Poľadovica v Banskej Bystrici

SPRÁVY
45 /

Hoci meteorológovia nepredpovedali pre naše mesto poľadovicu, prišla. Nedeľa prekvapila Bystričanov mrznúcim dažďom, ktorý vytvára na cestách a chodníkoch súvislú ľadovú vrstvu. Tá sa tvorí aj na parkujúcich autách, takže odvšadiaľ počuť zvuk škrabiek.

Poľadovica trápi vodičov i chodcov v celom meste. Napriek potupnému posypu hlavných a potom vedľajších ťahov už zaznamenali na bystrických cestách viacero dopravných kolízií. Na chodníkoch to boli pády chodcov. Niektorí vodiči radšej odstavili svoje auto a pokračovali ďalej pešo. Chodci volia trasu vedľa chodníkov často aj po tráve, ak sa tam nachádza. Najhoršie je to v kopcovitom teréne.

„Od rána sú v teréne všetky mechanizmy určené na posýpanie ciest a chodníkov a pracovníci robia čo sa len dá. Začali sme s najdôležitejšími dopravnými uzlami ako sú nemocnica, cesty prvej triedy a postupne pokračujeme s posýpaním na všetkých ostatných cestách i chodníkoch. Dnešnú poľadovicu som si vyskúšal aj na vlastnej koži autom aj pešo. Situácia je mimoriadna,”

reagoval  primátor mesta Ján Nosko.

.poladovica3

Problémy najmä v Sásovej a na Fončorde má aj MHD.. Dočasne nezjazdná bola komunikácia na Pršiansku terasu, takmer odrezané je už aj najväčšie bystrické sídlisko Rudlová – Sásová. Zlá situácia je aj v Radvani či centre, prakticky v celom meste. Pokiaľ môžete, zostaňte radšej doma, vyhnete sa nebezpečným situáciám a ochránite svoje zdravie.

Zástupca banskobystrického primátra Jakub Gajdošík k situácii v našom meste uviedol:

„Podľa aktuálnych informácií z operačného strediska sú všetky mechanizmy v teréne a solia. Sú však miesta, kde má problém sa dostať aj posýpacia technika. Prosíme preto všetkých, ktorí súrne nemusia, aby nevychádzali z domovov. Ďalšie nehody totiž spôsobujú problémy pre záchranné zložky.“

Okrem sypačov na mestských cestách sú nasadené aj mechanizmy Banskobystrickej regionálnej správy ciest, Slovenskej správy ciest a spoločnosti Granvia, ktoré solia diaľničný obchvat a cesty prvej až tretej triedy. Operačné stredisko údržby predpokladá, že posypanie celého mesta bude potrvá asi štyri hodiny.

Poľadovicu hlási aj Horehronie. Cestári sú maximálne vyťažení a situáciu zvládajú iba postupne. Počas dňa by sa malo počasie umúdriť a poľadovica môže ustúpiť, ale meteorológovia predpokladajú oteplenie až v pondelok. K večeru opäť prituhne.

poladovica1

 

Autor: (tom) , Foto: redakčné, Moja Sásová, FB