FOTO: Na Slovensku sa riešila dvojaká kvalita potravín v EÚ

SPRÁVY
0 /

summit1

Krajiny Vyšehradskej štvorky, ale aj ďalšie štáty Európskej únie sa v piatok v Bratislave veľmi jasne vyjadrili, že si neželajú byť občanmi druhej kategórie.  Na Spotrebiteľskom summite odmietli praktiky nadnárodných spoločností, ktoré pod rovnakým označením predávajú výrobky s dvojakou kvalitou.

„Domnievam sa, že dnešný summit bude kľúčovým pri zmene správania sa nadnárodných spoločností,“

vyhlásil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico. Podľa českého premiéra je hlavnou príčinou súčasnej situácie nedokončená hospodárska a sociálna konvergencia v rámci Európskej únie.

Preto česká vláda bude maximálne podporovať všetky kroky k tomu, aby sa zbližovanie medzi členskými štátmi a medzi regiónmi výrazným spôsobom posunulo dopredu. Len zbližovanie ekonomických a sociálnych podmienok naprieč Európou povedie k tomu, že definitívne vyženieme praktiky, o ktorých tu dnes veľmi intenzívne diskutujeme,“

zdôraznil Bohuslav Sobotka.

„Všetci občania EÚ majú právo na prístup k dobrej kvalite potravín nezávisle od krajiny. Keď chceme hovoriť o jednote Únie, musíme hovoriť o tom, čo je najdôležitejšie pre občanov a pre nich sú najdôležitejšie rovné zásady a princípy spoločného trhu. Výrobky predávané u nás musia mať rovnakú kvalitu ako na západnom trhu“

 uviedla poľská premiérka Beata Szydlová, podľa ktorej Poľsko podporuje, aby sa tieto nezrovnalosti v krajinách EÚ odstránili.

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že pokiaľ Európska komisia nepomôže s riešením tohto problému, tak to musia spraviť na národnom základe:

„Niektoré nadnárodné spoločnosti chcú, aby sme jedli odpad, to nie je len nepredstaviteľné, ale je to porušenie pravidiel vnútorného trhu. Je povinnosťou komisie, aby zachránila vnútorný trh.“

Na summite vystúpila aj eurokomisárka pre spravodlivosť, práva spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová, ktorá do Bratislavy prišla predstaviť plán na riešenie problému dvojakej kvality potravín. Tento plán by sa mohol podľa jej slov napĺňať počas ďalších dvoch rokov. Európska komisia a národné orgány sa musia spojiť a sledovať situáciu na trhu z pozície záujmu spotrebiteľov.

„Sme vo veľmi intenzívnom dialógu s výrobcami a obchodníkmi. A vyzývame aj spotrebiteľov, aby aj oni vyvíjali tlak na to, aby sa zvýšila kvalita tam, kde je znížená,”

priblížila eurokomisárka.

Podľa Jourovej by malo vedecké centrum Európskej komisie spoločne s expertmi z jednotlivých členských štátov a zároveň s prizvaním výrobcov dospieť k technickému spôsobu merania a porovnávania produktov.

„Aby z toho vznikla metodika, ktorá bude používaná v členských štátoch a ktorú nebude nikto spochybňovať,”

dodala Věra Jourová. Podľa jej slov by mala byť metodika hotová niekedy začiatkom budúceho roka.

Premiér Fico sa počas bratislavského summitu stretol s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, ktorý je v posledných dňoch na cestách po Európe pred budúcotýždňovým stretnutím lídrov krajín EÚ. Robert  Fico zdôraznil, že V4 ide na schôdzku so spoločnými postojmi.

 

Zdroj: Úrad vlády SR, Foto: Summit