Symbolom Dňa vojnových veteránov je kvet vlčieho maku

SPRÁVY
0 /

11. november symbolizuje v kalendári deň, keď bolo v roku 1918 o 11:11 hod. o  podpísané prímerie k ukončeniu prvej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti si v rovnakom termíne a čase uctievajú pri vojnových hroboch pamiatku padlých vojakov aj zástupcovia mesta Banská Bystrica.

Mesto sa stará o hroby vojnových veteránov

Na rímskokatolíckom, evanjelickom, židovskom cintoríne a pri pamätníku v Majeri, vzdávajú poctu obetiam vojny kvetmi vlčieho maku. Na zabezpečenie starostlivosti o vojnové hroby vyčlenila samospráva spolu s príspevkom MV SR tento rok takmer 10 tisíc eur.

V roku 2013 si mohla široká verejnosť pripomenúť pamiatku obetí vojnových konfliktov pri pomníku v miestnej časti Rudlová, kde sa zároveň v symbolickom čase rozozvučal zvon zo zvonice na Strmej ulici.

O rok neskôr sa Deň vojnových veteránov presunul na rímskokatolícky cintorín.

Podobne ako minulý rok, aj teraz sa hlavný pietny akt kladenia vencov a kytíc uskutoční  o 11:11 hod. na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa. Tento rok sme v spolupráci so Stredoslovenským múzeom pripravili pre žiakov základných škôl a verejnosť aj výstavu a odbornú prednášku na tému Banskobystričania v osudoch prvej svetovej vojny,

hovorí Jana Pelikánová z Oddelenia kultúry MsÚ.

Pietny akt počas 11. novembra je vo svete, a v posledných rokoch aj na Slovensku, známy ako Deň červených makov.

„Je prejavom úcty nás živých, aktom poďakovania sa všetkým padlým vojakom. V rámci rozvíjajúcej sa spolupráce s mestom Banská Bystrica sme dobrovoľne a iniciatívne zabezpečili už počas októbra úpravu vojnových  hrobov na rímskokatolíckom cintoríne a pri pamätníku v Majeri,“

dodáva Bohuslav Hladík, tajomník Zväzu vojakov SR – klubu vojenských dôchodcov v Banskej Bystrici.

História Dňa vojnových veteránov

Dňa 11. novembra 1918 o 11:01 hodine podpísal maršal Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva. Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických zemiach Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.

11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby sa spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov – v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách – symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.

Ten je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti. Dnes je tak možné práve tento kvet vidieť pri spomienkových a pietnych aktoch, ktoré sa viažu k tomuto dňu.

„Treba si uvedomiť, že v I.svetovej vojne zahynulo 17 miliónov ľudí, čo nie je málo. Bola to dovtedy najkrvavejšia vojna, v ktorej boli prvý krát použité zbrane hromadného ničenia, ako otravné plyny, čo vyvolávalo v zákopoch často paniku a vojaci zomierali vo veľkých bolestiach. Takisto nevýslovne trpelo civilné obyvateľstvo, aj keď taká genocída, akú pripravili fašisti v II.svetovej vojne Židom a slovanským národom to nebola. Musíme si neustále pripomínať tieto vojnové obete,“

hovorí historik a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev.

Zdroj: mesto BB a wikipedia, Foto: ilust.