Ďalší požiar v areáli bývalej Smrečiny

SPRÁVY
2 /

poziar smrecina

V utorok večer vypukol požiar v priemyselnom areáli bývalej Smrečiny. Oheň zachvátil halu a v jej blízkosti uskladnené drevené palety

Utorkový požiar

Milan Hrudka z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici k požiaru uviedol:

„Zasiahnuté bolo jedno podlažie objektu ako aj strešná konštrukcia. Zdolávanie požiaru sťažovali tlakové nádoby, ktoré sa v objekte nachádzali v čase príchodu našich príslušníkov.”

Na mieste zasahovalo 24 hasičov s 12 kusmi techniky, pomáhali aj ôsmi dobrovoľní hasiči s technikou. Prišli hasiči z Banskej Bystrici, Brezna, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Pliešoviec a dobrovoľní hasiči zo Šalkovej a Brusna.

Požiar likvidovali do neskorej noci. Výška škôd zatiaľ nie je známa, prípad je v štádiu vyšetrovania.

„Budovu sa vďaka včasnému zásahu v zásade podarilo uchrániť, škody sú minimálne, vyčísliť ich však musí majiteľ,”

dodal Hrudka.

poziar

V areáli nehorelo prvý raz…

Bývalý štátny podnik na spracovanie dreva Smrečina vznikol v roku 1951 a dlhé roky patril k základným priemyselným pilierom Banskej Bystrice a celého Pohronia. V roku 1992 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť Smrečina.

Neskôr sa z neho stala Smrečina Hofatex, ktorá patrila istý čas medzi tradičných výrobcov izolačných materiálov z drevného vlákna. Produktové portfólio sa po čase zoštíhlilo a od roku 1994 sa začala výroba odľahčených izolačných panelov .

V roku 2003 vstúpil do podniku nový investor, ale ten fabriku nezachránil. V roku 2013 sa nad ňou začalo definitívne zmrákať a o pracovné miesta prišli poslední zamestnanci. Odvtedy je areál opustený, skladuje sa tu len rôzny materiál a vidno tu občas bezdomovcov.

Už predtým zažila Smrečina tri veľké požiare – v roku 2004, 2009 a 2011. Horelo tu však aj v nedávnej minulosti, pred utorkom naposledy minulý mesiac.  Pred tromi rokmi  tu dokonca objavili mŕtvolu v kanáli…

poziar5

 

Zdroj: (dem), Foto: FB a ilustračné