FOTO: Biela stuha – nenásilný protest proti zneužívaniu moci v našom kraji

SPRÁVY
3 /

Arogantný zásah moci zo strany predsedu BBSK Mariana Kotlebu proti umelcom z Bábkového divadla na Rázcestí a predtým Divadlu Štúdio tanca vyústil v utorok do protestnej akcie. Jej symbolom je biela stužka na ruke alebo oblečení.

Divadelníci v kraji sú jednotní

Ešte pred utorkovou tlačovkou vo vile Dominika, kde sídli banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, sa zišli divadelníci z celého kraja. Zaujali jednotný postoj proti bezprecedentným útokom župana na slobodu a nezávislosť umeleckej tvorby, keď svojvoľne nepodpísal zmluvy na prijatie grantov z Ministerstva zahraničných vecí i kultúry SR  pre bábkové a tanečné divadlo v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali nielen divadlá spadajúce pod BBSK, ale aj neštátne a ochotnícke divadlá z kraja i zástupcovia banskobystrickej Štátnej opery.  

Biela stuha

Podpora pre banskobystrické divadlá prišla naživo z festivalu Divadelná Nitra, predtým napríklad z Činohry SND v Bratislave a postupne sa pridávajú ďalšie umelecké telesá, osobnosti a občania z celého Slovenska. Riaditeľka BDnR Iveta Škripková informovala médiá o tichom nenásilnom proteste „Biela stuha“, ktorým chcú umelci bojovať za právo slobodne tvoriť bez cenzúry a mocenských zásahov.

„Protest má širšie súvislosti a už teraz nachádza podporu divadelníkov z viacerých kútov Slovenska. Od roku 1989 sa nestalo, aby vrcholný predstaviteľ kraja nepodpísal schválený projekt a takýmto spôsobom hrubo, nekompetentne a totalitne zasiahol do dramaturgického plánu divadla,“

uviedla Iveta Škripková.

Umelecký šéf BDnR Marián Pecko k tomu dodal:

„Zároveň chceme otvoriť aj tému, či je systém pri prideľovaní grantov nastavený správne, práve kvôli tomu, čo sa stalo v Banskej Bystrici a o čom ani nikto neuvažoval, že k niečomu takému  môže dôjsť  to môže stať.  Ak už raz o pridelení grantu rozhodne ministerstvo presadzujúce štátnu kultúrnu politiku, je na zváženie, či treba k jeho potvrdeniu ešte podpis samosprávneho kraja, keď divadlá máme právnu subjektivitu. Môže sa totiž stať, že podobné prípady, aké sa stali nám dvom banskobystrickým umeleckým súborom, zďaleka nebudú posledné.“

Podľa Mariana Pecka je nenormálne, že predseda BBSK ešte nebol v Bábkovom divadle na Rázcestí, nevidel jediné predstavenie a s vedením divadla nekomunikuje, pritom sa bez mihnutia oka rozhodol nepodpísať zmluvu o prijatí grantu z MZV SR na projekt, ktorý bol úspešný medzi desiatkami iných podaných. Pecko si neodpustil veľmi trefnú poznámku:

„Keď chodí naše divadlo hrávať na festivaly aj do zahraničia, tak diváci po predstavení vstávajú a tlieskajú výkonom našich umelcov. Keď tam príde Marian Kotleba, tak vstávajú iba policajné zložky, ktoré sú v pohotovosti. Aj to o niečom svedčí.“

Projekt BDnR „Stop extrémizmu“ pokračuje

Bábkové divadlo na Rázcestí ide do projektu „Stop extrémizmu“ aj napriek tomu, že predseda BBSK bez vysvetlenia stopol dotáciu naň vo výške necelých 7.000 eur z MZV SR. S hrou Ireny Brežnej „List čiernemu synovi“ budú chodiť po stredných školách v okresoch, kde nemajú divadlo, aby mohli predstavenie vidieť tamojší študenti.

„Po predstavení podľa projektu mali vždy nasledovať semináre odborných lektorov z mimovládnej organizácie Amnesty International a diskusia so študentmi a študentkami o problémoch xenofóbie a rasizmu,“

vysvetlila Škripková.

Práve to, spolu so zameraním projektu proti extrémizmu, vraj najviac vadilo predsedovi BBSK, ako nám povedal riaditeľ jeho úradu. Peniaze na výjazdy do škôl v kraji chcú získať divadelníci zo verejnej zbierky a od donorov. Prvý výjazd s hrou. ktorá je intímnou umeleckou spoveďou matky – belošky porodiacej syna  – černoška. mali už v pondelok v Lučenci, kde hrali pre vyše 80 stredoškolákov a inscenácia zožala veľký úspech.

Na otázku Bystricovín, či sa stretnú umelci z BDnR so známou spisovateľkou Irenou Brežnou, Slovenkou žijúcou od roku 1968 vo Švajčiarsku, ktorá príde 13.októbra na besedu do Štátnej vedeckej knižnice, odpovedala Iveta Škripková súhlasne s tým, že spolu už spolu hovorili aj o tom, čo sa stalo v kraji.  Autorka hry, ktorú v banskobystrickom divadle hrajú od roku 2013, im prisľúbila podporu a pomoc.

Boj za slobodu prejavu v umení

Bábkové divadlo na Rázcestí prišla na tlačovú konferenciu podporiť riaditeľka Divadla Štúdio Zuzana Hájková, ktorá novinárom povedala:

„Spájaním sa chceme ukázať, že takéto praktiky, aké používa predseda BBSK,  nemajú v spoločnosti miesto a zďaleka sa to netýka iba divadelníkov. Verím projektu Bielej stuhy aj preto, lebo som presvedčená, že na tom nie sme až tak zle, aby sme sa začali báť. Náš tanečný súbor bude organizovať cyklus verejných diskusií, v ktorých sa chceme venovať téme umeleckej slobody, cenzúry, ale aj otázkam extrémizmu.“

Pridala sa aj dramaturgička banskobystrickej Štátnej opery Alžbeta Lukáčová:

„Divadelníctvo potrebuje slobodu prejavu. Ak ju nemá, umenie nahradí lacná zábava.“

Na tlačovke v Teátriu BDnR bolo množstvo novinárov. Po odchode z nej sme si na zápästie uviazali bielu stužku, na podporu našich umelcov a na protest proti neprijateľným mocenským praktikám predsedu BBSK…

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová