FOTO: Banská Bystrica si pripomenula vojnových veteránov I. svetovej vojny

SPRÁVY
2 /

Mesto pod Urpínom tento rok obnovilo 160 hrobov vojakov 1. svetovej vojny na rímskokatolíckom cintoríne. Práve tu sa 11.11.2014 o 11:11 hod. uskutočnil pietny akt,  ktorým si  Banská Bystrica spolu s celým svetom pripomenula Deň vojnových veteránov.

História Dňa vojnových veteránov

Dňa 11. novembra 1918 o 11:01 hodine podpísal maršal Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva. Týmto prímerím bolo prakticky dohodnuté ukončenie 1. svetovej vojny – najväčšej a najstrašnejšej, vojny, akú do tej doby ľudstvo spoznalo Dátum 11. november sa stal na pamiatku obetiam vojny v demokratických zemiach Európy, v USA a Kanade „Dňom vojnových veteránov“.

11. november iniciovalo Francúzsko v roku 1919 ako Deň padlých a Deň prímeria. Behom krátkej doby se spomienka na padlých rozšírila aj v Severnej Amerike ako Deň spomienok a Deň veteránov – v Kanade už ako „Remembrance Day“ na počesť vojakov padlých v oboch svetových vojnách – symbolom 11. novembra sa stal vlčí mak, ktorého papierový kvet si pripínajú ľudia na odev ako spomienku na padlých vojakov.

Ten je odvodený od symbolu tohto dňa, červeného divého maku. Ten použil v básni Na flámskych poliach vojenský lekár, podplukovník John McCrae ako symbol spomienky na hrôzy vojny a zbytočnosť smrti. Dnes je tak možné práve tento kvet vidieť pri spomienkových a pietnych aktoch, ktoré sa viažu k tomuto dňu.

„Treba si uvedomiť, že v I.svetovej vojne zahynulo 17 miliónov ľudí, čo nie je málo. Bola to dovtedy najkrvavejšia vojna, v ktorej boli prvý krát použité zbrane hromadného ničenia, ako otravné plyny, čo vyvolávalo v zákopoch často paniku a vojaci zomierali vo veľkých bolestiach. Takisto nevýslovne trpelo civilné obyvateľstvo, aj keď taká genocída, akú pripravili fašisti v II.svetovej vojne Židom a slovanským národom to nebola. Musíme si neustále pripomínať tieto vojnové obete,“

hovorí historik a riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev 

Banská Bystrica nezabúda ani na hroby padlých v I.svetovej vojne

Deň vojnových veteránov organizovalo mesto Banská Bystrica spolu so Zväzom vojakov SR – klubom Banská Bystrica minulý rok prvýkrát. Mesto Banská Bystrica sa rozhodlo túto tradíciu zachovať, a tak pietny akt na výročie a presný čas poslednej salvy pri podpise prímeria v roku 1918 zorganizovalo aj tento rok za účasti členov oficiálnych predstaviteľov samosprávy, prezidentskej kancelárie, armády, Múzea SNP  a Slovenského zväyu protifašistických bojovníkov

Samotným prácam na cintoríne predchádzala  štúdia, ktorá bola schválená Ministerstvom vnútra SR. Hroby boli doplnené o jednoduché drevené kríže s menami padlých vojakov. V októbri tohto roku boli vykonané zisťovacie sondáže v časti Majer, kde je zaniknutý vojenský cintorín, na ktorom sú pochovaní vojaci ôsmich národností. Podľa výsledkov výskumných prác bude možné obnoviť 395 hrobov. Mená ostatných vojakov si mesto plánuje uctiť inou, vhodnou formou.

Obnova vojenského cintorína v Majeri

Miesto cintorína dodnes označuje pomník venovaný legionárom 1. svetovej vojny. Na základe vojenských materiálov je možné povedať, že na tomto mieste bolo pochovaných 1.380 vojakov 8 národností (z dnešného Slovenska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovinska, a Srbska).

Veľká časť cintorína bola zničená pri výstavbe mimoúrovňovej križovatky v 60. rokoch 20. storočia. Mesto sa teraz snaží zistiť, koľko hrobov je možné opätovne vrátiť do pôvodného stavu. Prvá etapa výskumných prác, ktoré sa vykonali v zmysle projektu, odhalili možnosti obnovy vojenských hrobov, presné hranice cintorína ako aj hustotu pochovávania.

Od zisteného počtu hrobov sa potom bude odvíjať aj rozsah rekonštrukcie, nakoľko mesto bude následne žiadať mimoriadny štátny príspevok na vojnové hroby. Na mieste, kde boli hroby odkryté, mesto dočasne do doby, kedy budú obnovené, umiestnilo biele kríže s údajmi o pochovaných vojakoch.

Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová+archív