FOTO: Oslavy SNP V Banskej Bystrici za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov a tisícok návštevníkov

SPRÁVY
2 /

Od vypuknutia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici uplynulo v stredu 29. augusta 74 rokov. Toto výročie si v srdci Povstania uctili traja najvyšší ústavní činitelia s priamymi účastníkmi SNP, s množstvom domácich i zahraničných hostí a tisícky občanov z celého Slovenska.

Pietny akt a slávnostné zhromaždenie

Po prelete leteckej techniky OS SR nasledovalo kladenie vencov k súsošiu Jozefa Jankoviča  Obete varujú. V čele jednotlivých delegácií boli prezident Andrej Kiska a exprezident Ivan Gašparovič, predseda NR SR Andrej Danko s poslancami, predseda vlády SR Peter Pellegrini s ministrami, minister obrany Peter Gajdoš, predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková, predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, predseda BBSK Ján Lunter s ďalšími županmi, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko a ďalší primátori, predseda SZPB Pavol Sečkár, predstavitelia 34 veľvyslanectiev na Slovensku, Židovskej obce a mnoho ďalších zástupcov štátnych inštitúcií a organizácií.

_MG_4100

Následne sa slávnostné zhromaždenie presunulo pred Múzeum SNP, kde sa vztyčovala vlajka Slovenskej republiky. Štátnu hymnu na pódiu zaspieval  ešte stále mocným hlasom deväťdesiatročný priamy účastník SNP Vladimír Strmeň v sprievode Vojenskej hudby Banská Bystrica.

_MG_4280

Hostí a účastníkov osláv privítal generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. S príhovormi postupne vystúpili traja najvyšší ústavní činitelia.

.Prezident Andrej Kiska vo svojom prejave okrem iného uviedol:

„Úspešný príbeh každého štátu sa skladá z okamihov a udalostí v jeho dejinách, na ktoré môžu byť občania hrdí, na ktoré sa môžu odvolať v ťažkých časoch. Vďaka vašej odvahe začať 29. augusta 1944 s vysťahovaním je SNP pilierom, o ktorý sa moderná, slobodná a demokratická Slovenská republika môže pevne oprieť. Mali by sme si ctiť túto udalosť nielen raz v roku, ale každodennými skutkami pri službe občanom.“

 Slovenský prezident in memoriam ocenil šiestich slovenských generálov: Rudolfa Viesta, Jána Goliana, Júliusa Noska, Karola Pekníka, Viliama Žingora a Jána Černeka. Ďakovnou medailou vymenoval do generálskej hodnosti Ľudovíta Kukorelliho.

_MG_4327

Predseda NR SR Andrej Danko vo svojom vystúpení vyzdvihol úlohu Gustáva Husáka v SNP, apeloval na historickú pamäť a svedomie národa:

„História by nás nemala rozdeľovať, ale ľudia by sa z nej mali poučiť. Preto si ju treba stále pripomínať. Stavajme striktnú hranicu medzi fašizmus, nacionalizmus a národovstvo. Rozlišujme medzi nacionalistami a ľuďmi milujúcimi svoj národ. Niektorí súčasníci zabudli na to, ako sa tešili, keď sa stretli Gorbačov s Reaganom. Prečo by sme sa dnes nemohli tešiť, keď sa stretnú Putin s Trumpom?“

_MG_4351

 Veľmi  ľudsky a rozhodne vystúpil slovenský premiér Peter Pellegrini. Jeho prejav účastníci osláv často prerušovali potleskom. Okrem iného povedal:

„Vždy keď prídem na toto miesto, tak s veľkou pokorou a vďakou. Stojím tu ako predseda vlády, ale aj ako hrdý Slovák a Banskobystričan. Chcem poďakovať pánu Strmeňovi za krásnu hymnu Slovenskej republiky a Vám všetkým, ktorý ste ju spievali spolu s ním. Vždy po oslavách SNP na Slovensku a úprimných stretnutiach s ľuďmi, ktorí prežili to ťažké obdobie, som odchádzal domov s pocitom rešpektu, ale aj s pocitom ľútosti  a so zimomriavkami na chrbte.“

_MG_4051

S rešpektom preto, lebo si uvedomil, akú odvahu museli nájsť naši otcovia a starí otcovia, že sa vzopreli fašizmu a nacizmu, zobrali do ruky zbraň a išli bojovať za našu slobodu aj keď vedeli, že mnohí sa už domov nevrátia a za slobodu položia svoje životy.

