Kotlebovci na Úrade BBSK porušili zákon, v BBRSC a.s. predali 103 položiek neupotrebiteľného majetku za 1 euro

SPRÁVY
14 /

lunter

Na utorkovej tlačovej konferencii informoval novozvolený bystrický župan Ján Lunter s opätovne zvoleným krajským poslancom Stanislavom Horníkom o vážnych pochybeniach súčasného vedenia Úradu BBSK pri verejnom obstarávaní a Banskobystrickej regionálnej správy ciest a.s. pri nakladaní s majetkom, ktoré ovláda Kotlebova ĽSNS.

Ján Lunter na úvod povedal:

„Po úspešných voľbách sa pripravujeme na prevzatie zodpovednosti za náš kraj. Napriek opakovanej snahe sa mi nepodarilo stretnúť so súčasným županom, aby sme sa dohodli na postupe pri preberaní funkcie a zatiaľ neviem, kedy sa to oficiálne udeje. Dnes miesto toho, aby sme predstavili naše úvodné kroky, sa musíme zaoberať porušením zákona na Úrade BBSK a čudným hospodárením v Banskobystrickej správe ciest  a.s. v týchto hektických dňoch.“

Porušenie zákona Úradom BBSK pri verejnom obstarávaní

Člen Lunterovho volebného tímu Matej Bučko potom uviedol prvý prípad zbabraného verejného obstarávania na Úrade BBSK v súvislosti s opravami ciest II. a III. triedy:

„Ján Lunter na konci júna spolu so svojím tímom podal podnet na Úrad pre verejné obstarávanie kvôli zákazkám za 8,5 milióna eur na rekonštrukciu ciest v kraji. V prvom rade sme namietali  nezákonnosť postupu súčasného vedenia kraja v tom, že sa súťažilo cez elektronický kontraktačný systém, ktorý na takýto veľký objem a typ zákaziek nie je projektovaný. Táto zákazka mala ísť cez klasické verené obstarávanie.“

Problémom bolo aj to, že uchádzači mali len necelé štyri dni na to, aby pripravili a dali ponuky. Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vykonal kontrolu a vo svojom rozhodnutí konštatoval, že došlo k porušeniu zákona  o verejnom obstarávaní, čo malo za následok ovplyvnenie výsledku obstarania zákazky a férovosť súťaže.

ÚVO ako správny orgán môže ďalej konať a BBSK hrozia pokuty až do výšky 5 percent z hodnoty vysúťažených zákaziek. Preto Ján Lunter vyzval vedenie kraja, aby ďalej nepokračovalo v ďalších výberových konaniach  zadávaní zákaziek, aby slušne odovzdali moc a zamedzilo sa tak ďalšiemu možnému páchaniu škôd.

Predaj majetku Banskobystrickej regionálnej správy ciest a.s. za 1 euro

Poslanec BBSK Stanislav Horník informoval o prípade nehospodárneho nakladania s majetkom v Banskobystrickej regionálnej správe ciest a.s.:

„Okrem toho, že na Úrade BBSK sa na poslednú chvíľu upravujú pracovné zmluvy a horúčkovito sa tendruje, že miesto ustanovujúceho nového zastupiteľstva sa zvoláva zasadnutie ešte tohto starého s jediným bodom programu – vzdaním sa mandátu poslanca a zloženie sľubu nastupujúceho poslanca ešte v dobiehajúcom volebnom období. Domnievame sa, že toto počínanie predsedu kraja a spriaznených osôb   môže smerovať k tomu, aby sa vytvoril priestor pre dlhšie zabetónovanie sa vo funkciách.“

Tým poslancom BBSK, ktorý sa k 15. novembru vzdal svojho mandátu, je Miroslav Suja z Detvy, neúspešne kandidujúci do nového zastupiteľstva za Kotlebovu ĽSNS.  Doposiaľ zastáva funkciu podpredsedu predstavenstva BBRSC a. s.

Existuje reálne podozrenie, že takéto na pohľad nezmyselné vzdávanie sa mandátu, ktorý poslanec automaticky stratí o dva týždne zložením sľubu nových, môže súvisieť s jeho vymenovaním do pozície generálneho riaditeľa BBRSC a.s. a z toho vyplývajúcich finančných benefitov resp. s porebou urobiť “poriadok”. To  pre prípad, že ho nové valné zhromaždenie resp. nový župan odvolá z funkcie.

Banskobystrickej regionálnej správy ciest sa týka aj prípad predaja neupotrebiteľného majetku (staré traktory, nákladné autá, sypače, osobné motorové vozidlá a špeciálne stroje či súčiastky) za jedno euro spoločnosti Kalamár s.r.o. z Hriňovej.

Zoznam 103 položiek neupotrebiteľného majetku BBRSC a.s. predkladal do zastupiteľstva BBSK 14. augusta 2017 práve poslanec Miroslav Suja. Poslanci zoznam schválili, avšak nikto už neurobil na jednotlivé položky znalecké posudky.

„Ďalším problémom súčasného župana je odpredaj prebytočného majetku Banskobystrickej regionálnej správy ciest. Podľa zmluvy zo septembra tohto roka 103 položiek bolo odpredaných za 1 euro. Istá časť techniky je nepoužiteľná, ale mnohé z nich sú hodné toho, aby boli odpredané v súlade so zásadami hospodárenia s majetkom kraja,“, poslanec zastupiteľstva BBSK za okres Detva. Medzi položkami, ktoré boli odpredané, je aj technika a automobily s rokom výroby 2008. Mal byť vypracovaný znalecký posudok a mal sa odpredať za primeranú cenu, ktorá je trhová,“

dodal Stanislav Horník. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií by sa mali stroje predané krajskou firmou BBRSC a.s. za euro súkromnej eseročke  ďalej predávať za dohodnuté ceny tretím osobám.

Termín ustanovujúceho zastupiteľstva BBSK je zatiaľ neznámy

Novozvolený župan Ján Lunter na záver upozornil, že ešte stále nie je známy termín ustanovujúceho zastupiteľstva BBSK. Podľa zákona by sa tak malo stať do 30 dní od oznámenia výsledkov volieb do orgánov VÚC. Hoci Marian Kotleba po poslednom zastupiteľstve tesne po voľbách pre náš portál uviedol, že sa na tom pracuje a ustanovujúce zastupiteľstvo zvolá v zákonnom termíne, zatiaľ to tak nevyzerá.

„Vyzývam súčasného župana, aby prestal konať vo veciach, ktoré poškodzujú kraj a aby sa viac venoval tomu, ako odovzdať moc na úrade. Vyzývam ho, aby nevytváral nové pracovné zmluvy a aby nepokračoval v odpredaji majetku kraja,“

uzavrel tlačovú konferenciu Ján Lunter.

Reakcia riaditeľa Úradu BBSK Milana Uhríka 

„Uvedený majetok bol prebytočný a neupotrebiteľný šrot určený na likvidáciu. Prebytočnosť a následná likvidácia tohto majetku bola schválená jednohlasne všetkými poslancami naprieč politickým spektrom na rokovaní Zastupiteľstva BBSK 14. augusta. To znamená, že s jeho likvidáciou súhlasil aj pán Horník, ktorý to teraz kritizuje. Prebytočný šrotový majetok bol dokonca na rokovaní zastupiteľstva ponúknutý primátorom a starostom miest, ale nikto neprejavil záujem ani o jediný kus z toho šrotu. Rovnako oň neprejavili záujem ani iné organizácie BBSK,”

zdôraznil vo svojej reakcii  riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík.

Podľa neho BBRSC a. s. v rámci prieskumu trhu oslovila sedem firiem s požiadavkou na likvidáciu spomínaného prebytočného majetku. Každá však chcela za jeho likvidáciu zaplatiť.

„BBRSC a. s. preto pristúpila k uzatvoreniu zmluvy s firmou Kalamár, ktorá tento majetok zlikvidovala prakticky zadarmo. Ešte pred samotným odvozom odpadu dal riaditeľ BBRSC príkaz vymontovať zo starých áut všetky súčiastky, ktoré by neskôr mohli použiť ako náhradné diely,”

dodal Uhrík. Zároveň však nepoprel, že generálnym riaditeľom BBRSC a.s. sa stane dnes už bývalý poslanec BBSK a podpredseda predstavenstva tejto krajskej firmy Miroslav Suja. Vraj sa zaslúžil o dobré hospodárske výsledky za minulý rok…

Autor: (tom), Foto: ilustračné