Chrípka klesá, v kraji sa opäť vyskytol prípad žltačky

Zdravie
0 /

Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ako aj chrípkových ochorení (CHPO) v týchto dňoch opäť klesol a podľa názoru epidemiológov sa  už približuje k mimosezónnej úrovni, čo zvyčajne nastáva po 20. kalendárnom týždni každého roka.

V práve končiacom týždni evidoval banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, 3.518 prípadov chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť 1.250 na 100 tisíc obyvateľov. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 205 prípadoch, čo je chorobnosť 73 prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Počet ARO a CHPO v tomto týždni približne  o  desatinu nižší, ako bol v rovnakom období vlaňajška.

RÚVZ Banská Bystrica hlási však za okres Banská Bystrica  jedno ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A (žltačka) u dospelej  ženy. Vyšetrenie laboratórnych vzoriek je pozitívne. Protiepidemické opatrenia v ohnisku nákazy  epidemiológovia zabezpečili.

Čo sa týka chorobnosti na rôzne typy akútnych respiračných ochorení, tá je najvyššia  v okrese Zvolen (v absolútnych číslach 509 prípadov), čo predstavuje chorobnosť 2.108 prípadov na 100 tisíc obyvateľov, v okresoch Lučenec (442), Veľký Krtíš (435), ale aj v okresoch Žarnovica, Rimavská Sobota a Banská Bystrica.

Chrípka sa v najvyššom počte vyskytuje opäť okresoch Veľký Krtíš, Revúca, Lučenec a Poltár. Počet komplikácii v sledovanom je približne rovnaký ako pred týždňom. Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky sa skomplikovali zápalmi dutín, zápalmi stredného ucha a aj zápalmi pľúc, najviac vo vekovej skupine ekonomicky činného obyvateľstva 5,8  percent prípadov. Z hľadiska veku je najviac chorých v absolútnych číslach opäť medzi ekonomicky  činným obyvateľstvom, nasledujú seniori a žiaci základných škôl. Najmenej chorých je medzi najmenšími deťmi od 0 do 5  rokov.

Čo sa týka ďalšieho vývoja, odborníci neočakávajú vzostup chorobnosti a predpokladajú, že výskyt bude pretrvávať na rovnakej úrovni alebo nižšej. Na etiológii (pôvode) ochorení sa momentálne podieľajú adenovírusy a respiračné syncytiálne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom.

Treba však zdôrazniť, že epidemiologickú bdelosť si odborníci zachovajú aj v ďalších mesiacoch, kedy sa rôzne respiračné a chrípkové ochorenia vyskytujú v oveľa menšej miere, ako v súčasnosti..

Zdroj: RÚVZ BB, Foto: Ilustr.