3 /

Banskobystričania v 24. kole Tipsport ligy vyhrali aj druhý domáci zápas v rade, tentoraz s vicemajstrovským Trenčínom jednoznačne 5:0. Hokejisti spod hradu Matúša Čáka prehrali zo šiestich duelov piaty a sú ďaleko od vlaňajšej formy.

Úvod duelu bol z oboch strán opatrný. Naši hokejisti nevyužili presilovku, v piatej minúte pohrozil z kruhu Češík, Valent schytal nepríjemný puk, ale pokračoval v hre po páde na ľad. Hostia mohli ísť do vedenia v ôsmej minúte. Dlouhý pálil bez prípravy z medzikružia, Williams bol proti. V presilovke Trenčína sa prezentovali dobrými koncovkami Luža a Bartovič, ale ani oni nemenili stav. Veľkú príležitosť mali ´barani´ v štrnástej minúte. Po prihrávke Šťastného Lichanec v tutovke zle trafil puk. Valentovi narobila poriadne starosti aj strela Sýkoru spoza kruhu. Najväčšiu šancu mal však v prvej tretine Ďatelinka. Ocitol sa zoči – voči gólmanovi Dukly, no nepokoril ho. Stav napokon menil Brock Higgs. Ten totiž spoza bránky poslal puk pred ňu, kde ho mal v moci Trenčan Dlouhý, avšak Selleck ťukol do jeho hokejky a bolo 1:0.

V strednom dejstve mali Bystričania viac z hry a pretavili to do gólov. Najprv sa však dostali dobrých príležitostí hostia. Prienik a koncovku D. Hudeca dobre zblokoval Ďatelinka a Mikula zblízka mieril nad našu bránku. V 28. minúte Nemčík švihom vystrelil od modrej a teč Tomáša Ziga znamenal zvýšenie vedenia 2:0. O pár minút išli až traja naši hráči na jedného hosťujúceho, no Šťastný neprekonal ležiaceho Valenta, ktorý zdvihol hokejku a puk senzačne vyrazil. Kapituloval napokon v 36. minúte. Po ideálne prihrávke Higgsa sa nemýlil pred odkrytou bránkou Gilbert Gabor – 3:0. Uplynulo iba sedemnásť sekúnd a bolo 4:0. Sloboda vypálil od modrej, trenčiansky gólman puk iba vyrazil pred Brocka Higgsa a ten ho poslal taktiež do odkrytej časti svätyne súpera. Trenčín následne poslal medzi žrde miesto Valenta Šimka, ktorý si do druhej prestávky udržal čisté konto.

Hneď na začiatku tretej tretiny čelil šanci Asselina, ocitol sa pred ním sám, ale vychytal ho. Oba tímy potom mali dve početné výhody, ale nepresadili sa v nich. Na našej strane Selleckov teč skončil na bočnej sieti a po Higgsovej koncovke jeden z hokejistov hostí puk vymietol spred bránkovej čiary. Trenčania mohli znížiť voľným T. Vargom, no mieril vedľa žŕdky. V 54. minúte sa Sýkora šikovne preštrikoval pred Šimka, ktorý mu dobrým zákrokom vystavil ´stopku´.  Bezmocný bol až na bezprostredný teč Andreja Šťastného po prihrávke R. Vargu priamo pred bránku – 5:0. Majstrovskí ´barani´ tak jednoznačne pokorili vicemajstra z Trenčína.

HC ‘05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)

Góly: 18. Higgs (Asselin, K. Sloboda), 28. Zigo (Nemčík, Kubka), 36. Gabor (Higgs, Marshall), 36. Higgs (K. Sloboda), 55. A. Šťastný (R. Varga, Ďatelinka ). Rozhodovali: M. Novák, T. Orolin – Šoltés, Šefčík, vylúčení na 2 min: 4:3, presilovky a oslabenia: 0:0, zmeny: 29. R. Varga za zraneného Lichanca – 36. Šimko za Valenta, diváci: 2344.

HC’05 iClinic: Williams – Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Mihálik, Nemčík – Asselin, Higgs, Selleck – Gabor, Češík, Kabáč – J. Sýkora, Faille, T. Surový – Lichanec (od 29. R. Varga), A. Šťastný, Zigo

Dukla: Valent (36. Šimko) – Rýgl, Krejčí, Bohunický, Luža, Pač, Kovář – T. Varga, Dlouhý, Mikula – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bartovič, Sádecký, Luhový – D. Hudec, Švec, Pardavý ml.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Vedeli sme, že to bude vyrovnaný súboj, pretože tieto vzájomné súboje medzi oboma tímami sú poznačené dramatickým bojom. Spočiatku bol zápas vyrovnaný, my sme dobre bránili, z obrany sme vychádzali dopredu a boli sme dnes vysoko efektívni v útoku. Darilo sa nám, šance nám prinášali góly a celkovo sa dobre na to pozeralo. Zápas sa musel páčiť divákom, páčil sa aj mne. Hrali sme dobre, dalo sa na to pozerať. Budem rád, keď na tento výkon nadviažeme v ďalších stretnutiach.“

Peter Oremus, tréner Trenčína: „Začiatok nebol z našej strany zlý, mali sme dobrý pohyb, vytvorili sme si šance, no na rozdiel od nás ich premieňala Banská Bystrica. Mala dnes vysokú efektívnosť, skórovala takmer z každej šance. Aj preto je víťazstvo domácich zaslúžené. My sme ukázali niektoré dobré momenty, ale i zle riešené situácie a také skúsené mužstvo, akým je Bystrica, to využilo. Ak chceme byť úspešní, musíme tento nedostatok odstrániť.“

Tomáš Zigo, strelec druhého gólu Banskej Bystrice (po zranení tri zápasy a dva góly): „Po zranení som sa tešil, že konečne môžem hrať, naozaj sa teším na každé striedanie. Verím, že forma porastie, že sa budeme zlepšovať, nielen ja, ale aj celý tím. Na Trenčín sme sa veľmi dobre pripravili, zápas sme zvládli, bol veľmi dobrý z našej strany, radi by sme v tomto výkone pokračovali. Predtým sme hrali zápasy, v ktorých sme si vytvorili tlak, no nestrieľali góly, teraz nám to padalo, hoci tlak sme nemali, navyše si brankár udržal čisté konto. Môžeme byť teda spokojní.“

Brock Higgs, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Bol to pre nás veľmi dobrý zápas proti silnému tímu, ktorý hrá fyzicky. Plnili sme plán, ktorý sme si nastavili, vydali sme zo seba to najlepšie, postupne sme sa zlepšovali a vyhrali sme zaslúžene. Pri prvom góle som mal veľkú dávku šťastia, ale dobrú prihrávku mi tam adresoval Karol Sloboda, ja som to nahodil pred bránku, odkiaľ sa to odrazilo do brány. Osobne si však myslím, že ten gól má na svedomí Eric Selleck, pretože ja som to prihrával do tých miest, kde bol. On sa tam natlačil cez obrancu a ten puk z tých miest, kde mal hokejku, išiel za čiaru. Každopádne, snažili sme sa hrať jednoducho a priamočiaro, čo nám aj vychádzalo.“

Gilbert Gabor, autor tretieho gólu Banskej Bystrice: „Od začiatku to bol opatrný zápas. Vyčkávali sme, čo súper urobí. Dali sme dôležitý gól na konci prvej tretiny, ten nás zobudil a začali sme hrať jednoduchšie. Zvýšili sme na 2:0 a tretí náš gól Trenčanov tak trochu zložil. Potom to už išlo. Dnes sme hrali kolektívne, dobre nám zachytal Stephon Williams a zvládli sme aj oslabenia. Padalo nám to do bránky, čo bolo tiež podstatné. Uvedomujeme si, že sme ofenzívne dobre vybavení a dnes sme to aj gólmi potvrdili. Liga je tento rok veľmi vyrovnaná. Vidíte, že Liptovský Mikuláš zdolal dnes Zvolen, takže nemôžeme hovoriť, že niektorý súper je ľahký a druhý ťažký. Môže vyhrať každý s každým, výsledky sú preto často tesné.“

Michal Valent, brankár Trenčína: „Prehrali sme 0:5, no do stavu 0:2 bol zápas stále otvorený. Potom sme z nepochopiteľných príčin vypadli na päť minút zo zápasu. Dostávame góly ako dostávame, neustále sa to opakuje a je to škoda. Po zápase s Popradom sme verili, že podáme dobrý výkon, potrebujeme vyhrávať, no toto nás zase môže vrátiť naspäť. Musí sa to nejako zlomiť a verím, že sa vrátime na víťaznú vlnu. Musíme sa z chýb poučiť, tvoríme ich neustále. Vieme všetci o čo hráme, čo sa deje. Bystrica bola tentoraz úplne hrateľná, nevytvorila si nejaký tlak, no napriek tomu sme dostali päťku. Musíme pracovať nielen na veľkých, ale aj na malých maličkostiach a až potom sa dostaneme tam, kde by sme chceli byť.“

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský a Mirka Chabadová