Otváracie hodiny stánkov s remeslami a občerstvením na jarmoku

SPRÁVY
0 /

Neodmysliteľnou súčasťou Radvanského jarmoku sú remeselníci a trhy s remeselníckymi výrobkami. Nesmie chýbať ani chutné občerstvenie so zábavou na kolotočoch. Pozriete sa spolu s nami, ako to bude vyzerať v Banskej Bystrici počas jarmočných dní.

Remeselníci

Radvanský jarmok bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Tento rok si pripomíname 20. výročie obnovenia tradičného trhu umeleckých remesiel.

Podujatie sa vtedy presunulo z priestorov Plážového kúpaliska na Námestie Š. Moysesa a zbavilo sa veľkej časti komerčného predaja. Remeselníci, ktorí pri obnovení stáli, sú tento rok čestní hostia primátora mesta Jána Noska.

Odvtedy sa trh remesiel rozvinul a zmenil svoju podobu. Pribudli najmä šperkári a výrobcovia hračiek. Kolári, výrobcovia drevených hrablí či tkáči plátna sa, naopak, pomaly vytrácajú. V súčasnosti podujatie navštevujú okrem Slovákov aj remeselníci z Čiech, Maďarska, Poľska, Rumunska, Bulharska, Srbska.

Tento rok prvýkrát ponúknu svoje výrobky aj majstri remesla zo Saratovskej oblasti v Ruskej federácii. Stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami budú otvorené v piatok, 7. septembra od 10:00 hod. do 20:00 hod. Navštíviť ich môžete aj v sobotu 8. septembra od 9:00 do 20:00 hod. a v nedeľu 9. septembra od 9:00 do 16:00 hod. Nájdete ich na Námestí Š. Moysesa, Námestí SNP a Dolnej ulici.

Občerstvenie a kolotoče

Aj tento rok sú pre Banskobystričanov a návštevníkov Radvanského jarmoku pripravené stánky s tradičnými jarmočnými jedlami. Klasické langoše a klobásy doplnia regionálne špeciality ako párance, bryndzové pirohy, halušky, lokše a obľúbené poplamúchy. Chýbať nebude ani burčiak či medovina.

Jarmočné špeciality budú k dispozícii už vo štvrtok 6. septembra od 14:00 do piatku 02:00 hod. V piatok a v sobotu 7. – 8. septembra od 9:00 do 02:00 hod. a v nedeľu 9. septembra od 9:00 do 16:00 hod.

Stánky s občerstvením nájdete na parkovisku na Dolnej ul. pred objektom poisťovne, na parkovisku a spevnenej ploche pri I/66 smerom na Kuzmányho ulicu, pri kolotočoch na Štefánikovom nábreží a Hronskom predmestí a v priestore na Nám. Š. Moysesa (medzi tržnicou a kostolom).

Zábavné parky s kolotočmi budú otvorené od štvrtka do nedele v čase od 9:00 do 24:00 hod. s hudobnou produkciou do 22:00 hod.

 

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné