Michal Horský: Suja a Kotleba páchajú ďalšie politické svinstvo

SPRÁVY
7 /

kotleba a suja1

Takto zhodnotil pre Pravdu posledné politické rošády predčasne odstúpivšieho krajského poslanca Miroslava Suju a končiaceho župana Mariana Kotlebu v Banskobystrickej regionálnej správe ciest a.s. známy slovenský politológ.

Prípadu Suja, ktorý súvisí aj s podivným predajom vyradenej technicky cestárov za 1 euro súkromnej eseročke a následne za odplatu tretím osobám, sme sa venovali posledný týždeň aj na našom portáli. Tento neúspešný kandidát na poslanca BBSK za Kotlebovu ĽSNS sa 15. novembra predčasne vzdal svojho doterajšieho mandátu.

Urobil to preto, aby v krajskej firme BBRSC a.s., kde figuruje ako podpredseda predstavenstva, nemal konflikt záujmov pri získaní manažérskej funkcie šéfa tejto akciovky. Jednoducho aby to stihol ešte pred nástupom novozvoleného župana Jána Luntera, ktorý spolu s novými poslancami zloží sľub v pondelok 4. decembra v Rimavskej Sobote.

Kvôli tomu sa dodatočne menili stanovy krajskej akciovky, ktorej valným zhromaždením je predseda BBSK. Keďže vysvitlo, že to všetko nemusí stačiť na „zabetónovanie“ Miroslava Suju  na poste generálneho riaditeľa, tento sa snažil ako radový zamestnanec dostať aj do vedenia závodných odborov, pretože na tejto pozícii by istý čas požíval právnu ochranu pred prepustením. Nepodarilo sa mu však o tom presvedčiť štyroch zo šiestich predsedov základných organizácií na závodoch (pri neúčasti jedného hlasoval za neho iba odborár z Rimavskej Soboty).

Hoci župan Marian Kotleba, riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík i členovia orgánov spoločnosti BBRSC a.s. zatĺkali tieto chystané rošády pred poslancami i verejnosťou, napokon všetko vyšlo najavo.

Vo štvrtok 30. novembra podľa informácií zvnútra spoločnosti zasadlo predstavenstvo s dozornou radou, aby miesto povereného riaditeľa Igora Čierneho, ktorý skončil vo funkcii, nainštalovali na novú pozíciu generálneho riaditeľa Miroslava Suju. Štyri dni pred nástupom nového župana!

Je nepochybné, že tieto kroky budú mať minimálne právnu dohru. Nastupujúci župan Ján Lunter na margo posledných politických rošád v BBRSC a. s. pre Pravdu povedal:

„Tieto personálne záležitosti chápem ako neopodstatnené, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú zlý obraz o župe. Vnímam ich aj ako neštandardné, ktoré nesvedčia o dobrých úmysloch súčasného župana. To si bude vyžadovať právnu analýzu. Musíme zistiť, ako vyzerá zmluva, na základe ktorej sa stal Miroslav Suja generálnym riaditeľom. Až potom sa budem môcť vyjadriť k otázke, čo s ním ďalej.“

Otvorene pomenoval problém známy politológ Michal Horský:

„Nič nové pod slnkom. Pán poslanec Suja a za chvíľu exžupan Kotleba pred očami širokej verejnosti páchajú ďalšie politické svinstvo. To, aby sa poslanec vzdal svojho mandátu tesne pred jeho zákonným zánikom, je nonsens nielen v slovenskej demokratickej politike, ale snáď aj v celoeurópskom kontexte.“

 Podľa viacerých krajských poslancov budú musieť spoločne s novým županom Jánom Lunterom riešiť viacero nášľapných mín, ktoré im zanechal odchádzajúci predseda BBSK a ĽSNS so svojimi ľuďmi nielen v BBRSC, ale aj na krajskom úrade. A to mala byť podľa kotlebovcov nová politická kultúra v našom kraji…

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné