Martin Juhaniak pokračuje v kampani na predsedu BBSK

SPRÁVY
29 /

juhaniak1

Štvrtým z demokratických kandidátov na predsedu BBSK, ktorý dali voličom verejný prísľub, že sa pred novembrovými voľbami zachová zodpovedne, bol Martin Juhaniak z Brezna. Po minulotýždňovom vzdaní sa kandidatúry Martina Klusa a Stanislava Mičeva v prospech Jána Luntera sa čakalo, čo urobí tento kandidát.

V septembrovom prieskume agentúry Focus Martin Juhaniak obsadil piate miesto s 8,7 percentami za Jánom Lunterom (30,9 %), Marianom Kotlebom (22,2 %), Martinom Klusom (11,0 %) a Stanislavom Mičevom (10,4 %).  Výsledky ďalších dvoch prieskumov agentúr ANO a Median neboli zverejnené, ale podľa vyjadrení aktérov okrúhleho stola kopírovali Focus (okrem rozdielu medzi Lunterom a Kotlebom, ktorý bol menší). Vo štvrtok na tlačovej besede v Luxe Juhaniak vyhlásil:

„Chcel by som všetkým voličom v kraji oznámiť, že po dôkladnom zvážení situácie som sa rozhodol pokračovať vo volebnej kampani na predsedu BBSK.“

Uviedol päť dôvodov, prečo sa tak rozhodol:

  1. Odopretie základného piliera demokracie, ktorým je možnosť voľby resp. voľba menšieho zla môže viesť k frustrácii voličov, ich neúčasti vo voľbách alebo aj k voľbe z trucu.
  2. Okres Brezno bol v roku 2013 jednou z najväčších bášt súčasného župana. Podľa posledných prieskumov má Marian Kotleba v tomto okrese najnižšie preferencie zo všetkých okresov nášho kraja.
  3. V prieskumoch, ktoré zadali účastníci okrúhleho stola bola aj otázka, ktorý kandidát je pre respondenta neprijateľný. Podľa informácií, ktoré sa dostali k Martinovi Juhaniakovi, hoci nevidel výsledky posledných dvoch prieskumov, z demokratických kandidátov bol pre voličov najmenej prijateľný Ján Lunter.
  4. Volebný výsledok sa nerovná súčtu preferencií kandidátov, ktorí z kampane odstúpili.
  5. V neposlednom rade ako nezávislý kandidát si chce túto pozíciu zachovať a ponúknuť tak alternatívu voličom, ktorí odmietajú politicky vyhranených kandidátov.

Aj na základe týchto dôvodov svojho rozhodnutia pokračovať v kampani Juhaniak vyjadril obavu, že jeho vydanie sa v prospech niektorého z kandidátov by mohlo situáciu skomplikovať natoľko, že to práve pomôže extrémistom a to nechce.

Na otázku nášho portálu, či výsledky prieskumu v jednom okrese Brezno, ktorý nepredstavuje ani desatinu kraja, sú smerodajné celý kraj, Martin Juhaniak odpovedal:

„Tu sa nebavíme o smerodajnosti pre kraj, ale o tom, že ak budeme neustále politikárčiť  a budeme sa vzdávať v prospech iných kandidátov alebo voliť menšie zlo, tak to môže znamenať len to, že voliči pôjdu voliť z trucu a narastie silnejúca podpora súčasného župana.“

Vo volebnej kampani na predsedu BBSK tak naďalej pokračuje 12 kandidátov.

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová