Mestská polícia rieši problémy s bezdomovcami

SPRÁVY
1 /

Pomaly končí zimné obdobie, ktoré je pre ľudí bez domova najhoršie. Na druhej strane niektorí z nich predstavujú problém, ktorý musí často riešiť banskobystrická Mestská polícia.

Stovky podnetov na bezdomovcov od občanov

V roku 2014 mali príslušníci MsP stovky výjazdov kvôli bezdomovcom na základe hlásení Banskobystričanov. Policajná hovorkyňa a referentka pre prevenciu Marianna Belancová k tomu uvádza:

Evidovali sme spolu 520 záznamov – podnetov od občanov a vykonaných kontrol problémových miest s častým výskytom bezdomovcov.“

Boli to napríklad takéto podnety:

„Na vozovke leží muž, pravdepodobne opitý bezdomovec.“

„Opitý muž leží v podchode.“

„Na Námestí SNP leží bezdomovec.“

„Bezdomovci robia krik v tuneli na Rudohorskej.“

„Bezdomovci popíjajú a robia krik na ul. 29. augusta za obchodom s nábytkom.“

„Na autobusovej zastávke Nové Kalištie prespávajú dvaja bezdomovci, ľudia si nemajú ráno kde sadnúť.“

„Mladosť Fončorda – bezdomovci pijú na verejnosti alkohol ,obťažujú okoloidúcich a personál a požadujú malú almužnu na alkohol.“

„Bezdomovec otravuje pred kostolom ľudí, akože im predáva Nota Bene.“

„Pri záhradkárskej oblasti vedľa amfiteátra pod viaduktom na Ružomberok sa nachádza opustená búda, do ktorej sa nasťahovali bezdomovci., začínajú tam robiť neporiadok.“

„Pred potravinami CBA na Karpatskej  je opitá skupina bezdomovcov, požívajú tam alkohol a sú vulgárni“

Bezdomovci využívajú opustené objekty

Belancová si spomína na prípad, ktorý  MsP v Banskej Bystrici riešila v júli 2014 na základe sťažnosti od občanov z Internátnej ulice:

„Skupina bezdomovcov tu dlhodobo a neoprávnene užívala cudzí majetok, nevhodne sa správala voči ostatným obyvateľom v blízkosti opusteného objektu, do ktorého sa nasťahovali. Bezdomovci znečisťovali verejné priestranstvá v tejto lokalite, zakladali skládky, vykonávali biologické potreby a vzbudzovali verejné pohoršenie. Otravovali občanov a dostávali sa do konfliktných situácií s nimi.“

Svoju úlohu zohráva aj alkohol

Najčastejšou príčinou väčšiny policajných zásahov sú podľa Belancovej bezdomovci pod vplyvom alkoholu.

„Aj touto cestou chceme upozorniť občanov na skutočnosť, že ak chcú bezdomovcom pomôcť tým, že im dajú finančné prostriedky, nepomôžu im. Naopak situáciu len zhoršujú, pretože peniaze použijú na nákup alkoholických nápojov.“

V alkoholovom opojení ľudia bez domova znečisťujú verejné priestranstvá v meste, obťažujú a v niektorých prípadoch aj napádajú občanov, nadávajú im, žobrú peniaze od občanov, a tí potom volajú na mestskú políciu so žiadosťou o pomoc. Je to bludný kruh.

Najčastejšie miesta, kde sa ľudia bez domova zdržiavajú

„Evidenciu o bezdomovcoch však mestská polícia nevedie, nevyplýva jej to zo zákona. Našim príslušníkom mestskej polície sú dobre známe miesta, kde sa bezdomovci zdržiavajú najčastejšie. V zimnom období sú to vykurované priestory verejnosti prístupné, napríklad bývalý Dom potravín na Námestí Štefana Moysesa, Tesco, Kaufland pri železničnej stanici, ale aj v Radvani,“

dodáva Marianna Belancová.

Ďalej sú to miesta, v blízkosti ktorých sa nachádzajú potraviny – Astra na Internátnej ulici, Javornícka, Karpatská a Rudohorská ulica. Dôvodom je najčastejšie nákup lacných vín. Finančné prostriedky si bezdomovci získavajú žobraním od občanov. V letnom období ich môžete stretnúť kdekoľvek na verejne prístupných miestach. Obsadzujú hlavne lavičky na Námestí SNP, Štefana Moysesa a Námestí slobody.

Ďalším „lukratívnym“ miestom bývajú kostoly a farské úrady, kde takisto chodia bezdomovci žobrať. To však nie je zakázané a  nerobia to vždy len bezdomovci…

Zdroj: MsP BB, Foto: Ilustr,