnú do jazdnej dráhy sanitky so záchranármi. Jej vodič v snahe zabrániť zrážke s ňou narazil do oporného múr a prichádzajúceho autobusu MHD.

Po zrážke zahynul lekár záchranár MUDr. Andrej Faglic, ťažko sa zranili dve osoby v sanitke – záchranár a vodič Jozef Šárik, ktorý v nemocnici zomrel.  Ďalších šesť ľudí v autobuse sa zranilo ľahko.

Až po tragickej nehode zmenili pred križovatkou z Ďumbierskej dopravné značenie z príkazu „Pozor, daj prednosť“ na „Stop“. Na opornom múre oproti križovatke doteraz visí červené srdce s pamätnou tabuľou, pod ktorou  blízki dvoch obetí zapaľujú sviečky…

Autor: (tom), Foto: redakčné