Pocit veľkej ľútosti má Peter Pellegrini preto, keď mu pamätníci rozprávali, ako im v rodnom dome na dvere zabúchalo na dvere gestapácke komando a odviedlo otca rodiny, všetkých chlapov a potom ich niekde za dedinou postrieľali, keď fašisti vraždili aj bezbranné matky s deťmi či starých ľudí.

_MG_4138

A zimomriavky v ňom vyvoláva toto:

„Napriek hrôzam, ktoré mnohí prežili, náš biedny a pokorný ľud našiel v sebe odvahu a aj z toho mála, čo mal, sa dokázal podeliť, staral sa o partizánov v horách. Za to patrí týmto ľuďom naša veľká vďaka. To je známkou toho, že my Slováci sa nedáme pokoriť a vždy si budeme brániť svoje hodnoty a tradície. Naši ľudia to urobili zo srdca a s odvahou, jednoducho bez akéhokoľvek  kalkulu. To sú skutoční hrdinovia a navždy nimi zostanú.“

Pellegrini sa dotkol aj popieračov SNP:

„Je mi ľúto, že niekto sa snaží spochybniť Povstanie a hrdinstvo jeho účastníkov. Takíto ľudia bez znalosti histórie a úcty k pravde patria na hnojisko dejín a nemajú právo verejne vystupovať. Nikdy im nedovolíme prehodnocovať naše dejiny a budeme brániť hodnoty, ktoré ste pre nás vybojovali v SNP. Som rád a ešte raz ďakujem všetkým obyvateľom Banskobystrického samosprávneho kraja, že vlani sme sa dokázali zomknúť, urobiť jedno malé Slovenské národné povstanie a z vedenia župy sme vyhnali tých ľudíaj so svojimi poskokmi, o ktorých som hovoril.“

_MG_4404

Na pódium vystúpil aj Emil Boček, posledný žijúci český spojenecký letec slúžiaci v Britskom kráľovskom letectve. Za Československú obec legionársku odovzdal prezidentovi Andrejovi Kiskovi medailu s plaketu a sochu leva, symbol spoločného štátu.

Prítomným sa prihovoril aj predseda Ústrednej rady SZPB Pavol Sečkár, ktorý vyznamenal šiestich zaslúžilých protifašistických bojovníkov. Na záver oficiálnej časti osláv zaznela  modlitba v podaní generálneho biskupa ECAV na Slovensku Miloša Klátika.

 Moderátorom osláv bol Martin Strižinec. V kultúrnych predeloch na pódiu vystúpili Folklórny súbor Zemplín, s Vojenskou hudbou Banská Bystrica zaspievala Jana Orlická a Juraj Benetin s piesňou „Na Kráľovej holi“. Na záver to bol zoskok parašutistov.

_MG_4436

Sprievodný program

Popoludňajší program v areáli Pamätníka SNP  pokračoval neoficiálnou časťou až do neskorých večerných hodín. Jeho súčasťou boli kultúrne vystúpenia, statické i dynamické ukážky vojenskej techniky OS SR či prezentácia klubov vojenskej histórie a modelárov. Návštevníci mohli využiť bezplatný vstup do expozície Múzea SNP či premietanie dokumentárnych filmov v kinosále Múzea SNP.

IMG_20180829_130324_resized_20180829_064428064

V partizánskej zemľanke si návštevníci mohli na dotykovom termináli vytvoriť vlastný vojenský preukaz, veľký záujem bol aj o predaj ďalšej edície 0 Euro Souvenir bankovky s motívom pancierových vlakov  v SNP.

V bohatom kultúrnom programe mohli návštevníci vidieť a počuť FS Zemplín, spevácku skupinu z Ruskej federácie Babkini vnuci, bystrickú hudobnú skupinu Družina,  Diabolské husle s Janou Orlickou a vrcholom večera boli koncerty  rockovej kapely vzdušných síl USA v Európe Touch ‘n Go a slovenskej populárnej skupiny Korben Dallas.

IMG_20180829_195516_resized_20180829_084307955

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová