FOTO: Deň bez áut alebo Vymeňme 2 kilá tuku za 3 roky života naviac!

SPRÁVY
0 /

Vo štvrtok dopoludnia  sa na Námestí slobody konalo podujatie Deň bez áut. Tento rok sa nieslo pod heslom „Vymeňme 2 kilá tuku za 3 roky života naviac!“

Deň bez áut v Banskej Bystrici

Na parkovisku sa mohli záujemcovia povoziť na elektrotrojkolkách, elektrobicykloch a triximobiloch. Zástupcovia mesta sa prišli porozprávať s ľuďmi o dopravnej politike v rámci banskobystrickej mobility, o cyklotrasách a ďalšom rozvoji MHD. Zástupcovia občianskeho združenia EnviroFuture vysvetľovali žiakom ZŠ Ďumbierska a študentom Gymnázia M. Kováča, prečo je dobré vymeniť auto za bicykel. Nemotorové dopravné prostriedky si vyskúšali aj mestskí policajti.

Primátor Ján Nosko k budúcnosti nemotorovej dopravy v našom mesta uviedol:

„Máme vypracovaný Generel nemotorovej dopravy. Budeme spracúvať Plán udržateľnosti mobility na ďalšie obdobie s využitím eurofondov. Naším zámerom je prepojiť všetky mestské časti s centrálnym priestorom na Huštáku a novej autobusovej stanici cyklotrasami. Najviac rozpracovaný je úsek do Podlavíc vo fáze stavebného povolenia. Čakáme na výzvy operačných programov EÚ so žiadosťou o poskytnutie finančných zdrojov zo štrukturálnych fondov.“

Organizátori Dňa bez áut chceli najmä mladým ľuďom, z ktorých mnohí túžia po vlastnom aute, ponúknuť rôzne alternatívy šetrné voči životnému prostrediu a pre ich zdravie. Andrea Štulajterová z Občianskej Cykloiniciatívy (OCI BB) k tomu povedala:

„Na letnej študijnej ceste v Nemecku som videla štatistiky, podľa ktorých mladí ľudia na Západe čoraz viac prechádzajú na alternatívne druhy dopravy – bicykel či MHD. Naši študenti sa na tom zatiaľ skôr zabávajú. Zoberte si, že v roku 2010 sme dosiahli na našej planéte miliardu áut, ktoré zaberajú obrovské plochy verejného priestory. Prognózy t rozvoja motorizmu hovoria, že za 14 rokov tu budeme mať dve miliardy áut a s tým treba niečo robiť.“

Poslanec MsZ a odborník nna autobusovú dopravu Marek Modranský to vidí takto:

„Medzi ekologické druhy dopravy patrí aj MHD. Je to jeden z tých najvýznamnejších nástrojov udržateľnej mestskej mobility. V Banskej Bystrici sme v spolupráci s vedením mesta pripravení rozširovať, aby pravidelne stúpal počet spojov MHD, aby obyvatelia a návštevníci Bystrice mali plnohodnotnú alternatívu k využívaniu auta.“

Mesto s prevádzkovateľom MHD plánuje zapojiť do systému aj ďalšie záujmové body. Po dokončení novej autobusovej stanice sa sem presmerujú min. tri linky. Zvažuje sa aj určitá tarifná výhoda pre cestujúcich pri prestupe z akýchkoľvek liniek na niektorú z týchto troch. Úsek z Námestia slobody  k autobusovému terminálu by bol grátis.   

Týždeň mobility

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP), rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, na Slovensku koordinuje program kampane Európsky týždeň mobility 2016 na národnej úrovni. Mottom tohtoročnej kampane  je „Inteligentná a udržateľná mobilita – investícia do Európy“.

Európsky týždeň mobility (ETM) sa koná každý rok od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre  prepravu  multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či  hromadnou dopravou) –  alternatívy osobných motorových vozidiel. Tento rok sa bude kampaň zameriavať na propagáciu ekonomických prínosov inteligentnej a udržateľnej mobility pre jednotlivcov, organizácie a spoločnosť.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová