FOTO: Predseda NR SR otvoril na Španej Doline Banícky náučný chodník 2015

SPRÁVY
3 /

Obec Špania Dolina s Baníckym bratstvom Herrengrund zorganizovali v sobotu pri príležitosti X. ročníka Baníckeho náučného chodníka jeho otvorenie v sezóne 2015. Na milú slávnosť spojenú s  ukážkou pravekej tavby medi prišiel spolu s ďalšími hosťami a turistami predseda NR SR Peter Pellegrini.

Slávnostné otvorenie náučného chodníka

„Práve dnes otvárame 10. ročník Baníckeho náučného chodníka, ktorý je určený pre všetkých milovníkov prírody a histórie. Všetci sú u nás srdečne vítaní a odovzdávam slovo pánovi predsedovi NR SR,“

privítala účastníkov akcie starostka Španej doliny Martina Wilhelmerová.

Slova sa potom ujal Peter Pellegrini:

„Chcem sa veľmi pekne poďakovať za pozvanie. Ako Banskobystričan nie som na Španej doline  prvýkrát  a cítim sa tu ako doma. Teším sa, že dnes vyšlo také krásne počasie a že sa budeme môcť prejsť v tejto nádhernej časti Slovenska, na ktorú môžeme byť právom hrdí. Chcem sa z tohto miesta poďakovať vám všetkým, že sa o Španiu Dolinu tak dobre staráte, že táto obec je známa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí a pevne verím, že sa tu budú aj naďalej stretávať dobrí ľudia z celého sveta.“

K Baníckemu  náučnému chodníku povedal  pár slov majster Baníckeho bratstva Herrengrund Dr. Andreja Sitár:

„Pred 10 rokmi otvárala Banícky náučný chodník vtedajšia starostka obce pani Štupáková spolu s organizáciami Permon a Montana.  Za Permon je tu pán Šolc, ktorý vymaľoval všetky tabule, čo uvidíte pri chodníku. Ten má tri funkcie – ľudia, ktorí sa trápia pri počítačoch a tu majú relax v prírode, približuje vzácnu históriu Španej doliny so spracovaním medi od praveku a tú tretiu si všimnete sami. My sme pred týždňom vyriadili obec aj s chodníkom, čo uvidíte, lebo na Slovensku to nie je  pravidlom.“

Historický banícky chodník

Prechádzka Baníckym náučným chodníkom s 10 zastaveniami začína pri Klopačke, odtiaľ stúpa popri šachtách a štôlniach na Fajtlovú – najstrmší úsek chodníka, ktorý preklenie výškový rozdiel z námestia 728. do 800 m.n.m. Vyhliadkové miesto je na halde Maximilián, odkiaľ je nádherný pohľad na Španiu Dolinu a Kremnické vrchy. Ďalšie pamiatky sa nachádzajú v rovnakej výške, takže vychádzka pokračuje len po vrstevnici a potom späť dolu na námestie.

V rámci možností je chodník udržiavaný počas celého roka, okrem extrémnych situácií zapríčinených počasím. Chodník je prístupný pre verejnosť formou individuálnej turistiky alebo so sprievodcom. V sobotu bol pre turistov najdlhšou trasou 4,5 kilometra dlhý chodník na Fajtlovú, haldu Maximilián a šachtu Ludovíka, cez ihrisko späť na námestie.

Ukážka tavenia medi starovekou metódou

Súčasťou otvárania baníckeho náučného chodníka je aj originálna ukážky tavby medi spôsobom starým tisícky rokov až z doby bronzovej, na bývalom miestnom futbalovom ihrisku pri zvyškoch historických banských budov.

V dávnych dobách mohli ľudia využívať len dostupné materiály, ako kameň, drevo, prípadne kože zo zvierat. Z tej boli spravené mechy na rozdúchavanie ohňa. Práve vynález tavenia medi viedol k veľkému rozmachu civilizácie, ktorému hovoríme doba bronzová. V obci boli bane na meď, ktorú naši predkovia vedeli získavať viacerými zaujímavými spôsobmi. Okrem klasickej ťažby napríklad zistili, že keď do nádob ponoria železo, voda z baní obohatená o meď obalí iný kov, stačí ju zoškrabať a znova pretaviť

Meď sa v Španej Doline prestala ťažiť v roku 1888. Ešte dnes však možno nájsť pozostatky po nej na haldách v okolí obce. Majstri predviedli návštevníkom klasický spôsob tavenia medi a bronzu. Predseda NR SR Peter Pellegrini dostal od predstaviteľov Španej Doliny na pamiatku originálne odliaty bronzový meč.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová