Slovensko medzi lídrami v informatizácii krajín s otvorenými dátami

SPRÁVY
1 /

peter pellegrini1

Slovensko je v prvej trojke krajín, ktoré sa najrýchlejšie rozvíjajú v oblasti otvorených dát. Medzi trojicu lídrov Slovenská republika poskočila z minuloročného deviateho miesta. Predbehli sme tak aj krajiny V4, lepšie sú na tom len Slovinsko a Luxembursko.

Vyplýva to z aktuálnych štatistík Európskeho data portálu, ktorý zbiera a spája otvorené údaje z verejného sektora.

 „Toto umiestnenie je vizitkou informatizácie našej krajiny. Okrem toho, že používanie otvorených údajov pomáha transparentnosti a verejnej kontrole, pomáha aj rozvíjať inovačný potenciál slovenskej ekonomiky,”

hovorí podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (SMER-SD) a dodáva:

„Očakávam, že Slovensko bude zverejňovať čoraz viac a detailnejších otvorených údajov. Čím viac podrobností budú obsahovať, tým väčšia bude ich výpovedná hodnota, a tým lepšie aplikácie pre občanov môžu vznikať. Umiestnenie Slovenska považujem aj za vizitku práce svojho úradu. Nielen že sme zverejnili datasety na Slovensko.sk, ale máme aj Open Data API, údaje o eurofondoch sprístupnené v reálnom čase, ktoré sú jedny z najdetailnejších v Európe.”

 Otvorené dáta sú elektronické údaje určené na ďalšie strojové spracovanie, ktoré štát voľne sprístupňuje pre tretie strany. Využívajú ich napríklad neziskové organizácie na tvorbu analýz alebo technologické startupy, ktoré na nich môžu stavať svoje aplikácie a služby. Príkladmi služieb postavených na otvorených dátach sú Centrálny register zmlúv alebo mapa zločinu, ktorá využíva údaje Ministerstva vnútra SR na tvorbu aktuálnych štatistík o kriminalite.

 Európsky data portál European Data Portal vytvorený z iniciatívy Európskej komisie rozdelil hodnotené krajiny do štyroch skupín na začiatočníkov, nasledovníkov, pokročilých a lídrov. Z krajín V4 dopadlo najhoršie Maďarsko, ktoré bolo zaradené v nasledovníckej skupine, Česko a Poľsko boli označené ako pokročilé. Centrálnym katalógom týchto údajov je na Slovensku Portál otvorených dát dostupný na https://data.gov.sk/. Portál obsahuje údaje verejnej správy vo forme štruktúrovaných datasetov.

V ostatných dvoch rokoch sa zvýšila efektivita využívania slovenských otvorených dát z 13 % na 87 %. Zároveň spolu s Francúzskom, Írskom a Fínskom má Slovensko 100 % užívateľsky prívetivý obsah a v udržateľnosti otvorených dát je celkovo na dvanástom mieste, a teda nad európskym priemerom.

„Sme radi, že môžeme našu krajinu reprezentovať jednou z popredných pozícií a stávame sa lídrom v téme otvorených dát. Stále je tu však priestor na zlepšovanie. Veríme, že v budúcnosti sa Slovensko nebude chváliť iba veľkým množstvom dát, ale najmä ich kvalitou využiteľnou napríklad formou užitočných aplikácií pre občanov,“

uvádza Lukáš Sojka, generálny riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES).

 

Zdroj: (dem) a TASR, Foto: ilustračné