Pacienti čakajú v Rooseveltke na výmenu kĺbovej náhrady oveľa kratšie

SPRÁVY
0 /

Výmena kĺbovej náhrady je radikálny zákrok, ktorému predchádza dlhodobé trápenie pacienta, obmedzenie jeho mobility a s tým spojené zhoršenie kvality bežného života. Totálne endoprotézy  patria medzi zákroky, na ktoré musia pacienti na Slovensku najdlhšie čakať a zdravotné poisťovne vytvárajú na tento typ zákrokov čakacie listiny.

Spokojní pacienti

Ešte v roku 2013 vo FNsP FDR operovali pacientov, ktorí čakali na zákrok v priemere 18 mesiacov. Dnes dostávajú pacienti najneskorší termín o štyri mesiace. Príkladom je Jozef Latinák z Heľpy Ten sa dostal na operáciu v tejto lehote a po štyroch dňoch už chodí s pomocou barlí.

„Rozhodoval som sa medzi Popradom a Banskou Bystricou. Tu sú pre mňa dobré podmienky a s výsledkom operácie som veľmi spokojný.“

Ortopédi vďaka rekonštrukcii a prístavbe operačných sál, ktorú FNsP FDR dokončia v októbri 2013, získali jednu operačnú sálu navyše. Teraz operujú na troch, čo im umožnilo zvýšiť počet výkonov, najmä totálnych endoprotéz. Kým v roku 2013 vymenili kĺb okolo 550 pacientom. V roku 2014 to bolo takmer raz toľko, presne 1007.

„Pri takomto tempe prestaneme na jeseň vytvárať čakacie listiny úplne, to znamená že pacientov budeme operovať priebežne do troch mesiacov,  ako to ukladá vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR.. Čo je ešte pozitívnejšie, môžu k nám prísť pacienti z iných regiónov, a z iných zdravotníckych zariadení, kde by museli čakať na operáciu kĺbu oveľa dlhšie. O uvoľnených kapacitách sme informovali  aj zdravotné poisťovne s tým, že svojich pacientov môžu presmerovať do našej nemocnice,“

priblížila riaditeľka nemocnice Ing. Miriam Lapuníková, MBA.

Dobrá logistika v nemocnici

Dôležitým krokom, ktorý prispel k zrýchleniu operovanosti je dôsledný manažment pacienta.

Prijali sme  pracovníčku, ktorá má na starosti správu čakacej listiny, logistiku pacientov, ich  kontaktovanie, zasielanie korešpondencie a plánovanie hospitalizácii a zákrokov. Eliminovali sme prípady, kedy pacient objednaný na zákrok  z rôznych dôvodov jednoducho neprišiel, takže nevznikajú prestoje v operačnom programe . Pacientov podrobne  informujeme a usmerňujeme čo ich čaká pred, počas a po operácii, čo proces ich prípravy na zákrok zrýchľuje,“

prezentoval ďalšie opatrenia námestník pre liečebno – preventívnu starostlivosť MUDr. Milan Urbáni, MPH.

Vysoká kvalita zákrokov

Kritériom výberu zdravotníckeho zariadenia pre pacienta nie je len to, koľko musí na výmenu kĺbu čakať, ale aj aká je kvalita samotného zákroku.

Kvalitu možno merať tým, koľko majú naši pacienti revíznych operácii, kedy môžu ísť domov a čo sa s nimi deje po operácii. Myslím si,  že aj v tomto bode sú naše výsledky priaznivé, pretože pacienti po totálnych endoprotézach ležia u nás v priemere päť dní a prípady, kedy sa z rôznych príčin vyskytnú komplikácie a pacienta musí reoperovať sa vyskytli napríklad v roku 2014  len u 6% z celkového počtu,“

uviedol primár Oddelenia ortopédie MUDr. Marián Hlaváč, PhD .

Videorehabilitačný program

Pre ortopedických pacientov oddelenie pripravilo aj novinku v podobe videorehabilitačného programu. Po zákroku cvičí štandardne s pacientmi fyzioterapeut. Aby si však cvičenia dôkladne zapamätali a natrénovali, natočili pre nich edukačné video s cvikmi, ktoré pacient sleduje na svojej izbe, niekoľko krát za deň.

„Včasná a správna rehabilitácia je nevyhnutná pre rýchlu pooperačnú mobilitu a následnú rekonvalescenciu pacienta. Bráni stuhnutiu operovaného kĺbu a je tiež vhodnou prevenciou pádov, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné zlomeniny v oblasti endoprotézy,“

zdôraznil PhDr. Radoslav Zelník, fyzioterapeut,  ktorý sa na výrobe videa podieľal.  Rehabilitačný program je v takejto forme  na Slovensku ojedinelý.

FNsP FDR  je najväčšia nemocnica v Banskobystrickom kraji. Na 901 lôžkach ročne hospitalizujú okolo 35 tis. pacientov a vykonajú takmer 500.000 ambulantných vyšetrení. S  výnimkou Lučeneckej nemocnice sa výmeny kĺbov v ostatných zdravotníckych zariadeniach v kraji nevykonávajú.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová