Kotlebovcom nevyšiel ani opakovaný tender na cesty – firma zo Zvolena vrátila vysúťažené zákazky

SPRÁVY
8 /

oprava1

Zatiaľ čo predseda BBSK a ĽSNS v jednej osobe Marian Kotleba  sa na volebných billboardoch chváli množstvom obnovených ciest v našom kraji, skutočnosť je diametrálne odlišná. Nielenže nás kraj prišiel o desiatky miliónov eur na cesty z eurofondov, ale  aktuálne vyplávalo na povrch, že vedeniu BBSK sa ani opakovane nepodarilo vysúťažiť dodávateľa na opravu ciest II.a  III. triedy za 2,2 milióna eur.

Malá firma zo Zvolena vracia kraju vysúťažené zákazky

V opakovanom septembrovom tendri pôvodne uspela malá zvolenská firma PIES SK s.r.o., ktorá sa do súťaže prihlásila ako jediná.. Získala štyri zmluvy za viac ako 2,2 milióna eur na rekonštrukciu viac ako 36 kilometrov ciest v okresoch Lučenec, Poltár a Zvolen. V zostávajúcich piatich opakovaných tendroch boli úspešné  firmy Eurovia SK (1,14 mil. eur), Inžinierske stavby (1,36 mil. eur) a VIAKORP (734 tisíc eur).

Hodnota vysúťažených zákaziek až 18 – násobne prekročila tržby víťaza PIES SK s.r.o. za uplynulých šesť rokov. Navyše podľa portálu Finstat.sk má táto zvolenská firma maximálne štyroch zamestnancov, je v strate a má záporné vlastné imanie. Svojim dodávateľom na záväzkoch dlhuje vyše 200 tisíc eur. Venuje sa úprave fasád, zatepľovaniu budov, robí obklady a dlažby, sanáciu vlhkých stien a poskytuje aj cestnú dopravu.

Riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík však bol s výsledkom verejnej obchodnej súťaže spokojný:

 „Firmu PIES SK nepoznáme, do súťaže v elektronickom kontraktačnom systéme sa môže zapojiť každý. Ak táto firma rekonštrukcie daných úsekov nebude schopná v požadovanom čase a kvalite opraviť, tak súťaž opäť zopakujeme s rovnako nízkou cenou.“

 Spokojnosť vedenia Úradu BBSK netrvalo dlho. Konatelia zvolenskej firmy totiž zmenili názor a víťaz tendra odstúpil od zmluvy. V odôvodnení uviedli, že ich firma nie je schopná za takúto nízku cenu a požadovaný čas kvalitne opraviť cesty. Keďže 4. novembra sú voľby, problém prejde na plecia novému vedeniu kraja.

V júni vyhrala  malá firma z Trenčína

Koncom júna vyhlásil Banskobystrický samosprávny kraj 15 tendrov na opravu ciest II. a III. triedy v sume 9,74 milióna eur. Za  tri dni z nich vyhrala nenápadná trenčianska firma  9 tendrov za viac ako 5 miliónov eur.

Firma Renomont Profi s.r.o. má sídlo v Trenčíne. Zo zverejnených údajov vyplýva, že v čase prihlásenia sa do súťaže mala štyroch zamestnancov, jedno rýpadlo a  ročný obrat okolo 300 tisíc eur. Podľa miestnych obyvateľov sa táto firma orientuje hlavne na zateplenia a rekonštrukcie malých objektov, ako sú rodinné domy.

Banskobystrický samosprávny kraj vyhlásil celkovo 15 tendrov na opravu ciest v jeden deň. Kraj hľadal stavebníkov cez elektronickú aukciu a na elektronickom trhovisku uverejnila tendre 19. júna popoludní, firmy museli odovzdať ponuky najneskôr 23. júna do 8. hodiny rannej.

Záujemcovia tak mali na prípravu ponúk reálne iba tri dni. Deväť zákaziek získala práve spoločnosť Renomont z Trenčína. V jednotlivých tendroch sa ponuky sa podliezali doslova o jedno euro. V štyroch prípadoch súťažila trenčianska firma s košickým stavebníkom, ktorý z boja vycúval po tom, čo Renomont takto zľavnil svoju ponuku. Konateľ spoločnosti z Košíc napokon priznal, že sa na aukcii sa zúčastnili iba formálne.

Po medializácii prípadu sa malá trenčianska firma vzdala víťazných tendrov. Postup Úradu BBSK kritizoval aj Úrad pre verejné obstarávanie. V novej septembrovej súťaži sa situácia zopakovala.

Odborníci na verejné obstarávanie iba nechápavo krútia hlavou nad tým, ako kotlebovci vypisujú pomerne jednoduché súťaže, ktoré končia fiaskom. A to sa ešte nepozreli na kvalitu opravených ciest za najnižšie ceny v našom kraji počas uplynulých štyroch rokov…

 

 

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné