FOTO: Aj takýto bol 360. Radvanský jarmok

SPRÁVY
3 /

_MG_0814

Tohtoročný Radvanský jarmok sa zapíše do svojej 360 – ročnej histórie ako jeden z najlepších. Bude to aj vďaka tomu, že ho navštívil potomok jeho zakladateľov z rodu Radvanských – barón Anton Radvanský.

Rodina Radvanských navštívila aj kaštieľ Radvanských toho času v rekonštrukcii, ktorí po roku 1945 museli ich predkovia opustiť. Komunisti im nechali iba rodinnú hrobku, v ktorej sú pochovaní predkovia Antona piateho Radvanského. Podľa vlastných slov tu chce spočinúť po svojej smrti aj on či jeho deti, pretože Banskú Bystricu považuje za domov svojej rodiny, aj keď sa narodil v New Yorku a žije v Paríži. Anton Radvanský s rodinou vystúpil aj na pódiu a pozdravil sa s Bystričanmi.

Davy ľudí prúdili počas všetkých troch dní  k stánkom remeselníkov a rôznych jarmočných obchodníkov s kvalitnými výrobkami. Návštevníci sa radi zastavili pri stánkoch s originálnymi remeselnými výrobkami a ďalším zaujímavým tovarom, rovnako ako pri tých s chutným občerstvením. V plnej permanencii kolotoče a rôzne atrakcie.

Bol to ozajstný návrat k tradíciám a aj keď Radvanský jarmok nie je najstarším na Slovensku, tento jubilejný nadviazal na chýrnu tradíciu jarmokov v našom meste a celkom určite mu urobil dobré meno. Za to patrí vďaka všetkým organizátorom, jarmočníkom, účinkujúcim umelcom a napokon aj návštevníkom, ktorých prišlo požehnane.

Na oboch pódiách pokračoval aj v sobotu a nedeľu bohatý kultúrny program. Striedali sa na nich či okolo nich folklórne súbory zo Slovesnka, Maďarska, Poľska, Litvy či Mexika, baníci, bábkari, sokoliari a ďalší umelci.  

Zaujal tiež program Slovenky so speváčkou Sisou Sklovskou a ďalšími osobnosťami, vrátane majstra slova Juraja Sarvaša z Radvane. Preplnené námestie so záujmom sledovalo sobotňajší večerný koncert, ktorého vrcholom bola skvelá Jana Kirschner a pred ňou príjemné prekvapenie – bystrická skupina   Mukatado s úžasným bubeníkom Róbertom Tkáčom.  

Aj v nedeľu to bola prehliadka multižánrového umenia, v ktorom nechýbali ľudoví umelci, bábkari, vážna Mozartova hudba a na záver vystúpenie folklórneho súboru Partizán. Nechýbalo ani vytvorenie nového slovenského rekordu vo výrobe dreveného koryta. Korytári z východného Slovenska ho robili šesť dní z červenej vŕby a malo rozmery 455,9x79x35 cm, pričom 14 rokov starý rekord prekonali o 171 cm.

Inak sa na jarmoku predalo 9.150 varešiek a v tvorivých dielňach si ich návštevníci vyrobili stovku. Na záver to bolo poďakovanie remeselníkom, ktoré urobil prvý viceprimátor Jakub Gajdošík symbolickým rozbitím džbánu pre šťastie so želaním:

„Vďaka všetkým za tohtoročný nádherný jarmok a nech žije 361. Radvanský jarmok na budúci rok.“

Na Radvanskom jarmoku, ktorý trval od piatku do nedeľňajšieho popoludnia, si tohto roku každý prišiel na svoje. Bolo to vskutku skvelé vyvrcholenie banskobystrického kultúrneho leta,   návratom Radvanského jarmoku k tradíciám a historickou návštevou potomka slávneho rodu Radvanských. Toto podujatie finančne podporil aj Fond na podporu umenia.

 

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová