Herec Dušan Cinkota je na slobode

SPRÁVY
8 /

dusan cinkota1

Rodák z Banskej Bystrice, ktorý bol  5. decembra 2012 právoplatne odsúdený  Krajským súdom v Bratislave za drogovú činnosť na osem rokov, v stredu podmienečne prepustili na slobodu.

Podmienečné prepustenie na slobodu

Senát Okresného súdu v Trenčíne na verejnom zasadnutí skonštatoval, že sú splnené všetky podmienky, ktoré stanovuje zákon, aby odsúdený Dušan Cinkota (47) mohol byť podmienečne prepustený z výkonu trestu.

„Odsúdený vykonal tri štvrtiny uloženého trestu odňatia slobody, plnením svojich povinností a svojím správaním vo výkone trestu preukázal polepšenie a podľa názoru okresného súdu sa od neho môže očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život,”

 uviedol hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Súd zároveň určil skúšobnú lehotu 30 mesiacov, počas ktorej bude sledovať, či podmienečne prepustený vedie riadny život. Prokurátor sa vzdal práva podať sťažnosť, takže rozhodnutie súdu je právoplatné,”

Policajti známeho herca zadržali v máji 2007 pri policajnej akcii pod názvom „Vrabec“, našli u neho pervitín. V polovici decembra 2012 polícia vylúčila, že herec Cinkota bol jej agentom. Po právoplatnom rozsudku sa Cinkota v roku 2014 obrátil na Najvyšší súd  SR s mimoriadnym dovolaním, ale neuspel.

„Cinky“ si odsedel za mrežami šesť rokov a prešiel si od najťažšej nápravnovýchovnej skupiny až po najľahšiu. V septembri čaká jeho manželka Zuzana syna. Cinkotovi rodičia žijú v Banskej Bystrici. Práve rodina mu vo väzení chýbala najviac. Vo väzení mal povolenú gitaru. Párkrát bol aj doma na priepustku.

„Dýcham, snažím sa dýchať, som šťastný, že som vonku, teším sa na Zuzanku, na rodinu. Prvé kroky povedú domov, za našimi, za rodičmi, počúvať manželkine bruško, lebo už vyvádza malý. Je to chlapec, máme to potvrdené, na mene ešte pracujeme, ale ešte by som to neuzatváral,“

povedal Dušan Cinkota na slobode. Okrem rodiny mu chýbala aj práca, vlastne celý svet:

„Chýbali mi ľudia, kontakty s nimi. Práca mi samozrejme chýbala najviac, milujem svoju prácu. Neviem opísať tie pocity, som vonku, je to obrovské šťastie a obrovská šesťročná snaha. Súd dospel k takémuto rozhodnutiu na základe môjho správania. Som rád, že dospeli k tomuto záveru, vážim si to a som vďačný. Jasné, že boli aj slabé chvíľky, ľahké to nebolo, ale už je to za mnou.“

Pri nástupe do väzenia si zaumienil, že bude sekať dobrotu a aj vďaka tomu sa mu podarilo postúpiť z najťažšieho do najľahšieho režimu vo väzení. Bol v práčovni, pracoval ako krajčír, kuchár – umývač, so spoluväzňami hral aj divadlo. Či sa ešte vráti k herectvu, zatiaľ povedať nevedel, aj keď ocenil ponuku divadla Aréna, ktoré potvrdilo, že s ním ráta a dá ho do ponuky. Nech sa teda Cinkimu darí…

s manzelkou zuzanou

Dušan Cinkota

 Dostal prezývku „Cinki“ a svojho času patril medzi našich najtalentovanejších hercov. Po absolvovaní herectva na VŠMU (1988 – 1992) účinkoval v Radošinskom naivnom divadle. Od roku 1994 bol členom Činohry SND. Režiséri ho obsadzovali rovnako do komediálnych ako aj dramatických postáv. V roku 1995 získal Cenu Litfondu za najlepší mužský herecký výkon roka v hre „Alergia“.

Vďaka jeho pohybovým a speváckym dispozíciám mu zverili ako hosťovi viacero titulných postáv v muzikáloch na Novej scéne v Bratislave (Pokrvní bratia, Cigáni idú do neba, Cyrano z predmestia a Hamlet). Vytvoril veľa postáv v dabingu a v roku 2000 dostal Cenu Litfondu za najlepší dabing Toma Hanksa. V roku 2001 bol odsúdený za prechovávanie drog na dva roky nepodmienečne, odsedel si trinásť mesiacov.

V rokoch 2003-5 bol členom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. V roku 2006 uvádzal v televízii JOJ reality show „Vyvolení 2“. Koncom mája 2007 bol opätovne zatknutý pre drogovú trestnú činnosť, v novembri 2007 bol z dôvodu nečinnosti vyšetrovateľa prepustený a stíhaný na slobode. Potom hral ešte v seriáli Aféry“ na Jojke a „Ordinácia v ružovej záhrade“ na Markíze.

Drogy sa napokon stali pre Dušana zabijakom jeho nádejnej hereckej kariéry. Za to musel niesť následky, ale už to má za sebou…

dusan cinkota4

 

Autor: (tom), Foto: ilustračné