Prvým bystrickým novorodencom 2019 v Rooseveltke je Bratislavčanka Simonka

SPRÁVY
1 /

Prvým bábätkom, ktoré sa ráno na Nový rok  2019 narodilo v Banskej Bystrici, je Simonka.  Jej matka je pôvodom Bystričanka, ale s rodinou žije v Bratislave.

Banská Bystrica

Hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice  Ružena Maťašeje pre TASR uviedla:

„Simonka sa narodila o 6:08 hod., váži 3110 gramov a meria 53 centimetrov. Dieťatko bolo po pôrode zdravé, jeho matka takisto.“ 

Na prvého tohtoročného  občianka alebo občianku Banskej Bystrice si tak v meste pod Urpínom musíme ešte chvíľu počkať. Primátor Ján Nosko by ho privítal do života vo štvrtok. Pe zaujímavosť vlani ako prvý prišiel v Rooseveltke na svet do 9:35 hod. chlapček  Andrej s mierami 4050 g a 56 cm.

Slovensko

Vôbec prvými občanmi Slovenska v roku 2019 sú dve dievčatká. Prvou je Tamarka, ktorá sa v Leviciach  narodila prvú sekundu Nového roka. tohtoročným novorodencom na Slovensku je podľa Nemocnice Levice Tamarka, ktorá sa tam narodila jednu sekundu po polnoci. Podľa slov primára oddelenia gynekológie a pôrodníctva levickej nemocncice Gabriela Mančíka sa dievčatko narodilo neplánovaným cisárskym rezom:

„Ten sme museli voliť z dôvodu nepostupujúceho pôrodu. Keďže mamičke odtiekla plodová voda, ale pôrod sa ďalej nerozbiehal, v záujme zdravia bábätka sme zvolili ukončenie cisárskym rezom.

Tamarka Michňová je prvým dieťatkom v rodine. Narodila sa v 38. týždni tehotenstva s mierami 3000 gramov a 49 centimetrov. Jej mama Veronika žiarila šťastím:

Napriek ťažkému pôrodu som veľmi šťastná. Lepší darček do nového roka sme si ani nemohli priať.

Druhým bábätkom je dievčatko Szofi, ktoré prišlo na svet dve sekundy po polnoci v nemocnici Svet zdravia v Dunajskej Strede. Devčatko sa narodilo tiež cisárskym rezom, váži 3380 gramov a meria 50 centimetrov. Mamička  je z obce Baloň v okrese Dunajská Streda.

V Prešove na gynekologicko – pôrodníckom oddelení Fakultnej nemocnice J. A. Reimana sa pred siedmou  hodinou ráno ako prvé na Slovensku narodili dvojičky prvorodičke Patrícii (22)

Zdraví chlapci Sebastián a Teodor sa narodili o 6.48 h a o 6.50 h. Jeden z nich má miery 1860 gramov a 43 centimetrov, druhý pri narodení vážil 2000 gramov a meral rovnako,“ 

informovala hovorkyňa prešovskej nemocnice Renáta Cenková.

V nemocnici Košice – Šaca  sa ako prvý narodil chlapček Nicol o 1:02 hod. Hovorkyňa nemocnice Lucia Kočková k tomu povedala:

„Bábätko má 3830 gramov, 53 centimetrov. Pre mamičku Michaelu a otecka Nicola je to druhé bábätko, keďže manželia už majú 3-ročnú dcérku.“ 

Prvým novoročným dieťaťom, ktoré sa narodilo vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline, je dievčatko Matilda. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej sa dievčatko narodilo  o 2:15 hod., meria 49 centimetrov a váži 3000 gramov:

„Mama Silvia zo Žiliny aj dcérka sú v poriadku. Celej rodinke prajeme veľa zdravia, šťastia a lásky.“

V Trenčíne sa prvé bábätko v roku 2019 narodilo o 1:07 hod. Podľa informácií z novorodeneckého oddelenia je ním chlapček Leonard z Trenčína, ktorý meral 54 centimetrov a vážil 4420 gramov.

Prvé bábätko v Bratislave sa narodilo v Nemocnici akademika  L. Dérera o 3:19 hod. Ako informovala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Eva Kliská, rodičia mu dali meno Samuel a váži 4 190 gramov a meria 52 cm.

O 8:15 hod. sa v bratislavskej Nemocnici sv. Cyrila a Metoda narodili dvojičky. Silvestra do polnoci sa v pôrodniciach UNB narodilo 23 detí, z toho 11 dievčat a 12 chlapcov.

 

Zdroj: TASR, Foto: ilustračné